tnime deložované rodiny,“ dozvedáme sa od vedúcej správneho oddelenia mestského úradu Márie Vranovej. Ide o rodiny, ktoré stratili bývanie, pretože boli dlhodobými neplatičmi bytov. Na rozšírenie útulku získalo mesto dotáciu z Fondu sociálneho rozvoja vo výške takmer 280 tisíc korún. „Jednu 4-člennú rodinu, ktorá prišla o byt vlastnou vinou, chceme ubytovať v útulku do Vianoc. Druhá rodina využíva momentálne mestský byt, ale pripravuje sa jej deložovanie. Takisto ide o rodinu, ktorá neplatí nájomné a kvôli alkoholu narušuje susedské spolunažívanie,“ vysvetľuje M. Vranová.
V útulku je v súčasnosti ubytovaných 6 mužov. Všetci žijú osamelo, pretože z rozličných príčin prišli o rodinu. „Každý z nich má však problémy s alkoholom,“ hovorí správkyňa útulku Helena Miškovčíková. Podmienky na ubytovanie v útulku sú prísne. Bezdomovci sa v ňom môžu zdržiavať vlastne iba cez noc. Večer prichádzajú o 17.00 h a ráno musia odísť do 8. hodiny. Dvaja z nich, ktorí sú na aktivačných prácach, ráno opúšťajú útulok už o pol šiestej. Okrem toho, že v útulku môžu prenocovať, majú v ňom sprchu, sociálne zariadenie a spoločnú kuchynku. Poplatok za ubytovanie je pritom viac-menej symbolický – iba 20 korún za noc, teda za mesiac platia okolo 600 korún. Správkyňa však nie vždy dovolí prenocovať v útulku každému zo spomenutých šiestich bezdomovcov. Pri vstupe do zariadenia každého prekontroluje a ak je niektorý pod vplyvom alkoholu a agresívny, musí zostať na ulici. „Včera som napríklad dvoch dnu nevpustila, pretože boli úplne spití,“ prezrádza H. Miškovčíková. „Keď sú opití, sú väčšinou agresívni. Prejavuje sa to hlavne v slovných útokoch a nadávkach.“ Hoci je žena, svoju úlohu zvláda správkyňa útulku dobre a vie si poradiť aj v zložitých situáciách, o ktoré nie je v tejto práci núdza. Jej predchodcom bol bývalý policajt, ale ten sa radšej správcovstva útulku vzdal.
„V meste evidujeme viac rodín a ľudí, ktorí prišli o bývanie. Útulok je len kvapkou v mori, jeho kapacita už v súčasnosti nepostačuje. Preto chceme aj v budúcnosti využiť prostriedky z fondov, aby sme mohli zriadiť ďalšie sociálne zariadenia. Chceli by sme vybudovať komplex sociálnych služieb, aby sme mali tieto služby pod jednou strechou,“ hovorí o plánoch mesta M. Vranová. A prečo počet rodín bez bývania v meste narastá? „Bytové spoločenstvá sa zobudili. Niektorí ľudia si byty síce odkúpili, ale neplatia poplatky za bývanie, na čo potom dopláca celé spoločenstvo. Ide väčšinou o sociálne slabšie rodiny, v ktorých je problémom alkohol. Spoločenstvá teraz našli zákonný spôsob, ako neplatičov z bytov vysťahovať. Uvoľnený byt potom spoločenstvo predá a z výťažku doplatí nedoplatky,“ objasňuje vedúca správneho oddelenia. „Mnohí ešte stále nezobrali zodpovednosť za seba a svoju rodinu do vlastných rúk. Ešte stále žijú v mylnej predstave, že sa o nich niekto - mesto alebo štát, postará,“ uzatvára M. Vranová.