„Problém je vždy vo financovaní. Na to, aby mohla byť plaváreň v plnej prevádzke, potrebujeme od zriaďovateľa každoročne dotáciu približne 2 milióny korún, ktorú bohužiaľ nedostávame,“ informoval nás riaditeľ SOUE v Nižnej Peter Smolár. Škola je prevádzkovateľom plavárne. „Najnáročnejšie je udržať prevádzku v zimnom období. Snažíme sa teda straty eliminovať tak, že v zime plaváreň zatvárame. Pokiaľ je počasie prijateľné, máme otvorené, keď však prídu tuhé mrazy, približne od januára do marca, sme nútení zatvoriť. Zatiaľ predpokladáme, že do konca kalendárneho roka budeme mať otvorené, ale potom zatvoríme s tým, že plaváreň bude v pohotovostnom režime. Úplne sa odstaviť nedá, pretože technologické procesy musia bežať aj počas týchto mesiacov. Vykurovací systém aj voda sa musia udržiavať v takom stave, aby nezamrzli alebo iným spôsobom nestratili na hodnote.” Zo slov riaditeľa vyplynulo, že ŽSK ako zriaďovateľ objektu nie je ochotný prispievať potrebnou sumou na plynulý chod. „Osobne si myslím, že majiteľ by sa mal o takúto vec starať o to viac, že ide o verejné zariadenie, jediné v tejto lokalite. Ak si však ŽSK zvolil iné priority a rozhodol sa, že plaváreň nebude financovať, s tým ja ani škola neurobíme nič, pretože my sme len správcami jeho majetku,” dodal Peter Smolár. Napokon pridal pár informácií, čo môže čakať plaváreň v najbližšej budúcnosti. „Môže sa stať aj to, čo je už naplánované: že táto sezóna bude posledná pod našou správou. Je pripravený návrh do zastupiteľstva ŽSK, aby bola plaváreň vyňatá spod našej správy. V takom prípade zriaďovateľ urobí to, čo zastupiteľstvo uzná za vhodné. Či plaváreň niekomu predá alebo prenajme, to je už len na poslancoch ŽSK. Určite však neostane školstvu. Buď pôjde do súkromného sektora, alebo pod správu obce Nižná.”
Vzhľadom na túto informáciu sme oslovili starostu Nižnej, aby sme zistili, či obec má záujem, alebo nie. „Áno, je pravda, že by naša obec chcela odkúpiť plaváreň. Podmienky však pripravuje VÚC. Zatiaľ ide len o odporučenie z ministerstva školstva, ktoré sa bude prerokovávať na VÚC. Kedy, to je ešte otázne,“ odpovedal na našu otázku Eugen Dedinský. „Našou podmienkou však je, aby sme plaváreň mohli odkúpiť za korunu s tým, že by sme vytvorili konzorcium a celý majetok by spadal do kompetencie viacerých partnerov. Je totiž pochopiteľné, že viac ako 2-miliónové straty nedokáže niesť jedna obec. V súčasnosti však musia prebehnúť najprv komunálne voľby. Potom môže tento zámer doriešiť už nové obecné zastupiteľstvo. Budú sa hľadať spôsoby, ako vyjednávať so ŽSK. Keďže je plaváreň v dezolátnom stave, treba s tým niečo robiť. Predstavitelia VÚC však vyhlásili, že krajská samospráva na opravy neprispeje. Hľadáme preto spôsoby, ako môžeme dostať plaváreň do nášho vlastníctva, aby sme ju mohli pozdvihnúť na vyššiu úroveň a poskytovať ľuďom také služby, aké od slušnej plavárne očakávajú. Nie každý sa predsa chodí kúpať len do termálnych kúpalísk.”
Keď sme sa spojili s predsedom ZMOHO Jánom Banovčanom, či plánujú obce hornej Oravy nejaké spoločné kroky ohľadom plavárne, o ničom nemal ani potuchy. „Viem, že v istom čase sa uvažovalo o tom, či by VÚC nebol ochotný previesť plaváreň do majetku obce za symbolickú korunu. Vtedy to však neprešlo a my sme s tým nemohli nič robiť, pretože zriaďovateľom plavárne je ŽSK, nie obec. Odvtedy som však nedostal žiadne informácie o tom, že by sa opäť niečo podobné plánovalo.”
Keďže získané informácie si navzájom protirečia, Hľadali sme vysvetlenie u hovorcu ŽSK Petra Kubicu: „Je pravda, že sme dostali návrh od obce Nižná. Dokonca sa táto záležitosť prejednávala už aj na zastupiteľstve ŽSK, ale návrh neprešiel. Ďalšie zasadnutie zastupiteľstva je plánované tento utorok a v návrhu uznesenia č. 1 sa hovorí o tom, že ŽSK schvaľuje požiadavku žiadateľa. Ak uznesenie poslanci schvália, ostáva už len prerokovať podmienky s obcou.”
Takže plaváreň bude pravdepodobne naozaj čo nevidieť patriť obci Nižná a možno sa konečne začnú rozsiahle rekonštrukcie, ktoré si táto stavba nevyhnutne vyžaduje.