ách Európy v Maďarsku. Športovým vrcholom Petra Kasana však bola účasť na spomínanom svetovom šampionáte, kde obsadil 5. priečku. Podobne ako Ľubomírovi Jagnešákovi sme Petrovi položili zopár otázok.
Na rozdiel od Ľubomíra ste sa tak významného podujatia, akým sú majstrovstvá sveta zúčastnili prvý raz. Aké boli vaše prvé dojmy?
Prvé pocity som mal dostatočne pohnuté a to z toho dôvodu, že na majstrovstvách sa zišla silná konkurencia. Vlastne som si doteraz neuvedomil, že som sa umiestnil tak vysoko.
Ľubomír má toho v armwrestlingu „odskákané“ o čosi viac. Nepodliehali ste až prílišnej nervozite?
Už som bol na majstrovstvách Európy, takže s tou atmosférou som bol zvnútra vyrovnaný. Ľuboš mi prízvukoval, že nás čaká tvrdá konkurencia. Mal pravdu. Keď som sa pozrel na štartovú listinu, nebolo z čoho vyberať.
Ľubomír si svojich súperov analyzoval vopred. Robili ste niečo podobné v príprave?
Z majstrovstiev Európy som niektorých borcov poznal. Mal som to však oveľa ťažšie, pretože Američania, Kanaďania, prípadne Brazílčania boli pre mňa veľkou neznámou. Rozhodne budem múdrejší. Viem, kde som urobil chyby a to je podstatné.
Mali ste problém zmestiť sa do váhového limitu. Pre vás je na rozdiel od Ľuboša prirodzené štartovať v kategórii do 75 kilogramov.
Keď som odchádzal na šampionát, mal som štyri desatiny kilogramu nadváhu. Čo je normálne. Pri vážení v dejisku mi váha vyletela takmer kilogram nad. To už bolo vážne. Do večera to kilo muselo ísť preč. V samotnom dejisku som robil veci, ktoré poznajú všetci hmotnostne limitovaní športovci. Hneď som išiel behať, zároveň som išiel do horúcej vane. Len aby bolo všetko v poriadku. Večer som bol s výsledkom „vstupnej previerky“ spokojný.
Nemali ste pocit, že ste ochabnutý z veľkej straty vody zo svalov?
Samozrejme. Takýto pocit by mal asi každý. Výhodou však bolo, že sa nesúťažilo bezprostredne po vážení, čím som sa mal možnosť dať ako-tak dokopy. Priestor na regeneráciu bol zhruba tri dni.
Čisto v teoretickej rovine, koľko ste mohli vážiť v deň súťaže?
Po najedení sa a získaní stratených tekutín to mohlo byť okolo 77 kilogramov.
Ľuboš sa v súťaži na ľavú ruku zranil. Vy ste v tejto súťaži predviedli životný výsledok. Popíšte jednotlivé zápasy.
Tých zápasov bolo veľa. S jednotlivými súpermi som súperil viackrát. Už v druhom kole som narazil na silného Gréka arménskeho pôvodu. Bol nad moje sily. Postupne som prešiel cez Fína. Veľmi ťažký zápas som mal so švédskym pretekárom, kde som dvakrát zvíťazil z prehrávajúcej pozície. Začal som mať problém so zápästím. Pri týchto súbojoch som doslova cítil, ako mi v ňom praská. Chvalabohu som to „prežil“. Po švédskom borcovi už na mňa čakal disponovaný Gruzínec. Nevedel zareagovať a vyhral som nad ním. O ďalší postup ma pripravil už spomínaný Grék.
Plánujete sa zúčastniť nejakých súťaží do konca roka?
Vzhľadom k únave neplánujem. Potrebujem sa zregenerovať a postupne sa začať pripravovať na nadchádzajúcu sezónu.
Najvýznamnejšie úspechy:
5. miesto na ME 2006
5. miesto na MS 2006
viacnásobný majster Slovenska