y pripravil pre Oravcov ortopéd Peter Vlkolinský Deň otvorených dverí.
V SR slúži na diagnostiku a liečbu osteoporózy legislatívna úprava. Ide o ochorenie, ktoré priamo alebo nepriamo, skôr či neskôr postihuje takmer každého. V minulosti bolo toto ochorenie spájané so starobou alebo označované za následok viacerých ochorení najmä starších ľudí. V posledných rokoch, aj vďaka dekáde kostí a kĺbov, však odborníci odhalili príčiny neplnohodnotného starnutia, príčinu zlomenín predlaktia, chrbtice a krčka stehennej kosti. Tou príčinou je osteoporóza - tichý zlodej kostí.
RTG vyšetrenia chrbtice a CT vyšetrenia dokážu odhaliť zmeny na chrbtici a popísať vonkajšie zmeny na stavcoch (výrastky alebo zlomeniny). Samotná prítomnosť zlomeniny na snímku je však už jednou z vážnych komplikácií osteoporózy. Snahou odborníkov je predchádzať zlomeninám včasnou informovanosťou, preventívnymi prehliadkami a špecializovanými vyšetreniami na denzitometrickom prístroji. Ten oproti RTG a CT vyšetreniu dokáže určiť aj kvalitu kostnej hmoty. Dôležité je určenie rizikových skupín obyvateľstva, zistenie, kto je náchylnejší na ochorenie a jeho prejavy. Ide najmä o ženy po 50-ke s nízkou hmotnosťou a predčasným ukončením menštruácie pred 45. rokom. Ale postihnutí sú často aj muži. Legislatíva u nás odporúča vyšetrenie na celotelovom denzitometri pacientom, ktorí utrpeli zlomeninu po neadekvátnom násilí, pri reumatoidnej artritíde, pri podozrení na osteoporózu u matky, RTG podozrení na zlomeninu, pri dlhodobom užívaní niektorých liekov (napr. kortikoidov), fajčiarom a ženám po 65. roku a mužom po 70. roku života.
Určenie diagnózy a začatie liečby je možné len na základe celotelového merania kostí na denzitometri v oblasti driekovej chrbtice a krčka stehennej kosti.
CT-čko má význam pri posúdení rizika zlomeniny, zmien stavcov, ale neumožňuje stanovenie diagnózy, ani začatie liečby.
Občanom SR poisťovne tieto vyšetrenia plne hradia a takmer v plnej výške je zo zdrojov verejného poistenia hradená aj liečba. Lieky, ktoré sú na liečbu osteoporózy používané vo svete, majú k dispozícii aj naši pacienti, dokonca za nižšie doplatky. Terapia osteoporózy je dlhodobá, minimálne 3-ročná.
Zistenie osteoporózy, začatie liečby a informovanosť pacienta je na lekárovi, zotrvanie v liečbe ostáva na pacientovi. Podľa medzinárodných štatistík liečbu predčasne ukončí 10% pacientov. Pri nákladoch na liečbu (8000 - 27000 Sk ročne) a najmä pri jej potvrdenej úspešnosti (zníženie komplikácií niekedy až o 50%) je to zo strany pacientov nezodpovedné. Liečba komplikácií je podstatne drahšia, o cene života nehovoriac.
Svoju minulosť nedokážeme ovplyvniť, prítomnosť a budúcnosť áno. Byť starým nie je až tak nepredstaviteľné. A prežiť aktívnu starobu, neobávať sa prechádzok, plnohodnotne sa venovať práci, koníčkom, rodine, vnúčatám – to nie je nedosiahnuteľný cieľ. Skorou diagnózou, dodržiavaním liečby a vnímaním potrieb vlastného organizmu dokážeme zvýšiť kvalitu života, najmä v budúcnosti.
V ortopedickej ambulancii na Aleji slobody (v budove bývalého úradu práce na 1. poschodí) sa počas Svetového dňa osteoporózy 20. októbra uskutoční deň otvorených dverí. Vítaný je každý, kto sa chce viac dozvedieť o svojom zdraví.