ľ vari najmenej známa.
Poslankyňou Národnej rady SR ste sa stali ako náhradníčka za stranu SMER-SD. Pokiaľ viem, je to vaša prvá verejno-politická funkcia, a hneď taká vysoká. Nenaľakali ste sa jej?
Vychádzam z jednoduchého presvedčenia, že je dôležité, aby sa ženy zúčastňovali na politickom rozhodovaní, na správe vecí verejných. Pokiaľ sa tak nedeje, je ťažké hovoriť o demokracii. Aktívneho straníckeho politického života som sa zúčastňovala od roku 2000, keď som sa stala členkou regionálnej rady strany SMER, neskôr som sa stala predsedníčkou okresnej rady a súčasne členkou krajskej rady. Reprezentácia v parlamente cieľom môjho dlhodobého úsilia. Veľmi sa z toho teším.
Akú skúsenosť máte po niekoľkých mesiacoch práce v parlamente? Čo je na tej práci najťažšie?
Človek vidí jasnejšie systém fungovania štátu, a to z jeho pozitívnych i negatívnych stránok. Na koaličných poslancoch leží ťažisko práce, tvorba a úprava zákonov tak, aby sa spoločnosť a štát vyvíjali lepšie. Práca poslanca si vyžaduje podrobné štúdium množstva materiálov, aby sa predišlo tomu, čo sa stávalo v minulosti - že veľa zákonov muselo byť novelizovaných krátko po ich schválení. Najťažšie na tejto práci je strata denného kontaktu s rodinou.
Priznajme si, bežní ľudia, čo pracujú za priemernú a podpriemernú mzdu, poslancom ich funkcie – tak vysoko finančne hodnotené - závidia. Majú čo závidieť?
Je prirodzené, že každý prejavuje záujem o veci, ktoré sa bezprostredne dotýkajú jeho a ľudí, ktorí sú mu blízki. Viem, aká je skutočnosť v regióne, v ktorom žijem. Náš vládny program sa snaží zmierňovať sociálne rozdiely napríklad tým, že sa zvyšuje minimálna mzda na 7600 korún. Ďalej sa prehodnotia invalidné dôchodky, aj pozastavené, a doplatia sa vo výške, aká dôchodcom prislúcha. Tiež sa zvyšuje podpora pri narodení dieťaťa na viac ako 15 000 korún, a tak by som mohla pokračovať ďalej.
Po vzniku novej vládnej koalície sa veľa diskutovalo o jej zložení. Aj európski socialisti vyjadrili svoje výhrady. Myslíte si, že súčasná koalícia je tou najlepšou alternatívou, ktorá mohla po voľbách vzniknúť?
Áno. Myslím si, že koalícia v zložení SMER – sociálna demokracia, SNS a ĽS-HZDS umožní v najväcšej miere realizovať program moderného sociálneho štátu, posilní princíp solidarity v spoločnosti a zabezpečí spravodlivejšiu distribúciu výsledkov ekonomického rastu. Všetky tri strany majú záujem o vyrovnávanie regionálnych rozdielov, či urýchlené dokončenie diaľnic.
Pred dvomi týždňami ste boli služobne v Bruseli. Ako na vás zapôsobilo prostredie politického a administratívneho centra EÚ?
Bola to moja prvá pracovná cesta. Zúčastnila som sa na dvojdňovom zasadnutí európskeho parlamentu, ktorý je priamym zástupcom asi 455 miliónov obyvateľov únie. Parlament pracuje v 20 jazykoch únie, takže sme mali všetko tlmočené do slovenského jazyka. Predmetom stretnutia bolo vyhodnotenie pokroku v Haagskom programe, týkajúceho sa bezpečnosti európskych občanov a rešpektovania ich základných práv, boja proti terorizmu a organizovanej trestnej činnosti a tiež stratégie riadenia vonkajších hraníc.