Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Škandál !?

Pre mladých ľudí nie je každodennou samozrejmosťou stretnúť sa s významnou osobnosťou. A nie je osobnosť ako osobnosť. Teraz mám na mysli skutočné osobnosti, nie spevákov s hviezdnymi maniermi alebo účinkujúcich z nejakej reality šou, hoci sa o nich píše


a hovorí viac ako o skutočných umelcoch – skutočných osobnostiach. Problém je v tom, že tí zrejme nie sú veľmi zaujímaví. Skutočné osobnosti totiž nevyrábajú žiadne škandály...
Bulvárne plátky a televízia kŕmia mladých ľudí pikoškami zo sveta šoubiznisu. Nestarajú sa, či má divák plnohodnotný program. Knihy zapadajú prachom...

Poznám osobnosť, ktorá toto oslovenie dostala zaslúžene. Nepoznala som ju - teda z hodín literatúry áno - no nenapadlo mi siahnuť po nejakom diele práve od nej. Nemá luxusnú vilu v Bratislave, býva v obyčajnom byte v Petržalke a ako sa sám vyjadril, na účte má asi tak dvanásťtisíc korún. A predsa nás zaujal už tým, že prišiel, že porozprával o sebe, o svojom povolaní...
Bol to pre nás deň D, keď na našu školu prišiel spisovateľ Daniel Hevier. Tento deň bol iný ako ostatné. Základná škola Jána Vojtaššáka v Zákamennom bola celá pestrofarebne vyzdobená, očakávajúc vzácneho hosťa. Nešlo len o besedu, Daniel Hevier tu totiž kedysi aj vyučoval. Dvadsiatitim žiakom rozdeleným do štyroch skupín dal Daniel tvorivú úlohu: nakreslite školu budúcnosti. Žiaci kreslili, maľovali, zatiaľ čo Daniel rozprával o svojom povolaní. Na túto neobyčajnú hodinu literatúry boli do Zákamenného pozvaní aj učitelia z celej Oravy - nestáva sa predsa často, aby nás navštívila taká osobnosť. Po hodine všetci prešli do kultúrneho domu. Pre milého hosťa tu bol pripravený aj krátky hudobný program. Pozvali sme aj televíziu, tá však neprišla. Prečo? Žeby na Oravu netrafili? Skôr stretnutie s Danielom Hevierom nie je pre nich zaujímavý príspevok... Naša škola bude musieť pre nich vymyslieť niečo iné, než obyčajnú nezaujímavú besedu so spisovateľom... Možno, keby nás navštívil niekto iný, kto už má na konte nejaký ten škandál..? Nevadí. My sme sa obohatili a to je hlavné. Beseda s Danielom Hevierom mala totiž veľký úspech. A možno práve návšteva spisovateľa prinúti niektorých z nás vypnúť televízor a siahnuť po knižke. Napríklad aj od neho. Dúfam, že nebudem jediná....
Daniel Hevier je skutočná osobnosť s veľkou charizmou. A hoci máva aj zlé dni, predsa dokázal vykúzliť úsmev nielen na svojej tvári, ale aj na tvárach ostatných detí. Na naše otázky odpovedal veľmi trpezlivo.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa vám spolupracovalo so žiakmi a ako hodnotíte pracovné skupiny, ktoré s vami pracovali?
Musel som ich trošku lámať, prebúdzať, boli takí „moc vzorní“, tichučkí. Potom to už išlo. Škoda, že sme nemali viac času. Keby sme spolu strávili viac hodín, tak by to už bolo iné. Ale sú to veľmi bystré deti, veľmi nápadité, keď začali pracovať, teda maľovať, vtedy sa prvýkrát uvoľnili. Myslím si, že sú to zdravé, sebavedomé deti, žiadni zakríknutí ťuťkovia, bolo ich radosť sledovať, počúvať a rozprávať sa s nimi.
Počas pracovnej dielne ste žiakom navrhli, aby vám pomohli pri tvorbe vašej novej internetovej stránky o literatúre. Plánujete niečo také naozaj uskutočniť?
Pri NAŠEJ, to by mala byť naša spoločná stránka. Lenže ja som už trochu skeptický, že to nadšenie po čase vždy opŕchne, opadne. Aj učitelia mi už sľúbili, že vytvoríme takú stránku, fórum... Ale potom - každý príde domov, začne sa venovať svojim problémom a nadšenie opadne.
Pripravovali ste sa na hodinu literatúry s deviatakmi? Alebo to bolo spontánne?
Nie, bolo to určite aj vidno, pretože sme všetko robili spoločne, improvizovane. Vlastne som sa ani nemal kedy pripraviť.
Máte vo zvyku robiť všetko ako improvizáciu? Aj vaše knihy vznikajú podobne?
No, väčšinou áno. Robím veci improvizovane. Aj moje knihy. Vždy ich začnem písať na poslednú chvíľu, keď ich už treba odovzdať. Niekedy si ich ani nestihnem prečítať, takže ani neviem, čo som tam popísal...
Ste hrdý na svoje diela a beriete ich ako svoje deti, alebo ste skôr sebakritický?
Nie som pyšný, ale s niektorými vecami som spokojný. Najmä keď sa človek stretáva s tým, že mi niekto povie nejakú príhodu, alebo že mu moja knižka nejako pomohla, alebo dieťaťu pomohla, alebo sa stretnem s niektorými pesničkami, ktoré som otextoval a ktoré si niekto spieva, alebo si ich spievajú všetci na koncerte... Vtedy som rád, že sa mi to podarilo, že som to bol ja, kto to urobil.
Ktorá postava z vašich kníh je vášmu srdcu najbližšia?
Ťažko povedať, možno z tých nových... Práve robím novú knihu, román, a budem tam mať takú postavu. Nebude to rozprávková, ale románová postava, bude to Fiktus - vymyslený človek, výmyselník, ktorý rád vymýšľa, možno tá postava bude mať najviac zo mňa, hoci nebude vyzerať ako ja, ale vnútorne to bude také moje druhé ja.
Stáva sa vám, že niektoré vaše knihy neuzrú svetlo sveta? Že sú kdesi v spodnom šuflíku, pretože ešte nedozrel čas, aby ste ich niekomu ukázali?
Mám veľa kníh, ktoré sú napísané, ale nie sú vydané. Trebárs nemám peniaze, aby som ich vydal, alebo ich nechávam mojim deťom. Keď raz budú chcieť, tak ich vydajú. Týchto kníh mám tridsať alebo päťdesiat, neviem, koľko ich je. A mám aj knihy rozrobené, z niektorých je len nadpis, z iných prvá kapitola, pár básničiek - tých je ďalšia tridsiatka.
Spisovateľ, ktorý má na konte toľko detských knižiek ako vy, musí detský svet naozaj poznať. Chceli ste ho vôbec opustiť a dospieť?
Ja som chcel dospieť odmalička a odmalička som chcel byť dospelý. Veľmi ma otravovalo byť dieťaťom a nevedel som sa dospelosti dočkať.

Skryť Vypnúť reklamu

Napísali ste aj scenáre k divadelným a rozhlasovým hrám. Nechceli ste si niekedy v niektorej z nich aj zahrať?
To je dobrá otázka. Teraz mám divadlo, ktoré som sám založil a tam aj hrám ako herec. Vždy som skúšal veľa vecí, na niektorých svojich CD napríklad aj spievam. Mal som rozhlasový seriál pre deti Pinky Bum, ktorý som sám nahovoril a nahral. Teraz máme dokonca kapelu, kde aj hrám ako hudobník. Takže stále skúšam robiť niečo iné.
Ste tiež maliar, vaše obrazy sú vystavované v galériách. Je to len koníček alebo sa považujete za skutočného umelca - výtvarníka?
Už v tomto nemám istotu - či som umelec. V spisovateľstve som už to renomé získal, ale v maliarstve som samouk. Neštudoval som maliarstvo, maľujem pre seba, ale veľmi ma poteší, keď niekto prejaví záujem o môj obraz, kúpi si ho a povie, že sa mu páči.
Čo sa snažíte zachytiť na vašich obrazoch?
Sú tam zachytené moje výpovede, niektoré sú konkrétne, s postavami, predmetmi. Iné vyjadrujú pocity, nálady, alebo ma zaujme farebnosť. Veľmi rád, a to som možno výnimka, maľujem knihy. Niekedy z knihy vytrhnem vnútro a na dosky namaľujem obraz. Niekedy aj z kníh robím obrazy, objekt. Kúpim v antikvariáte staré knihy, ktoré už skončili v smetiach a z toho urobím obraz, to je moja špecialita.
Otextovali ste pieseň pre finalistov SuperStar Kým vieš snívať. Nebáli ste sa, že tým by ste mohli stratiť niektorých svojich priaznivcov, keďže názory na reality šou sú prevažne negatívne?
Podľa mňa SuperStar nie je reality šou ako ostatné. Finalisti v nej museli naozaj niečo dokázať, nie ukazovať sa v plavkách a v kúpeľni. Keď som do toho išiel, nebral som to ako niečo, za čo sa budem niekedy hanbiť. Nebral som to tak, že by som mohol stratiť nejakých fanúšikov. Tí, čo ma nemajú radi, ma nebudú mať už vôbec radi. A tí, čo ma majú radi a kupujú si moje knihy, tí mi zostanú verní a nebude ich zaujímať, či som tú pieseň napísal alebo nie. V budúcnosti sa môže ešte stať, že budem s niektorými finalistami spolupracovať.
Ako prijímate kritiku?
Veľmi zle.
A ako prijímate chválu?
Veľmi dobre. Padne mi to veľmi dobre, aj keď viem, že to nie je zaslúžené a nie je to celkom spravodlivé.
Na ľudí často pôsobíte ako večný optimista. Stáva sa vám, že nemáte náladu usmievať sa a žartovať?
Teraz mám vyslovene smutné obdobie, akési depresívne... Pociťujem, že to už nie je obyčajný smútok. Niekedy z toho vznikne aj choroba, ľudia sa na to liečia ako na zápal pľúc, tak sa liečia depresie. Mám také obdobie a som často veľmi smutný, akosi bez chuti žiť.
Ako prežívate tieto ťažké dni? Obraciate sa na niekoho s prosbou o pomoc?
Niekedy už nestačí ani pomoc najbližších, ale už mám pani doktorku, ktorá mi v tom pomáha.
V čo veríte? Veríte v Boha?
Vo veľa vecí. Áno, verím v Boha.
Ste katolík?
Keď človek verí v Boha nemusí byť hneď katolík, ale náhodou som.
Akú radu by ste nám dali do života?
To je ťažké, lebo keby som povedal, že vám dávam nejaké rady, aj tak by ste ich neprijali. Každý človek to musí vyskúšať sám na sebe. Sú veci, ktoré musíte zažiť na vlastnej koži, aby ste zistili, že sú zlé. Musíte, aby ste mali šťastnú ruku, vyskúšať niečo sami na sebe. Aby ste mali v sebe ten cit, ktorý vám napovie: toto predsa len nemusíš skúsiť, nedopadlo by to najlepšie. Alebo: toto vyskúšaj. Čiže niečo si vyskúšajte a v niečom sa spoľahnite na to, čo vám povedia starší a skúsenejší.

Skryť Vypnúť reklamu

Kto je Daniel Hevier?
Po maturite v roku 1974 vyštudoval estetickú výchovu a slovenčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už počas štúdia začal pracovať ako redaktor literárnej redakcie Československého rozhlasu. V rokoch 1982 - 1989 bol profesionálnym spisovateľom v slobodnom povolaní. Po roku 1989 sa stal šéfredaktorom vydavateľstva Mladé letá. Od roku 1992 vedie vlastné vydavateľstvo Hevi, v ktorom vydal do dnešného dňa vyše 100 titulov. Je ženatý, má tri deti a žije v bratislavskej Petržalke.
Stretnutia s osobnosťami sú pre mladých ľudí veľmi dôležité. S ľuďmi, ktorých by mohli začať obdivovať, ktorí majú „čosi“ v sebe, niečo dokázali a ešte dokážu. Je výborné, keď škola dokáže zorganizovať takéto stretnutie. Dúfame, že Daniel Hevier, ktorý navštívil ZŠ v Zákamennom vo štvrtok 28. septembra, nebude poslednou osobnosťou na pôde našej školy. Už teraz sa pýtame: kto bude ďalší? Podobných osobností je veľa, ale ľudia na ne už akosi zabúdajú. Možno práve preto, že sa o nich nikde nerozpráva, nie sú o nich články v časopisoch, nepočuť ich v rádiu, nevídame ich v televízii. Nedovoľme, aby zapadli prachom, skúsme ich niekedy „oprášiť“. Možno práve tak, že chytíme do rúk jednu z ich kníh a prečítame si ju.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 004
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 746
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 300
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 048
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 988
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 675
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 354
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 228
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 207
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 066
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Kompletné výsledky skríningového testovania stále nie sú k dispozícii.

Čísla prezentované samosprávami, ministerstvom aj premiérom Matovičom sú odlišné.

12 h
Na parkovisku pred železničným priecestím je skládka stavebného materiálu.

Sanácia brala si vyžaduje uzatvorenie cesty, dopravu riadi polícia, vozidlá púšťa v polhodinových intervaloch.

16 h
Ľadová stena z lezcom.

Stenu vytvorila partia nadšencov lezenia po ľade aj horách. Má dvanásť metrov, pre lezcov sa radí medzi tie najťažšie a ako mrzne jej vzhľad, sa tak každý deň mení.

26. jan
Miesto zadržania unukajúceho vodiča.

Vodič mal zobratý vodičák a už mal sedieť vo väzení.

26. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

15 h

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

21 h

Poradia sa od včera zmenili.

9 h

Už ste čítali?