uskutočniť, dokumentuje aj novovybudovaný štadión za panelárňou. Pri jeho výstavbe však nik ani nechyroval, že zanedlho bude vedľa neho stáť aj minifutbalové ihrisko s umelou trávou. Tento zámer bol „dotiahnutý“ do konca uplynulú sobotu, keď bol umelý futbalový trávnik slávnostne otvorený. Tvrdošínska futbalová mlaď tým dostáva ešte lepšiu príležitosť napĺňať svoje životné športové predstavy.
Pri otváraní nemohli chýbať najznámejší Oravci vo futbalovom svete: reprezentačný tréner futbalového mužstva dospelých Dušan Galis a generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Dušan Tittel. Redakcia MY Oravské noviny im položila pár otázok.
Nielen zdravo, ale aj lepšie
Dušan Galis má v tomto období množstvo pracovných povinností: okrem klasickej parlamentnej práce ste splnomocnencom vlády pre šport a mládež, zastávate funkciu poslanca Bratislavského samosprávneho kraja a k tomu ešte slovenská reprezentácia... Ako dlho trvalo primátorovi Ivanovi Šaškovi, aby vás prehovoril na cestu do Tvrdošína?
Nie dlho. Sedíme vedľa seba v parlamente. Ako býva dobrým zvykom, Oravci k sebe inklinujú. Vo voľnom čase sa vždy snažíme rozprávať o Orave. O problémoch, ktoré trápia región. Aby tu nebolo len zdravo, ale aj lepšie. Aj keď sme z rôznych politických strán, máme niektoré spoločné názory na šport, mládež. Bolo by dobré, aby sme dávali väčší priestor deťom odtiaľto. Tvrdím, že tu deti vyrastajú v zdravšom prostredí pre šport, než v metropolách. Potrebujú dostať príležitosť, aj lepšie odborné vedenie. Je jedno, či to bude v iných športoch, než je futbal. Treba poďakovať ľuďom, ktorí sa nebáli investovať do takéhoto projektu. Dávajú tým inšpiráciu i motiváciu mladým nádejam slovenského športu.
Veľa sa diskutuje o vytvorení ministerstva športu. Aká je situácia?
Zatiaľ sme sa o tom nerozprávali. Jedna vec je istá: minulá vláda nevenovala športu takú pozornosť, akú by si zaslúžil. V čase, keď sa stávajú z mladých ľudí „asociáli“, nám šport môže pomôcť veľa vecí napraviť. Investujme viac do športu a ušetríme na zdravotníctve. Dnes „domáce väzenie“ pre mladého človeka nič neznamená. Má počítač - a to mu stačí. Na športe je pekné hlavne to, že ľudí spája. My sa musíme snažiť vytvoriť pre slovenského občana také podmienky, aby mal chuť ísť hrať volejbal, hádzanú, basketbal, futbal...
Ste aj reprezentačný tréner. Aký dopad môže mať do budúcnosti výstavba takýchto futbalových štadiónov z hľadiska rastu športovej výkonnosti?
Rast športovej výkonnosti je závislý od toho, aké podmienky dáme mládeži. Zároveň mládež musí pracovať na sebe. Netvrdím, že za totality bolo všetko zlé. Za našich čias mala každá škola vlastné mužstvo takmer pre každý šport. Výborne fungovali športové školy. Dnes sa entuziazmus z mladých ľudí akosi vytráca. Myslím si, že postupom času sa nám niektoré veci podarí zmeniť k lepšiemu.
Práca sekretára zväzu je omnoho ťažšia
Futbalová kariéra Dušana Tittela neskončila tak dávno. Vzápätí začala práca Dušana Tittela – generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu. Sú tieto dva posty porovnateľné?
Ako futbalista som sa staral iba o výkon. Práca generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu je oveľa náročnejšia a zodpovednejšia. Nestarám sa len o reprezentáciu. Snažím sa, aby takéto štadióny vznikali nielen na Orave, ale aj na východe či južnom Slovensku.
Vyzerá to, že v slovenskom futbale sa blýska na lepšie časy. Nielen štadióny, ale aj športové centrá talentovanej mládeže sú toho jasným dôkazom. V akom časovom horizonte možno očakávať, že sa plody tvrdej práce prejavia na reprezentačnej pôde?
Je jasné, že po zápase s Českom nebola nálada slovenských futbalových priaznivcov najlepšia. Treba si však uvedomiť aj to, že slovenská reprezentácia neprehrala 1 rok medzištátny zápas. Porazili sme mužstvá, ktoré boli na striebornej a bronzovej priečke na majstrovstvách sveta. To sa nemusí zas dlho vyskytnúť. Slováci by mali brať šport s oveľa väčším nadhľadom, nie tak príliš emotívne. Mňa teší, že projekt budovania športovísk, ktorý som predkladal v roku 2002 sa výborne realizuje. Slovensko malo v minulosti málo tréningových plôch. Za posledného dva a pol roka vzniklo na Slovensku 110 futbalových miniihrísk a 26 veľkých futbalových ihrísk s umelou trávou. Som presvedčený, že za desať rokov budeme v rozhovoroch s reprezentantmi počuť: vyrastali sme na ihriskách s umelou trávou.
Hracie plochy sú jedna vec, práca slovenských metodikov a trénerov druhá. Ako ich prácu hodnotíte vy?
Je isté, že iba licencia z vás dobrého trénera neurobí. No v rámci futbalového zväzu musia byť nejaké jasné pravidlá. Dobrý tréner musí na sebe pracovať sám. Aj José Mourinho môže mať licenciu, ktorú by mohol získať v našom zväze. Všetko je to o individuálnom prístupe.
V prvom rade mládež
Predseda športovej komisie pri Mestskom zastupiteľstve v Tvrdošíne Milan Kováč je presvedčený, že mládež v meste dostáva odovzdaním tejto stavby pekný darček. „V našich podmienkach je výstavba takéhoto zariadenia obrovským prínosom. Aj v rámci tohto projektu mienime oslovovať školské zariadenia v našom meste, aby sa pravidelne zúčastňovali na telovýchovnom procese. Samozrejme, pod odborným dohľadom. Pre prototyp moderného futbalistu musia byť vytvorené dobré podmienky po všetkých stránkach,“ konštatuje Milan Kováč.