ilowatov menej. V druhej polovici októbra by už mala kotolňa na drevnú štiepku dodávať teplo všetkým Bysterčanom.
„Teplú vodu do bytov na Bysterci však už kompletne dodávame z novej kotolne. V tomto období chceme ešte odstrániť prípadné nedostatky, ktoré sa môžu vyskytnúť po jej spustení. Zároveň treba nastaviť parametre kotolne tak, aby vyhovovali ekologickým podmienkam. Po šiestich dňoch fungovania ide všetko bez problémov,“ povedal nám riaditeľ Tehosu Milan Ďaďo.
Doteraz obyvatelia Bysterca míňali na teplo ročne 84 miliónov korún. Z tejto sumy išlo až 60 miliónov na zemný plyn. „Teraz tých 60 miliónov nepôjde do Ruska, ale zostanú v regióne. Štiepku totiž kupujeme od domácich drevospracujúcich firiem,“ uviedol M. Ďaďo. Podľa jeho slov bude mať mesto od budúceho roka jednotné ceny tepla. Ročne tým každá domácnosť usporí zhruba dvetisíc korún.
Ročná spotreba drevnej štiepky v dolnokubínskej kotolni by sa mala vyšplhať na 12 tisíc ton. Donedávna sa odpadová drevná hmota nechávala zhniť v lesoch. Celkové náklady na vybudovanie novej kotolne na Bysterci predstavujú 150 miliónov korún. Kotolňa vyšla Tehos na 65 miliónov, rozvody a merania stáli 95 miliónov korún. Spoločnosť momentálne pracuje na realizovaní ďalších plánov. V prvom štvrťroku budúceho roka by v priestoroch kotolne mal byť vybudovaný ďalší zdroj energie – turbína na výrobu elektriny s výkonom 1 megawatt.