Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva dolnokubínski poslanci odsúhlasili nový počet poslancov pre nadchádzajúce volebné obdobie. Má ich byť 19. Malým mestským častiam Mokraď, Medzihradné, Záskalie, Malý Bysterec a Beňova Lehota schválili pri zachovaní desiatich volebných obvodov po jednom poslancovi, ako tomu bolo i v minulom období. Podľa zákona o voľbách do samosprávy obcí sa však poslanci musia voliť pomerne k počtu obyvateľov mesta. A jednomandátový volebný obvod v príslušnej mestskej časti možno utvoriť len v prípade, ak počet jej obyvateľov zodpovedá zistenému počtu obyvateľov na jedného poslanca. Pri aktuálnom počte 19 636 ľudí, ktoré Dolný Kubín má, to znamená, že na jedného poslanca pripadá 1033 obyvateľov. Spomenuté mestské časti toľko obyvateľov nemajú, a tak nemôžu vytvoriť ani vlastný volebný obvod, pretože podľa zákona by došlo k porušeniu ústavného princípu rovnosti. Existuje však možnosť spojiť viac volebných obvodov. Ich určenie a schválenie počtu poslancov v nich bolo predmetom mimoriadneho zasadnutia mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutočnilo minulú stredu. I keď s nevôľou, ale predsa, napokon poslanci odsúhlasili päť volebných obvodov pre budúce volebné obdobie. Jeden budú tvoriť časti Mokraď, Kňažia, Záskalie, kde si občania zvolia dvoch svojich zástupcov. Samostatným obvodom bude Staré mesto s dvomi poslancami. Ďalej sa spoja Medzihradné a Banisko, ktoré budú mať dvoch poslancov. Brezovec ako najväčšie dolnokubínske sídlisko s počtom obyvateľov 6163 bude rovnako samostatným volebným obvodom so šiestimi poslancami. Do piateho volebného obvodu budú patriť Veľký Bysterec, Malý Bysterec a Beňova Lehota so siedmimi poslancami. V hre bola aj druhá alternatíva, ktorá počítala s tým, že Staré mesto by sa spojilo s Medzihradným a ako jeden volebný obvod by mali troch poslancov. Banisko by bolo samostatným obvodom s jedným poslancom. Hrozilo by však, že vzhľadom k nepomernému počtu obyvateľov v Starom meste a v Medzihradnom by pre druhú menovanú časť mesta nemusel byť zvolený žiadny poslanec. Najhoršie z toho napokon vyjdú Mokraď a Beňova Lehota s najmenším počtom obyvateľov. Po voľbách nebudú mať s najväčšou pravdepodobnosťou v zastupiteľstve žiadneho poslanca. Obyvatelia väčších častí ich totiž prehlasujú. Ak by sa niektorá z mestských častí chcela osamostatniť, musí mať minimálne 3 tisíc obyvateľov.
Ako vnímajú budúce nutné zlúčenie niektorých mestských častí poslanci za Medzihradné a Mokraď?
Vladimír Mišala, Medzihradné
Dopadlo to dobre. Návrhom, ktorý poslanci schválili, dostalo Medzihradné reálnu šancu mať v budúcom období v mestskom zastupiteľstve svojho poslanca. Mrzí ma, že naši zákonodarci nepočítali pri tvorbe zákona s negatívnymi dôsledkami na niektoré samosprávy, ktoré nastali i v prípade Dolného Kubína. Myslím si, že všetko malo zostať pri pôvodnom fungovaní, kedy každá mestská časť mala vlastného zástupcu. Každá má totižto svoje špecifické problémy, ktoré môže najlepšie poznať len ten človek, ktorý v nej býva.
Ján Jurík
Nevidím v tom výhodu, najmä pre mestskú časť, ktorú zastupujem. Myslím si totiž, že iba ten poslanec, ktorý žije priamo v konkrétnej mestskej časti, môže byť plnohodnotným poslancom. Môže prijímať priamo od občanov podnety, avšak zmenou v obsadzovaní poslancov bude táto možnosť oveľa menšia. Samozrejme, nepochybujem o tom, že aj z Mokrade môže byť zvolený nejaký poslanec, ktorý bude tak šikovný, že ho budú uznávať i občania iných mestských častí. Ale to je len málo pravdepodobné.