eny sú totiž závislé na minimálnej mzde.
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny navrhuje od októbra zvýšiť minimálnu mzdu zo súčasných 6 900 Sk až na 7 500 korún. Potvrdiť to ešte musí vláda. Odborári s navrhovanou výškou súhlasia, ale páčiť sa to asi príliš nebude zamestnávateľom. V každom prípade by sa minimálna mzda mala zvýšiť od októbra tohto roku, aj keď ešte nie je isté, že to bude až na takúto sumu.
Poslanci ŽSK si na začiatku volebného obdobia odhlasovali, že ich poslanecká odmena bude na maximálnej možnej úrovni, ako to umožňuje zákon. V minulom volebnom období to bola fixná suma 8 800 Sk. Súčasné zastupiteľstvo si však odhlasovalo, že výška ich poslaneckej odmeny sa bude odvíjať od výšky minimálnej mzdy. Ich ročná odmena je teraz 20-násobkom minimálnej mzdy. V súčasnosti je to mesačne 11 500 Sk.
Ak vláda schváli návrh ministerky Tomanovej a minimálna mzda stúpne o šesťsto korún, poslanci si výrazne polepšia. Daňových poplatníkov v Žilinskom samosprávnom kraji to bude stáť ďalšie peniaze naviac. Dvadsaťnásobok minimálnej mzdy, ktorá pravdepodobne bude 7 500 korún, je 150-tisíc korún za rok. Mesačne teda poslanci dostanú 12 500 korún. K tomu ale ešte treba prirátať paušálne náhrady, ktoré tiež nie sú zanedbateľné. Poslanci dostávajú 9,40 Sk za každý kilometer, ktorý prejdú cestou na zasadnutie, plus 1 880 Sk mesačne dostanu bez ohľadu na to, či na zasadnutie prídu, alebo nie. Tieto peniaze sú určené na cestovné po ich volebnom obvode.
Jeden poslanec tak pravdepodobne bude ŽSK od októbra stáť o 12 000 korún ročne viac ako doteraz. Keďže poslancov je 57, dohromady to bude 684-tisíc navyše, čo poslancom ročne zaplatia občania samosprávneho kraja. Niektorí analytici tvrdia, že pokiaľ poslanci vykonávajú svoju funkciu zodpovedne, peniaze si zaslúžia. Na druhej strane sa ale môžu cítiť diskriminovaní všetci, ktorých plat určujú platové triedy. Tie zohľadňujú vzdelanie, dĺžku praxe a ďalšie kritériá. Ich platy sa totiž po úprave minimálnej mzdy určite nezvýšia. K takým patria napríklad zamestnanci úradov, školstva a podobne.
Podľa poslanca za KDH Pavla Pavláska však stanovovanie odmien poslancov na základe minimálnej mzdy zavádza istý štandard, ktorý sa odvíja od presne merateľného znaku. „Nie je tak závislý iba od zdvihnutia ruky poslancov, ako to bolo v minulom volebnom období, kedy na to neexistoval žiadny jestvujúci nástroj, nijaké pravidlo. Poslanci ŽSK dnes majú stanovenú odmenu na základe jasného pravidla a jej výška nemôže prevýšiť zákonom stanovenú hranicu,“ povedal Pavlásek.