egiónom boli pokúšaní – odfotiť alebo neodfotiť farebnú nádheru, ktorú vidia? Po krátkej „bojovej“ porade sme sa však rozhodli, že súťažiaci sa musia do súťaže prihlasovať sami. Aj keď nie každý mal tú možnosť odfotiť si výsledok svojej pestovateľskej snahy digitálnym fotoaparátom. No stretli sme sa aj s tým, že pestovateľ sa unúval na obecný úrad, či by mu v tom nepomohli. A pomohli. Spôsob sa vždy nájde.
Veľmi pekné a hodnotné publikácie o pestovaní kvetov v nádobách nám do našej súťaže poskytlo vydavateľstvo Ikar, takže napokon môžeme odmeniť nie jedného, ale dvoch súťažiacich.
Prvé miesto a všetky hlasy v našej redakcii získalo romantické rozkvitnuté zákutie drevenice manželov Sahúľovcov z Rabče. Aj keď viac ako stovku kvetináčov na stenách, oknách a balkóne drevenice naplní vlastnoručne dopestovanými sadenicami Albína Sahúľová, s polievaním jej celé leto pomáha aj manžel Jozef. „Ja si to robím pekne od jedného kvetináča k druhému, no muž vezme hadicu – a je s tým hotový raz-dva. Dvestolitrový sud odstátej vody minieme za dva dni,“ dozvedáme sa od úspešnej pestovateľky. Manželia Sahúľovci od nás získavajú knihu o nápaditých kompozíciách v kvetináčoch: Veľké minizáhradky.
Bolo veľmi ťažké zvoliť, komu poslať druhú knihu Pohoda s izbovými rastlinami. Napokon sme sa rozhodli žrebovať. Lós padol na Helenu Janíkovú z Dlhej.
Pri pestovaní kvetín v nádobách, či už na oknách alebo balkónoch, má pestovateľ potešenie z toho, že môže pozorovať rastliny zblízka, čo ho zároveň motivuje k prvotriednej starostlivosti. Nádoby sa dajú premiestňovať, plniť rôznym substrátom a osádzať rôznymi rastlinami. To dovoľuje vytvárať najrôznejšie kompozície farieb a tvarov tak, aby konečný výtvor priniesol čo najväčší efekt. A to sa v ostatných tokoch začína dariť stále väčšiemu počtu Oravcov aj bez pomoci záhradného architekta.