Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky
FUTBAL - I. TRIEDA

Oravská Poruba sa vracia na čelo tabuľky

Piate kolo najvyššej oravskej súťaže bolo veru bohaté na góly. Najviac ich padlo v Párnici a v O. Podzámku, kde si Leštiny vystrieľali prvé víťazstvo sezóny. Zaujímavé veci sa diali v Dlhej. Hosťom z Veličnej pomaly ubúdali hráči na ihrisku a keďže skóre

narastalo veľmi rýchlo, nakoniec sa zápas ani nedohral. Derby sa hralo v Zubrohlave, kde podľa očakávania domáci nad susedným Klinom vyhrali.

ŽK: Zavodančík, Jašica – Kraľovanský, Brnk Kováč Lukáš
Zostava domácich: Kormaňák, Tomáš Zavodančík, Bartoš Ľubomír, Anton Zavodančík, Bartoš Roman, Lukáš Zavodančík, Florek, Jašica, Mikolajčík, Nodžák, Kriš, striedali: Prokop, Pilšák
Zostava hostí: Had, Marcinek, Kraľovanský, Miroslav Had st., Gallo, Brienik, Miroslav Had ml., Váňa, Lukáš Kováč, Ján Kováč, Kurčina, striedali: Puvák, Branislav Kraľovanský
Divákov: 300
Prvý polčas sa hral hlavne medzi šestnástkami, pričom nedošlo k žiadnej vážnejšej šanci. Azda okrem 36. min, keď Ján Kováč ohrozil bránu domácich strelou z 30 m. V prvom polčase začali domáci svižnejšie, mali viac z hry, čo sa odrazilo aj na začiatku druhého polčasu. V 63. min mali gólovú šancu, ale brankár hostí loptu vyrazil. Neskôr v 63. min sa po chybe Mareka Nodžáka dostáva k lopte Lukáš Kováč, ktorý z 30 m vystrelil do pravého horného rohu a brankár už nemal šancu. Domáci sa ešte pokúšali vyrovnať, ale nervozita zaúradovala a už sa im to nepodarilo. Vladimír Hilbrycht

Dlhá – Veličná za stavu 4:1 nedohrané
Góly: Maslo, M. Bakoš 2 (1 z 11 m), Capuliak – Ďuroška
ŽK: Sučák, Bajdich
Zostava domácich: Novák – Bleskáň, Capuliak, Maslo, Repka, M. Bakoš, Kukla, Haviar, Móres, Bočkaj, J. Bakoš, striedal: Šutta
Zostava hostí: Barica – D. Zvara, Bajdich, Serdel, Sučák, M. Zvara, Vicáň, Tittel, Janík, Lacko, Ďuroška
V Dlhej padol najrýchlejší gól v súťaži, už v 7. sekunde otvoril skóre zápasu Maslo. Hostia prvýkrát vážnejšie pohrozili v 10. min, no hlavička Ďurošku mierila vedľa. O 5 min nato bolo už 2:0, keď po vyrazenej lopte domáci pekne zakombinovali a Michal Bakoš už nemal problém skórovať do odkrytej brány. V 18. min bol za nešportové správanie vylúčený Vicáň. Hostia hrali v tomto zápase dosť zákerne a ich tvrdú hru potrestal rozhodca v 25. min druhým vylúčením, tentokrát sa musel predčasne pod sprchy porúčať Tittel. Ten zastavil rýchly protiútok Dlhej iba zápasníckym chmatom. V 30. min sa zranil Bajdich a keďže Veličná nemala na striedanie pripraveného žiadneho náhradníka, hrala už iba s ôsmimi hráčmi. Od tohto momentu domáci prestali hrať a aj náznaky šancí končili na ich vlastných nepresnostiach. Po obrátke domáci futbalisti za svoju ľahkovážnosť pykali, keď ich potrestal hlavičkou Ďuroška. Tento úder domácich prebral, zvýšili aktivitu a v 65. min svoju prevahu okorenili tretím gólom, z pokutového kopu sa druhýkrát v zápase presadil Michal Bakoš. O 4 min nato priamočiaru akciu Dlhej zakončuje Capuliak štvrtým gólom. Vzápätí sa zranil ďalší hráč Veličnej a keďže počet hráčov na ihrisku klesol z ich strany na sedem, rozhodca musel zápas za stavu 4:1 prerušiť. Miroslav Kuva

Párnica – Or. Veselé 5:2 (2:1)
Góly: Vanko, Kalina, M. Kubačka, J. Kubačka, Slosarčík – F. Čajka 2
ŽK: Gracák – Marek Kumor, Martin Kumor
Zostava domácich: M. Hančiak – Trnovský, Vanko, Šiška, Gracák, M. Kubačka, J. Kubačka, Slosarčík, Kalina, Otruba, Lach, striedali: Kubáň, Kytaš
Zostava hostí: S. Kormaňák – Čajka, Uhliarik, Feranec, Marek Kumor, Juriga, Madleňák, M. Kormaňák, Briš, Janotka, Pisarčík, striedali: Kromka, Ondrisek, Martin Kumor
Po víťazstve v Zubrohlave začali domáci aktívne a vytvorili si hneď od úvodu územnú prevahu. Šance však z toho nepramenili a hostia od 20. min vyrovnali postupne hru až do 35. min, kedy Vanko krásnou strelou z 25 m vymietol pravú šibenicu – 1:0. Hosťujúci tím odpovedal už o 2 min nato, keď vyrovnáva strelou k ľavej žrdi František Čajka. Skóre sa opäť menilo v 39. min, keď dôrazné vniknutie do šestnástky hostí pretavil vo vedúci gól Kalina. Od tohto momentu domáci futbalisti prevzali zase taktovku hry, ale ďalšie príležitosti už do polčasu nepremenili. Mužstvá tak odchádzali do šatne za stavu 2:1. Do 2. polčasu nastúpil domáci tím s odhodlaním zvýšiť svoje vedenie. To sa podarilo v 55. min Marekovi Kubačkovi, krásnou strelou po zemi dáva tretí gól Párnice. Ani s týmto vedením sa však Párničania neuspokojili a po narážačke v pokutovom území hostí dáva Ján Kubačka už na 4:1. V týchto fázach ovládli domáci najmä stred poľa a vytvorili si ďalšie dobré príležitosti. Tie však zostali nevyužité. Dobrý výkon v týchto minútach domáci potvrdili piatym gólom, o ktorý sa po peknej akcii Štefana Lacha postaral Slosarčík. V závere ešte hostia skorigovali výsledok na 5:2. Sruhým gólom v stretnutí sa prezentoval František Čajka. Domáci futbalisti tak potvrdili, že víťazstvo v Zubrohlave nebolo dielom náhody. Milan Hančiak

Vavrečka – Rabča 3:3 (1:2)
Góly: M. Hrkeľ 2, M. Sklarčík – Sivka, Kozák, Gužík
ČK: Kudiak
Zostava domácich: Pjentek, Doroš, Hrkeľ, Holub, P. Sklarčík, Bolibruch, Verníček, Kasan, M. Sklarčík, Brčák, Šalata
Zostava hostí: Košút, Slovík, Krivanka, Skutka, Kutlák, Harbud, Jagnešák, Kudiak, Kozák Kovalíček ml., striedali: Gužík, Jozef Kudiak, Tropek
Druhá minúta prvého polčasu bola studenou sprchou pre domáci tím. Mužstvá sa ani nestačili dostať do prevádzkovej teploty a už sa menilo skóre v neprospech Vavrečky. Ani na druhý gól nebolo treba dlho čakať. Na centrovanú loptu hostí nik z Vavrečanov dostatočne nereagoval a dorážka Kozáka bola neomylná. Po nepremenenej penalte domáceho M. Hrkeľa to s Vavrečkou nevyzeralo najlepšie. Ten istý strelec sa však rehabilitoval onedlho, keď peknou strelou z diaľky znižuje na polčasových 1:2.
V druhom polčase výborne sadla strela agilnému Hrkeľovi. Dorážka M. Sklarčíka už bola gólová. Postupne sa začala na mužstvá nabaľovať nervozita. Odpískaná penalta v prospech domácich znamenala dokonalý obrat v zápase. Kto iný by ju zahrával, ak nie „všadebol“ Hrkeľ. Na rozdiel od prvej skúsenosti sa tentoraz nemýlil. Aby nebolo jedenástkovým rozstrelom koniec, ponúknutú šancu využil aj hosťujúci Gužik. Nerozhodný výsledok je z pohľadu oboch klubov zaslúžený. Pavol Žuffa

Zubrohlava – Klin 3:0 (1:0)
Góly: Mordel, Anton Banas, Ľuboš Banas
ŽK: Palider – Jadroň, Balek, Miloš Úradník, Bolibruch
ČK: Palider
Zostava domácich: Hajdučík, Milan Mordel, Hradský, Mokošák, Graňák, Rentka, Palider, Anton Banas, Lešňovský, Ľuboš Banas, Ľuboš Mordel, striedali: Dominik Lešňovský, Stoklasa, Václav Tibor,
Zostava hostí: Helebrandt, Jadroň, Balek, Úradník, Žofaj, Stahoň, Bolibruch, Lipiak, Gonšenica, Miloš Úradník, Michal Lipiak, striedali: Ptačin, Fenik
Divákov: 400
Zubrohlava začala derby zápas tlakom, už v 5. min nepremenil šancu Ľuboš Mordel. V 30. min otvára skóre po peknej narážačke Mordel peknou strelou spoza šestnástky. Zubrohlava ďalej tlačila hostí, ktorý útočili z rýchlych protiútokov. Darilo sa im to len po šestnástku, kde ich zastavovala domáca obrana. V 40. min Banas po peknom centri Mordela z 5 m strieľa na prázdnu bránu, ktorú však netriafa. Zubrohlava do druhého polčasu nastúpila s odhodlaním ešte zvýšiť výsledok, naproti tomu hosťujúce mužstvo pôsobilo odovzdaným dojmom. Nasvedčuje tomu aj množstvo nepremenených šancí domácich. V 63. min po rohovom kope zvyšuje Anton Banas na 2:0. V 75. min rozhodca neuznal čistý gól Ľuboša Banasa a ten si to v 84. min vynahradil strelou z 30 m do šibenice brány klina. V 89. min po druhej karte Palider musel opustiť hraciu plochu. Nebolo to však na hre mužstva príliš poznať a hostia mali len jedinú šancu zápasu, keď Jadroň hlavičkou nepremenil. Domáci vyhrali zaslúžene. Mužstvo Klina podržal výborným výkonom brankár Helebrandt. Jozef Lešňovský

Or. Poruba – Lokca 4:2 (1:2)
Góly: Púplava, Dudáš, Paprčka, Koedam – Trnka 2
ŽK: Strapec, Koedam, Púplava - Šváňa
Zostava domácich: Kováč, Strapec, M. Hucko, P. Hucko, Lehotský, Paprčka, Mikušiak, Koedam, Čipčala, Púplava, Dudáš, striedali: Bajdiš, Kubačka, Kiša
Zostava hostí: Kršák, Šadlák, Valčičák, Michalčík, Vajdiar, Jurana, Šváňa, Somora, Trnka, Oščadnický, Kramarčík, striedali: Brčák, Kubolek, Smolár
Divákov:100
Domáci do zápasu vstúpili veľmi dobre, keď sa už v 3. min ujali vedenia. Prvú polhodinu mali domáci hru pevne v rukách, až kým sa im nezranil Mikušiak. Po jeho odchode z ihriska hostia začali hrať aktívnejšie. V 33. min z priameho kopu vyrovnal Trnka. O 7 minút neskôr sa hostia ujali vedenia. Do druhého polčasu nastúpili lepšie domáci, keď v 47. min z jedenástky vyrovnali. V 67. min Paprčka peknou pozemnou strelou prekonáva brankára. Na konci zápasu výsledok ešte prikrášlil Koedam a domáci tak zaslúžene vyhrali 4:2. Anton Čipčala

Or. Podzámok – Leštiny 3:4 (1:2)
Góly: Horňák, Chomistek (11m), vlastný – Dudáš, Michna, vlastný, Koval
Zostava domácich: Serdel – Kriváň, Svýba, Holubčík, Jančo, Chomistek, Chromek, Brienik, Červeň, Horňák, striedali: Kľuška, Fiderák, Ončák
Zostava hostí: Škrabák – Janotík, Halák, Čajka, Mačuha, Koval, Dudák, Melicherčík, Krakovský, Machaj, Michna, striedali: Balko, Murina, Karč
Domáci začali náporom, výborne im vychádzala kombinácia. Až do 10 minúty končila pred 16-tkou hostí. V spomínanej minúte centroval Červeň a Horňák hlavičkou posiela domácich do vedenia. Domáci boli v poli naďalej lepší, no bez gólového efektu. V 30. min vyšiel hosťom brejk, keď sa Dudákovi podarilo dotlačiť loptu do siete. Podobná akcia vyšla Leštinám aj v 43. min, tentoraz bol na jej konci Michna. Aj v druhom polčase tvorili hru Podzámčania, no do gólu vyústila až penalta po odpískanej ruke, premenil ju Chomistek. Hostia sa opätovne ujímajú vedenia, keď si po priamom kope Michnu nešťastne zrazil loptu do vlastnej brány domáci futbalista. Vlastenec padol aj na opačnej strane, po strele na bránu zostal po nešťastnom teči smutný hráč Leštín. Domáci v snahe strhnúť víťazstvo na svoju stranu hrali stále aktívne. Najmä po Horňákovej šanci sa mohli hostitelia radovať, no ostala nevyužitá. Leštiny svoju celozápasovú taktiku postavili na rýchlych protiútokoch, ktoré im dobre vychádzali. Ďalší z mnohých nebezpečných brejkov premenil v 88. min Koval, aj preto Leštiny zostali v Oravskom Podzámku bez bodu. Ján Holubčík