Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky
JÓZEF KURAŚ – OGIEŃ: HRDINA, ALEBO BANDITA? POĽSKÁ AJ SLOVENSKÁ VEREJNOSŤ JE POBÚRENÁ, ODBORNÍCI I LAICI DISKUTUJÚ, SLOVENKÁ DIPLOMACIA MLČÍ.

V Zakopanom odhalili pamätník vrahovi mnohých Oravcov

Diskusia na túto tému sa naplno rozprúdila po 13. auguste tohto roku, keď bol v Zakopanom odhalený pamätník tohto „podhaľanského partizána“. Na jednej strane sú tí, ktorí ho považujú za odhodlaného bojovníka proti fašizmu a komunizmu. Na druhej strane tí,


ktorí prežili peklo Ogńia a poznajú ho ako vraha mnohých Poliakov, Židov a Slovákov.
Kým bol Józef Kuraś?
Narodil sa 23. októbra 1915 vo Waksmunde, kde získal aj základné vzdelanie. Potom navštevoval gymnázium v Novom Targu, ale nakoniec zostal doma a vypomáhal otcovi na hospodárstve. V roku 1936 narukoval do armády k druhému pluku Strzelców Podhalańskich. Po vypuknutí druhej svetovej vojny a následnom nemecko -sovietskom delení Poľska sa pokúsil dostať do Francúzska, čo sa mu však nepodarilo. Preto v októbri 1939 prišiel naspäť do Waksmundu. V roku 1941 sa pod pseudonymom Orzeł pridal k tajnej organizácii Konfederacja Tatrzańska, ktorej hlavným cieľom bol boj proti okupantom a oslobodenie Poľska. Od tej chvíle sa Kuraś z obavy pred uväznením ukrýval a len v noci so svojou skupinou organizoval rôzne akcie ako ničenie spisov obyvateľstva, inventárov, výkazov kontingentov či vykrádanie tovaru z obchodov. V lete 1943 jeho skupina zavraždila dvoch nemeckých strážnikov. Ako odvetu Nemci 29. júna podpálili Kuraśov dom vo Waksmunde a surovo zavraždili jeho 73-ročného otca, manželku i 1,5-ročného syna. Od tejto tragédie sa stal z Orła Ogień. Po zlikvidovaní Konfederacje Tatrzańskej nadviazala Kuraśova skupina styky s Armijou Krajowou a pôsobila naďalej v podhaľanskej oblasti. Napriek tomu, že neprechovával voči sovietom žiadne sympatie (skôr naopak), v rokoch 1944 – 1945 s nimi spolupracoval v rámci vojny proti Nemcom. Obsadením Podhalia sovietskymi vojskami koncom januára 1945 však Kuraśova vojna proti Nemcom skončila.

Skryť Vypnúť reklamu

Začala jeho vlastná vojna
Vo februári 1945 bolo sovietskymi vojskami obsadené aj územie severného Spiša a Oravy, ktoré bolo súčasťou Slovenskej republiky. Poliaci sa pokúšali obnovovať poľskú administratívu na území 25 spišských a oravských obcí, ktoré boli neskôr opäť pričlenené k Poľsku. Kuraś sa iniciatívne zapojil do tohto procesu, ale narazil na tvrdý odpor Slovákov. Po odchode do Varšavy a Lublina mu bola ponúknutá veliteľská funkcia v Novom Targu. Avšak predstavitelia Polskiej Partii Robotniczej (komunisti) sa ním cítili byť ohrození a pripravovali na neho zatykač. Keď sa to dozvedel, 11. apríla 1945 ušiel do hôr. Odtiaľ pokračoval vo svojej vlastnej vojne, tentokrát už nie proti Nemcom, ale proti „prisluhovačom sovietov“, Židom i Slovákom. Je neodškriepiteľnou skutočnosťou, že Kuraśova skupina Błyskawica v rokoch 1945 – 1947 terorizovala a likvidovala Slovákov na poľskej Orave a Spiši, nie preto, že by boli komunisti, ale pre ich hlásenie sa k slovenskej národnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Z k...y synu slovacky!“
Z hlásení Povereníctvu vnútra a Veliteľstvu desiatej pešej divízie v Košiciach sa dozvedáme o niekoľkých takýchto incidentoch. Protislovenské akcie vrcholili v roku 1946: ...koncom januára vo večerných hodinách sa dostavila do obce Tribš asi 30-členná tlupa banditov (údajne poľskí dôstojníci, členovia Obrony Krajowej), ktorí sú známi svojimi krvavými útokmi proti členom Polskiej Partije robotniczej... napadli mlyn Pavla Bizuba, ktorého na mieste zastrelili a všetok jeho majetok zabrali... alebo ...dňa 28. mája 1946 o 11. hodine v noci došlo do Fridmanu asi 100 mužov oblečených v poľských uniformách, ktorí obsadili obec a úplne vydrancovali 2 tamojších Slovákov (Jozefa Brinčku a Andreja Organiščáka). Zobrali im všetko šatstvo, obuv, peniaze, vkladné knižky, potraviny, kone, ošípané a dopravné prostriedky, na ktorých ukradnuté veci odviezli... A. Organiščáka surovo zbili pažbami pušiek... dňa 31. mája 1946 v noci o 11. hodine do obce Fridman došlo asi 120 mužov v poľských vojenských uniformách a úplne vykradlo 9 tamojších Slovákov – roľníkov (Jána Pavlíka, Valentína Plevu, Štefana Gančára, Pavla Organiščáka, Andreja Gurčáka, Jozefa Organiščáka, Jozefa Kutarňu, Jána Brinčku a Vojtecha Dvornického), ktorým zobrali všetko šatstvo, obuv, potraviny, ošípané, kravy a kone... všetkých aj rodinných príslušníkov (i ženy) nemilosrdne zbili pažbami pušiek za doprovodu nadávok: „Z k...y synu slovacky!“... u Pavlíka sa jasne vyslovili: „Ste obžalovaný, že ste Slovák, pre ktorú príčinu máme nariadené Vás úplne zničiť.“ ... sťažnosti na poľských úradoch sú úplne bezvýsledné a všetko nasvedčuje tomu, že sa to robí s ich vedomím... za účelom, aby terorom a brutalitou prinútili tam žijúcich Slovákov opustiť sporné územie... Azda najtragickejším je prípad prepadnutia obce Nová Belá 15. apríla 1946, kedy bolo opäť vyrabovaných niekoľko slovenských gazdovstiev, pričom boli odvlečený štyria otcovia rodín (Ján Ščurek, Jozef Chalúpka, Ján Krak a Ján Lapšanský). Všetkých štyroch surovo zavraždili (dvoch úderom tupých predmetov do hlavy, jedného obesili a jedného zastrelili). Ďalším dvom Slovákom - Františkovi Brodovskému a Dominikovi Kalatovi, sa podarilo zachrániť útekom do Československa.

Skryť Vypnúť reklamu

Radšej pred ním utekali
Pred vyčíňaním Ogńa ušlo z „poľského“ Spiša a Oravy do Československa niekoľko tisíc ľudí. Tvrdenie, že odišli kvôli lepším životným podmienkam v žiadnom prípade neobstojí, pretože vo vyššie spomínaných hláseniach je jasne napísané: ...mnohí z utečencov nechávajú vo svojich bydliskách hospodárstva, združujú sa zväčša blízko za hranicou, aby odtiaľ mohli tieto ďalej spravovať. Niet tu žiadnych podnikov, ani zárobkových možností. Z tejto príčiny títo utečenci sú na veľkú ťarchu ostatným obyvateľom i úradom, keďže ich treba všetkých zásobovať... alebo ...starosti robia starší, ktorí boli neľudsky zbití, takže pre svoje ťažké zranenia nie sú k žiadnej práci súci... treba im poskytnúť ošetrenie a opateru... Okrem toho ...sprievodným zjavom takmer každého prepadu je výhražný list, v ktorom ten, kto má byť prepadnutý, je vyzvaný, aby na presne určené miesto v stanovenú dobu priniesol vysokú sumu peňazí pod hrozbou úplného zničenia a vypálenia. Vyzvaný toľko peňazí nemá a Ubezpieke (obdoba československej Národnej bezpečnosti – pozn. aut.) udať vec nemôže, lebo tá nie je v stave mu poskytnúť ochranu. Hrozí mu tiež nebezpečie, že keď požiadavku splní, bude zase prenasledovaný ubezpiekou... Preto Slováci opúšťajú svoje domovy a prechádzajú na slovenskú stranu, lebo je to jediné východisko z nebezpečia... lúpežné bandy im potom vykradnú ich domovy a dobytok... Taktiež je známy fakt, že niektorí sa po zlikvidovaní Ogńovej bandy na svoje hospodárstva vrátili.
Vo februári 1947 bola skupina Józefa Kuraśa – Ogńa zlikvidovaná a on sám sa pokúsil o samovraždu. Zomrel 21. februára v nemocnici v Novom Targu na následky ťažkého zranenia hlavy, spôsobeného výstrelom z pištole. Všetky jeho činy, ktoré vykonal od apríla 1945 do februára 1947 presahovali hranice ľudskosti a predstavivosti a napriek skutočnosti sa dnes zdajú takmer neuveriteľnými. Či mal byť tomuto človeku postavený pomník, nechávam na posúdenie samotnému čitateľovi...

Aj v Našej Orave sme sa približne pred dvomi rokmi venovali téme odtrhnutia časti Oravy a pričlenenia slovenských obcí k Poľsku. O ťažkom období prenasledovania Slovákov bandou niekdajšieho protifašistického bojovníka a partizána Jozefa Kuraśa nám v tom čase porozprávala tajomníčka oravskej organizácie Spolku Slovákov v Poľsku Genofeva Prilinská. Preto nemôžeme obísť dianie, ktoré rozhorčilo nielen poľských Slovákov, ale aj mnohých Poliakov – odhalenie pamätníka Jozefovi Kuraśovi ako vojnovému hrdinovi a partizánovi v Zakopanom, pod Tatrami, kde dva roky po druhej svetovej vojne lúpil a vraždil. Slovenskí historici to pokladajú za výsmech Slovákov v Poľsku, pretože vyčíňanie zločineckej bandy je hodnoverne podložené archívnymi materiálmi. Ani tie však nezdokumentovali všetky výčiny, na ktoré si ešte pamätajú najstarší obyvatelia slovenských obcí na poľskej Orave a Spiši.
Ako sme sa dozvedeli od generálneho sekretára Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomira Molitorisa, poľskí Slováci nezostávajú v tejto záležitosti pasívni: „Vo veci konám. Pred niekoľkými dňami som podal sťažnosť na pôsobenie Andrzeja Przewoznika, tajomníka Rady ochrany pamäti bojov a mučenia PR, ktorá vydala povolenie na stavbu pamätníka. Naši krajania sú hlboko dotknutí a pobúrení. Ja osobne som však šokovaný faktom, že slovenská diplomacia v Poľsku opäť nereagovala.“

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 5. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 6. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 14 493
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 504
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 755
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 971
 5. Po Slovensku na motorke 6 792
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 479
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 697
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 468
 9. Crème de la crème po slovensky 3 220
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 2 823
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Situácia na Slovensku od 21. júna.

Nová farba prináša ďalšie zmiernenie protiepidemických podmienok.


8 h
Výroba lepených prvkov pre stavbárov drevodomov.

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


11 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Pozrite si MY športujeme.


12 h
Na susedské derby Chlebníc a Dlhej nad Oravou prišla pekná divácka kulisa.

Istotu účinkovania v piatej lige si zaistili víťazstvom hráči Vavrečky.


10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starohaličana zavalila slama. Neprežil.


18. jún

Na miesto boli privolaní po zrážke osobného auta s nákladným.


20. jún

Sudkyňa konštatovala, že dlažobné kocky na pešej zóne sú v dosť dezolátnom stave. Pani Beáta, ktorá spadla cestou z divadla, má v ruke voperované klince.


10 h

Policajti vyzývajú ľudí k vyššej opatrnosti.


a 1 ďalší 11 h

Už ste čítali?