Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky
JÓZEF KURAŚ – OGIEŃ: HRDINA, ALEBO BANDITA? POĽSKÁ AJ SLOVENSKÁ VEREJNOSŤ JE POBÚRENÁ, ODBORNÍCI I LAICI DISKUTUJÚ, SLOVENKÁ DIPLOMACIA MLČÍ.

V Zakopanom odhalili pamätník vrahovi mnohých Oravcov

Diskusia na túto tému sa naplno rozprúdila po 13. auguste tohto roku, keď bol v Zakopanom odhalený pamätník tohto „podhaľanského partizána“. Na jednej strane sú tí, ktorí ho považujú za odhodlaného bojovníka proti fašizmu a komunizmu. Na druhej strane tí,


ktorí prežili peklo Ogńia a poznajú ho ako vraha mnohých Poliakov, Židov a Slovákov.
Kým bol Józef Kuraś?
Narodil sa 23. októbra 1915 vo Waksmunde, kde získal aj základné vzdelanie. Potom navštevoval gymnázium v Novom Targu, ale nakoniec zostal doma a vypomáhal otcovi na hospodárstve. V roku 1936 narukoval do armády k druhému pluku Strzelców Podhalańskich. Po vypuknutí druhej svetovej vojny a následnom nemecko -sovietskom delení Poľska sa pokúsil dostať do Francúzska, čo sa mu však nepodarilo. Preto v októbri 1939 prišiel naspäť do Waksmundu. V roku 1941 sa pod pseudonymom Orzeł pridal k tajnej organizácii Konfederacja Tatrzańska, ktorej hlavným cieľom bol boj proti okupantom a oslobodenie Poľska. Od tej chvíle sa Kuraś z obavy pred uväznením ukrýval a len v noci so svojou skupinou organizoval rôzne akcie ako ničenie spisov obyvateľstva, inventárov, výkazov kontingentov či vykrádanie tovaru z obchodov. V lete 1943 jeho skupina zavraždila dvoch nemeckých strážnikov. Ako odvetu Nemci 29. júna podpálili Kuraśov dom vo Waksmunde a surovo zavraždili jeho 73-ročného otca, manželku i 1,5-ročného syna. Od tejto tragédie sa stal z Orła Ogień. Po zlikvidovaní Konfederacje Tatrzańskej nadviazala Kuraśova skupina styky s Armijou Krajowou a pôsobila naďalej v podhaľanskej oblasti. Napriek tomu, že neprechovával voči sovietom žiadne sympatie (skôr naopak), v rokoch 1944 – 1945 s nimi spolupracoval v rámci vojny proti Nemcom. Obsadením Podhalia sovietskymi vojskami koncom januára 1945 však Kuraśova vojna proti Nemcom skončila.

Skryť Vypnúť reklamu

Začala jeho vlastná vojna
Vo februári 1945 bolo sovietskymi vojskami obsadené aj územie severného Spiša a Oravy, ktoré bolo súčasťou Slovenskej republiky. Poliaci sa pokúšali obnovovať poľskú administratívu na území 25 spišských a oravských obcí, ktoré boli neskôr opäť pričlenené k Poľsku. Kuraś sa iniciatívne zapojil do tohto procesu, ale narazil na tvrdý odpor Slovákov. Po odchode do Varšavy a Lublina mu bola ponúknutá veliteľská funkcia v Novom Targu. Avšak predstavitelia Polskiej Partii Robotniczej (komunisti) sa ním cítili byť ohrození a pripravovali na neho zatykač. Keď sa to dozvedel, 11. apríla 1945 ušiel do hôr. Odtiaľ pokračoval vo svojej vlastnej vojne, tentokrát už nie proti Nemcom, ale proti „prisluhovačom sovietov“, Židom i Slovákom. Je neodškriepiteľnou skutočnosťou, že Kuraśova skupina Błyskawica v rokoch 1945 – 1947 terorizovala a likvidovala Slovákov na poľskej Orave a Spiši, nie preto, že by boli komunisti, ale pre ich hlásenie sa k slovenskej národnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Z k...y synu slovacky!“
Z hlásení Povereníctvu vnútra a Veliteľstvu desiatej pešej divízie v Košiciach sa dozvedáme o niekoľkých takýchto incidentoch. Protislovenské akcie vrcholili v roku 1946: ...koncom januára vo večerných hodinách sa dostavila do obce Tribš asi 30-členná tlupa banditov (údajne poľskí dôstojníci, členovia Obrony Krajowej), ktorí sú známi svojimi krvavými útokmi proti členom Polskiej Partije robotniczej... napadli mlyn Pavla Bizuba, ktorého na mieste zastrelili a všetok jeho majetok zabrali... alebo ...dňa 28. mája 1946 o 11. hodine v noci došlo do Fridmanu asi 100 mužov oblečených v poľských uniformách, ktorí obsadili obec a úplne vydrancovali 2 tamojších Slovákov (Jozefa Brinčku a Andreja Organiščáka). Zobrali im všetko šatstvo, obuv, peniaze, vkladné knižky, potraviny, kone, ošípané a dopravné prostriedky, na ktorých ukradnuté veci odviezli... A. Organiščáka surovo zbili pažbami pušiek... dňa 31. mája 1946 v noci o 11. hodine do obce Fridman došlo asi 120 mužov v poľských vojenských uniformách a úplne vykradlo 9 tamojších Slovákov – roľníkov (Jána Pavlíka, Valentína Plevu, Štefana Gančára, Pavla Organiščáka, Andreja Gurčáka, Jozefa Organiščáka, Jozefa Kutarňu, Jána Brinčku a Vojtecha Dvornického), ktorým zobrali všetko šatstvo, obuv, potraviny, ošípané, kravy a kone... všetkých aj rodinných príslušníkov (i ženy) nemilosrdne zbili pažbami pušiek za doprovodu nadávok: „Z k...y synu slovacky!“... u Pavlíka sa jasne vyslovili: „Ste obžalovaný, že ste Slovák, pre ktorú príčinu máme nariadené Vás úplne zničiť.“ ... sťažnosti na poľských úradoch sú úplne bezvýsledné a všetko nasvedčuje tomu, že sa to robí s ich vedomím... za účelom, aby terorom a brutalitou prinútili tam žijúcich Slovákov opustiť sporné územie... Azda najtragickejším je prípad prepadnutia obce Nová Belá 15. apríla 1946, kedy bolo opäť vyrabovaných niekoľko slovenských gazdovstiev, pričom boli odvlečený štyria otcovia rodín (Ján Ščurek, Jozef Chalúpka, Ján Krak a Ján Lapšanský). Všetkých štyroch surovo zavraždili (dvoch úderom tupých predmetov do hlavy, jedného obesili a jedného zastrelili). Ďalším dvom Slovákom - Františkovi Brodovskému a Dominikovi Kalatovi, sa podarilo zachrániť útekom do Československa.

Skryť Vypnúť reklamu

Radšej pred ním utekali
Pred vyčíňaním Ogńa ušlo z „poľského“ Spiša a Oravy do Československa niekoľko tisíc ľudí. Tvrdenie, že odišli kvôli lepším životným podmienkam v žiadnom prípade neobstojí, pretože vo vyššie spomínaných hláseniach je jasne napísané: ...mnohí z utečencov nechávajú vo svojich bydliskách hospodárstva, združujú sa zväčša blízko za hranicou, aby odtiaľ mohli tieto ďalej spravovať. Niet tu žiadnych podnikov, ani zárobkových možností. Z tejto príčiny títo utečenci sú na veľkú ťarchu ostatným obyvateľom i úradom, keďže ich treba všetkých zásobovať... alebo ...starosti robia starší, ktorí boli neľudsky zbití, takže pre svoje ťažké zranenia nie sú k žiadnej práci súci... treba im poskytnúť ošetrenie a opateru... Okrem toho ...sprievodným zjavom takmer každého prepadu je výhražný list, v ktorom ten, kto má byť prepadnutý, je vyzvaný, aby na presne určené miesto v stanovenú dobu priniesol vysokú sumu peňazí pod hrozbou úplného zničenia a vypálenia. Vyzvaný toľko peňazí nemá a Ubezpieke (obdoba československej Národnej bezpečnosti – pozn. aut.) udať vec nemôže, lebo tá nie je v stave mu poskytnúť ochranu. Hrozí mu tiež nebezpečie, že keď požiadavku splní, bude zase prenasledovaný ubezpiekou... Preto Slováci opúšťajú svoje domovy a prechádzajú na slovenskú stranu, lebo je to jediné východisko z nebezpečia... lúpežné bandy im potom vykradnú ich domovy a dobytok... Taktiež je známy fakt, že niektorí sa po zlikvidovaní Ogńovej bandy na svoje hospodárstva vrátili.
Vo februári 1947 bola skupina Józefa Kuraśa – Ogńa zlikvidovaná a on sám sa pokúsil o samovraždu. Zomrel 21. februára v nemocnici v Novom Targu na následky ťažkého zranenia hlavy, spôsobeného výstrelom z pištole. Všetky jeho činy, ktoré vykonal od apríla 1945 do februára 1947 presahovali hranice ľudskosti a predstavivosti a napriek skutočnosti sa dnes zdajú takmer neuveriteľnými. Či mal byť tomuto človeku postavený pomník, nechávam na posúdenie samotnému čitateľovi...

Aj v Našej Orave sme sa približne pred dvomi rokmi venovali téme odtrhnutia časti Oravy a pričlenenia slovenských obcí k Poľsku. O ťažkom období prenasledovania Slovákov bandou niekdajšieho protifašistického bojovníka a partizána Jozefa Kuraśa nám v tom čase porozprávala tajomníčka oravskej organizácie Spolku Slovákov v Poľsku Genofeva Prilinská. Preto nemôžeme obísť dianie, ktoré rozhorčilo nielen poľských Slovákov, ale aj mnohých Poliakov – odhalenie pamätníka Jozefovi Kuraśovi ako vojnovému hrdinovi a partizánovi v Zakopanom, pod Tatrami, kde dva roky po druhej svetovej vojne lúpil a vraždil. Slovenskí historici to pokladajú za výsmech Slovákov v Poľsku, pretože vyčíňanie zločineckej bandy je hodnoverne podložené archívnymi materiálmi. Ani tie však nezdokumentovali všetky výčiny, na ktoré si ešte pamätajú najstarší obyvatelia slovenských obcí na poľskej Orave a Spiši.
Ako sme sa dozvedeli od generálneho sekretára Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomira Molitorisa, poľskí Slováci nezostávajú v tejto záležitosti pasívni: „Vo veci konám. Pred niekoľkými dňami som podal sťažnosť na pôsobenie Andrzeja Przewoznika, tajomníka Rady ochrany pamäti bojov a mučenia PR, ktorá vydala povolenie na stavbu pamätníka. Naši krajania sú hlboko dotknutí a pobúrení. Ja osobne som však šokovaný faktom, že slovenská diplomacia v Poľsku opäť nereagovala.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 448
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 342
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 13 176
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 447
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 288
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 832
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 912
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 808
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 717
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 811
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Pod Oravským hradom vynovili sochu svätca

Ján Nepomucký je na Orave obľúbeným svätcom. Ak nerátame rôznorodú mariánsku ikonografu, tak najčastejšie práve jeho stavali naši predkovia na prícestné stĺpy.

Reštaurovanie sochy Jána Nepomuckého na pilieri pod Oravským hradom.

Rely Dakar skončila, obaja Oravci môžu byť na seba hrdí

Štefan Svitko dosiahol piaty raz umiestnenie v najlepšej desiatke.

Štefan Svitko sa piatykrát umiestnil v najlepšej desiatke Rely Dakar.

Aha, čo vymysleli, aby sa ľudia na zastávkach nenudili

Oravská knižnica našla spôsob, ako využiť knihy, ktoré už nepotrebuje.

Knihy na železničnej stanici v Dolnom Kubíne.

Začali nevinne, skončili na stovke

Kamaráti strieľali na Silvestra šampanské na vrchole Šípa. Zvládli veľkú výzvu.

Kamaráti Ján Obrin (vľavo) a Vladimír Krška (vpravo) zvládli uplynulý rok vyjsť 100-krát na Šíp.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Polícia sa k sankciám za porušenie lockdownu v Nitre nevyjadruje

Kto nemá potrebné doklady, otočia ho a nevpustia do mesta.

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Majiteľ pohrebníctva: Nárast úmrtí je taký veľký, aký si za 20 rokov praxe nepamätám

Ivan Fontáni, majiteľ pohrebných služieb Silencia v Martine potvrdil, že úmrtnosť za november a december vzrástla oproti minulému roku o 70%. Nie všetci sú však „covidoví zosnulí“. Chladiace boxy si musia prenajímať v okolitých obciach.

Už ste čítali?