očas prvých septembrových dní budú môcť „manipulovať“ s takou masou fanúšikov. Každoročný nárast kvality Rockového záberu po stránke organizačnej i dramaturgickej jasne vyvracia tvrdenia, že rock je hudba minulosti. Rockový záber vo Veličnej v spoločnosti vyvíjajúceho sa Oravského Rockfestu v Námestove, dokazuje, že mladšia generácia začína mať plné zuby „otrepávačiek“ z rádií.
Vo Veličnej bola prezentovaná jednoznačne muzikantská kvalita (až na jednu výnimku). Svoje kvality potvrdil námestovský Emge Band, vo výbornom svetle sa predviedli chalani z Oravie. Partia okolo „Beňa“ Sameka, Tomáša Ďaďa a Tibora Buša venovala koncert zosnulému klávesistovi Montymu. Citlivú dušu muselo zamraziť, keď sa na mieste Montyho objavil jeho syn. Popularita Oravie je podtrhnutá skvelými coversami jedinečných Deep Purple. Ak by takto zahrali Steve Morse či Ian Gilian z Deep Purple, hodnotili by sme ich na jednotku.
Na výkone organizátorov z kapely Targo nebolo poznať organizačný stres. Známy šoumen Roman Révay si vystúpenie užíval. Nie náhodou po ňom siahol svojho času Dušan Antalík z Teamu. Jozef Gebura opäť ukázal, že Orava má v jeho osobe jedného z najuniverzálnejších bubeníkov. Jeho alternovanie v Targu na bicích bolo absolútne presvedčivé. Targo svojím vystúpením výborne navnadilo všetkých divákov na hlavný program.
Po troch rokoch sa na pódiu Rockového záberu zjavila špička bigbítu na Orave. Ak sa povie SGP Projekt, rockovému fanúšikovi sú predostreté skvelé výkony skvelých muzikantov.
SGP-éčko prinieslo do Veličnej „drive“ ako sa patrí. Hlava skupiny, charizmatický Juraj Gašinec, nemá v rámci celkového prejavu medzi rockovými muzikantmi na Orave konkurenciu. Duo Juraj Gašinec a Vlado Povala je rokmi zohraté. Ich vzájomná súhra dokáže spustiť lavínu emócií.
Tibor Šándor si po dlhej dobe konečne rozrezonoval hlasivky nadoraz. O tom, aký je Tibor živel na javisku je „škoda mlčať“. SGP Projekt vymenil v priebehu jedného roka dvoch členov. Basgitary sa zhostil Janko Žilinec a bicích „hornooravská smršť“ Ľubomír Franek. Sila skupiny sa neoslabila. Skôr naopak. Chalani to „pálili“ na fanúšikov ako z guľometných hniezd.
Kapela Gladiator svojím vstupom nenadviazala na energických SGP Projekt. Známa skupina z Alekšiniec bola na Rockovom zábere stelesnením komerčného úspechu. Aktuálne „hitofky“ zahrali na nôtu najmladším poslucháčkam. Škoda, že chlapi z Gladiatora nezahrali niečo zo svojej tvorby z počiatku devätdesiatych rokov, keď ich objavil Paul King z MTV.
Do Veličnej prichádza aj doba najpokročilejšia. Nie z časového hľadiska, ale z programového. Legendárny Arakain bol niekoľko rokov spätý so spevákom Alešom Brichtom. Dnes je spájaný s menami Jiří Urban a Zděnek Kub. Štyridsiatnici z Čiech tvoria Arakain od počiatku. Kapela v priebehu dvoch rokov vymenila speváka a bubeníka. Ani v jednom prípade „nešliapli vedľa.“ Farbu hlasu môže Honzovi Toužimskému závidieť hociktorý spevák na Slovensku. Bubeník Lukáš Doksanský si svojou hrou získal dokonca pozornosť istej firmy, ktorá mu dodáva materiál pre bicie. Arakain dotvára gitarovým umením Mirek Mach.
Od začiatku vystúpenia týchto metalových mazákov muselo byť jasné, že nejde o „sladučkých popíkov“. Už to nebolo ako z guľometných hniezd, Arakain predviedol profesionálny výkon „tankového zboru“.
Záver patril Kabátu - revival. Songy Kabátu sú populárne, nech znejú v podaní akejkoľvek skupiny. Ľudia si s chuťou zaspievali známe „kabátovky“, aj keď hodina už bola značne pokročilá.
Predstavy o ďalšom (jubilejnom) ročníku Rockového záberu sú vysoké. Všetko bude záležať od vôle a investorov. Nechajme sa prekvapiť.
Autor: Tomáš Brna