Na tohtoročnom festivale sa predstaví viac ako 60 gajdošov zo Slovenska, Poľska i Česka, nebudú chýbať ani hostia z Francúzska, Talianska a Holandska.
Podujatie otvoria vo štvrtok 14. septembra o 14.00 hodine dve výstavy. V Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne budú nainštalované práce detí z medzinárodnej posúťažnej výstavy Ľudoví muzikanti v umení a práce dospelých tvorcov na slovensko-poľskej výstave Ľudová kultúra Beskýd.
Piatkový program ponúka od 16.00 hodiny v Oravskej Polhore súťaž v speve ľudových piesní Tak spievala moja babka, koncert slovensko-francúzskej skupiny Roc´hann a večernú Gajdošskú arénu spojenú s ochutnávkou tradičnej oravskej kuchyne.
Sobotný program začne o 9.30 v Oravskej Polhore sprístupnením výstavy fotografií z predchádzajúcich ročníkov Gajdovačky a výstavy drevorytov talianskeho výtvarníka Vita Giovannelliho. Pre deti, ktoré majú záujem priučiť sa základom hry na gajdy je pripravená Malá škola gajdovania. Na 14. hodinu je pripravený koncert gajdošov v Múzeu oravskej dediny v Zuberci, o 16.00 sa predstavia na námestí v poľských Wadowiciach. Gajdoši si zahrajú aj v Trstenej – skupina Roc´hann sa predstaví o 19.00 hodine na koncerte v Mestskom kultúrnom stredisku. Sobotný program vyvrcholí o 19.00 hodine v Oravskej Polhore V. medzinárodnou súťažou mladých gajdošov O Zboroňovu nôtu“ a o 21.30 sa stretnú priaznivci folklóru a world music v Oravskej Polhore na programe hostí pod názvom Hudba sveta.
Gajdovačka vyvrcholí v nedeľu slávnostnou svätou omšou, spomienkou na oravských gajdošov na cintorínoch v Sihelnom a Oravskej Polhore, popoludňajším galaprogramom a audiovizuálnym programom Mariána Plavca, ktorý bude uvedený o 16.00 hodine v kultúrnom dome v Rabči.
Cieľom tohto na Slovensku ojedinelého festivalu je najmä prezentácia a zachovanie tradičných kultúrnych symbolov európskych regiónov, ku ktorým hra na starobylé gajdy určite patrí. Hlavnými usporiadateľmi podujatia sú Oravské osvetové stredisko Dolný Kubín a Obecný úrad Oravská Polhora.