ľudových umelcov zaujímavé diela z dreva, kameňa a drôtu. Organizátor, ktorým je Klub podnikateľov Žilina, dal podujatiu názov Ľudové umenie v Dreveniciach Jánošíkov dvor. Chce z neho v Zázrivej urobiť každoročnú tradíciu, ktorá má prispieť k rozvoju cestovného ruchu v obci a spopularizovaniu slovenského ľudového remeselníctva. „Umelecké dni“ sa budú konať pravidelne v jesennom období, vždy s konkrétnym tematickým zameraním. Témou tohtoročnej tvorby je Jánošík a zázrivská príroda.
Na prvom ročníku podujatia tvoria v lone prírody priamo pod Rozsutcom svoje diela rezbár Ján Palko, Ján Podskalan, ktorý je rodákom z Oravskej Lesnej, a Ľubomír Ország, drotár Ladislav Jurovatý. Reprodukčný sochár Stanislav Lendvorskýsa rozhodol zvečniť do pieskovcového bloku symboly Jánošíka, ktoré mu darovala krstná mama – klobúk, opasok a valašku. „Tento tešínsky pieskovec je tvrdý ako čert. Budem mať čo robiť, aby som to stihol za desať dní, čo tu budem,“ povedal nám S. Lendvorský neprestávajúc opracovávať veľký kus kameňa.
Gestorom ľudovej tvorby v dreveniciach je akademický maliar Zdeno Horecký, pre ktorého je oblasť Zázrivej i susednej Terchovej dlhoročným zdrojom tvorivosti. Žilinský rodák verí, že podujatie získa na obľube a už o niekoľko rokov vyrastie v Zázrivej veľká galéria.
Idea to vôbec nie je nereálna. V dedine sú už totiž rozmiestnené viaceré drevené sochy, ktoré vznikli na nedávnom sochárskom sympóziu, zorganizovanom mladými umelcami.