V utorok 5. septembra sa na Mestskom úrade v Námestove stretli zástupcovia KÚ životného prostredia, Slovenského vodohospodárskeho podniku, Štátnej ochrany prírody a samospráv Námestova, Vavrečky a Bobrova. Téma rokovania bola jediná: ako zabezpečiť, aby hladina Oravskej priehrady od mája do septembra neklesla pod kótu 598 m. Každému zo zúčastnených bolo jasné, že vodné dielo má v prvom rade zabezpečovať ochranu Oravy, Turca i Považia pred povodňami a vyrovnávanie vodného stavu Vážskej kaskády. No keďže spôsob regulácie určuje ľudský um a ruky, je možné zosúladiť ju, aspoň do istej miery, aj s potrebami lokality, ktorá sa hlavne kvôli tejto vodnej ploche stala strediskom cestovného ruchu. Ako sa však vyjadrili zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., OZ Piešťany, pri plánovaní prepúšťania vody sa nikdy nedá spoľahnúť na predpovede počasia a teda ani na predpokladané množstvá zrážok. Aj preto sa podnik nemôže zaviazať k stabilnému udržiavaniu hladiny Oravskej priehrady. Vedúci pracovníci podniku okrem toho nesú priamu trestnú zodpovednosť za prvoradé dodržiavanie štátneho záujmu. Podľa slov riaditeľa Povodia horného Váhu, závod Ružomberok Róberta Hoka môže podnik Námestovu, samosprávam a podnikateľom v okolí priehrady ponúknuť vo vlastnej réžii pripraviť projekt prehradenia časti priehrady vzduchovým vankúšom tak, aby sa aspoň v kritických miestach dokázala vodná hladina udržať aj pri väčšom úbytku vody z vodného diela.
„Je to síce len čiastočné riešenie, ale prijateľné,“ povedal nám po stretnutí primátor Námestova Ján Kadera. „No otázka je, kto by vybudovanie prepážky financoval. Mesto na to prostriedky nemá, pretože ide určite o deväťcifernú sumu. Do úvahy by prichádzalo združenie prostriedkov alebo hľadanie finančných zdrojov vo fondoch EÚ.“
Aj toto čiastočné riešenie by však pomohlo mestu v odstránení jednej veľkej bolesti – zamorovaní komármi. Tie majú totiž v prípade častého striedania sa stavu vody v priehrade ideálne podmienky na rozmnožovanie. Svoje má k tomu čo povedať aj samospráva susednej obce Vavrečka. Podľa slov starostu Pavla Holmíka by tu malo v budúcnosti v „kúte“ za mostom, ktorý je aj dnes obľúbeným miestom rybárov, vyrásť stredisko vodných športov. A to tam vyrásť nemôže, pokiaľ bude zátoka za mostom zostávať polovicu leta takmer suchá. Tu sa však záujem Vavrečky dostal do kolízie so zámerom Štátnej ochrany prírody, ktorá chce v tejto lokalite vyhlásiť chránenú zónu.
Najlacnejším riešením by bolo postaviť vzduchovú hrádzu v najužšom mieste, teda pod mostom do Námestova. Ak by však chceli na projekte participovať napríklad aj majitelia penziónov na Nábreží Oravskej priehrady, hrádza by sa musela posunúť nižšie, náklady by však dosiahli najmenej trojnásobok toho, čo pod mostom.
Jeden krok k riešeniu je teda už na svete, čo je dôležité. Ďalší postup a kroky v prospech celého regiónu sú však aj naďalej iba v rukách kompetentných zástupcov všetkých zainteresovaných subjektov.