Kamenársky plenér poskytne slovenským tvorcom možnosť konfrontovať svoju umeleckú prácu a ovládanie remeselnej zručnosti s tvorcami s Poľska. Pod odborným vedením lektora budú mať možnosť výtvarne a remeselne rásť a spoznávať technické a výtvarné možnosti bielopotockého pieskovca. Tvorivé stretnutie je vyústením niekoľkoročných snáh o oživenie kamenárskej tradície a dielní, ktoré sa v obci datovali od 19. storočia a boli známe v celom Rakúsko – Uhorsku. Na plenér sa mohli prihlásiť neprofesionálni tvorcovia z celého Slovenska.
Oravský Biely Potok bol známy nielen tým, že v katastri obce sa nachádzali tri pieskovcové lomy, ale i zruční domáci majstri. Vyrábali mlynské kamene, žarnovy, brúsy, osly, dlaždice, kvádre a vytvárali aj rôzne úžitkové až umelecké predmety a plastické objekty s náboženskými motívmi. V obci i širšom okolí sa dodnes zachovalo množstvo historických krížov a sakrálnych plastík. Medzi najvýznamnejších majstrov patrila rodina Belopotockých, ktorí sú autormi najhodnotnejších plastík. Ich diela mali osobitý charakter čerpajúci z baroka. Až do konca 19. storočia si udržali výhradné právo na kamenársku tvorbu.
Súčasní Bielopotočania nezabúdajú na staré kamenárske remeslo, jeho bohatú históriu, zručnosť a slávu majstrov. Snažia sa obnoviť kameňolom a znova vytvárať z bieleho pieskovca predmety, ktoré budú slúžiť ľuďom aj v treťom tisícročí.