val“, aj keď sa stretlo vždy niekoľko hudobných kolektívov. Spolok Slovákov v Poľsku – hlavný iniciátor a organizátor podujatia – začal tieto stretnutia počítať až od roku 1981. Organizuje ich striedavo, raz v niektorej obci severného Spiša a raz na hornej – poľskej - Orave. Tento rok padla voľba na Podvlk. V predposlednú augustovú nedeľu po slávnostnej sv. omši v slovenskom jazyku a po „paráde“ dychových hudieb prišlo na rad otvorenie prehliadky za účasti predsedu Spolku Slovákov v Poľsku Prof. Jozefa Čongvu, gen. sekretára SSP Ľudomíra Molitorisa a zástupkyne Ministerstva vnútra a štátnej správy PR Agaty Židanovičovej. Na úvod nastúpili mažoretky z Prievidze, známe to reprezentantky našej kultúry v tomto obore doma i v zahraničí. V amfiteátri sa vystriedalo niekoľko dychových hudieb, ktoré zahrali po 4-5 skladieb slovenských, poľských a svetových autorov. Najprv to bol orchester z Frydmana, nasledoval z Malej Lipnice, Vyšných Lapš, Novej Belej, Krempách, Nižných Lapš, Podvlka, Jurgova, Kacvina. V programe, ktorý sledoval veľký počet divákov, vystúpili aj krajanské folklórne súbory Spiš z Novej Belej a Kumoratky z Podvlka. Úroveň podujatia zdôraznila aj prítomnosť tanečnej skupiny Trend, mažoretiek z Prievidze. Ako nás informovali iniciátorky vzniku skupiny dvojčatá Katarína Sokolová a Anna Sokolová – Dražová, začiatok ich činnosti siaha do roku 1985 do Domu detí a mládeže, teraz Centra voľného času. Od vzniku po dnešok sa v Trnde vystriedal úctyhodný počet pekných dievčat, ktoré prešli prípravou pohybovej kultúry, nácvikom techniky maršalskou paličkou a choreografie pod dohľadom oboch sestier.
Na fotografii sú vyfotografované s miestnym dychovým orchestrom z Podvlka, ktorému tu asi patrilo prvenstvo, aj keď neišlo o súťaž. Jeho vedúcim a dirigentom je poľský učiteľ hudby a športu základnej školy Jan Palenik: „Už ako mladý chlapec som veľmi rád hrával na dychových nástrojoch. Práca s mladými ma teší, robím to s veľkou pasiou. Hráme modernú muziku, ktorá sa ľuďom páči. Máme repertoár slovenský, poľský, nemecký, americký. Nacvičujeme dvakrát do týždňa, žiaľ je to oslabené neúčasťou muzikantov, lebo mladí ľudia sa rozutekávajú za prácou do sveta. V orchestri hrá 35 ľudí, z toho je polovica dievčat a polovica chlapcov. Receptom na dobrú hudbu je snaha, radosť z hry a dobrý kolektív.“
Ešte len tri roky pracuje tanečný súbor Kumoratky z Podvlka a Malej Lipnice, ktorý vedie Kristína Grebačová: “Tancujeme a spievame slovenské tance, prevažne z Oravy. Máme šesť tanečných párov. Keď predvádzame slovenské zvyky a obyčaje, účinkujú s nami aj staršie ženy.“