túr. Približuje kultúru Európanov, ktorí žijú v zámorských Antilách – na ostrove Guadalupe a Martinik. Priestor dáva aj slovenskej kultúre. Festival bude zmesou slovenského a antilského. Tohto roku potrvá od 23. do 27. augusta.
Capalest aj tento rok daruje kapelu mestu. V rámci verejných koncertov sa predstaví aj Panasuk Steel Band, ktorá bude hrať na oceľových bubnoch. Hrá v štýle Steel Drum, ktorý vznikol na ostrove Trinidad v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia.
„Každý večer sa bude po Štiavnici ozývať ich rytmická hudba. Treba si pripraviť dobré topánky, lebo hojdavá melódia divákov určite roztancuje,“ povedala riaditeľka festivalu Antónia Miklíková. Podľa jej slov chce Capalest vzdať poctu fujare ako tradičnému slovenskému nástroju. Pripravuje večer súčasnej a tradičnej hudby, počas ktorého sa k fujare pridajú dva nezvyčajné nástroje. Tým prvým je oktobas, čo je špeciálne upravený druh flauty. Počas večera zaznejú aj tóny jedinečnej keltskej trúby - carnyxu. Na festival ho prinesie John Kenny. Tretím netradičným nástrojom festivalu je cora – predhistorická gitara, ktorá je vo východnej Európe zriedkavá. Jej tóny zaznejú počas prvého hudobno – poetického večera v Pocte Leopoldovi Sédarovi Senghorovi.
S antilskou kultúrou príde do Banskej Štiavnice aj antilská kuchyňa. Kuchár Alex bude variť antilské špeciality a miešať netradičné drinky. Festival, ktorý zbližuje ľudí niekoľkých národností, vytvára priestor aj pre rómsku kultúru – tento raz v pásme o rómskych zvykoch a so špeciálnym hosťom Idou Kelarovou.
Capalest prináša na Slovensko aj viacjazyčné predstavenia, ktoré sa odohrajú na zámku, v uliciach, jezuitskej kaplnke i v bani. Postihnutí herci z Divadla z Pasáže sa predstavia v hre Nebíčko. V programe sú stretnutia básnikov z 15 krajín, autorské čítania poézie, koncerty klasickej folklórnej, tradičnej i modernej hudby, dokumentárne filmy či verejné diskusie.
Autor: petr