ledujú Slováci a Poliaci.
V tomto období, podľa Rastislava Šróbu z Horskej záchrannej služby, okrem „bežných“ zásahov viedli najnáročnejšiu pátraciu akciu 14. júla, keď v Račkovej a Jamnickej doline hľadali desaťročného chlapca – Thomasa. Náklady na jeho záchranu boli vyčíslené na 600 tisíc korún. Keďže chlapec nebol poistený a išlo o prvý zásah takého rozsahu v Roháčoch, Horská záchranná služba sa vzdala nároku na mzdu vo výške okolo 170 tisíc korún. Zvyšné náklady doplatili za chlapca traja predstavitelia vlády. Ak ide o jednoduchý zásah HZS, ktorý zabezpečujú 2 – 4 záchranári, v takom prípade sa podľa slov R. Šróbu náklady pohybujú okolo 3 500 až 4 tisíc korún. Ide väčšinou o ošetrenie a transport zraneného z ľahko dostupných lokalít. Náklady stredne náročných zásahov môžu dosiahnuť 7 500 až 13 tisíc korún. Záchranné akcie v ťažkých horolezeckých terénoch, lavínové nešťastia či dlhodobé pátrania sa spravidla vyšplhajú do výšky viac ako 100 tisíc korún.
„Pre turistov je najdôležitejšie naplánovať si túru podľa svojich skutočných schopností, sledovať predpoveď počasia a podľa možnosti vyraziť na túru zavčas ráno. A netreba zabúdať na pripoistenie sa do hôr, “ pripomína Rastislav Šroba.
Veľa turistov zatiaľ nutnosť pripoistenia ingnoruje, hoci nie je finančne náročné: na jeden deň 10 až 20 korún. Celoročné poistné sa pohybuje na úrovni 390 až 500 korún a využijú ho najmä pravidelní návštevníci hôr, ale aj obyvatelia horských oblastí. Pri zimných, rizikových či extrémnych športoch sa však budú sadzby poistného zvyšovať. Podľa informácií poisťovní tieto uhradia náklady na technické zabezpečenie záchrannej alebo pátracej akcie do výšky od 0,3 až 0,5 milióna korún. Pre návštevníkov Západných Tatier, ktorí sa pozabudnú alebo nestihnú pripoistiť doma, naskytá sa takáto možnosť vo viacerých turistických zariadeniach v podhorí alebo v Zuberci.