ikol vo vode úbytok kyslíka, pri nedostatku ktorého ryby hynú. Riasy musia neustále zbierať a čerpadlami pomáhať okysličovať vodu.
Podľa pracovníka strediska Františka Grzanku sa podustvy „držia dobre“, veľké problémy majú s pstruhom potočným. Vyžaduje si oveľa väčšiu starostlivosť, je náročnejší na množstvo kyslíka. Minulotýždňový dážď v Trstenej bol zanedbateľný, neznamenal veľa pre ryby v rybníku a ani pre potok, z ktorého voda slúži aj pre chovné stredisko.
No nielen teplo je nepriateľom rýb. Škodci na ne číhajú zo vzduchu aj z vody, Zo vzduchu sú to čajky a z vody vydry riečne, ktoré sa vďaka niekoľkoročnej ochrane sa premnožili a dnes spôsobujú veľké problémy v chovnej stanici. „Vydry sú zákonom chránené, takže máme jedinú možnosť odchytiť ich a odovzdať ochranárom či poľovníckemu združeniu, čo však vôbec nie je jednoduché. Potvrdiť to môžu všetci, ktorí sa s takýmto problémom stretli. Máme rozostavané odchytové pasce, nemôžeme sa však pochváliť s úspechom v ich odchyte. Vydry prichádzajú do rybníkov, ktoré sú pre ne „otvorenou kuchyňou “.
Skutočný stav násad bude možné zistiť koncom septembra a v októbri, keď sa budú vylovovať rybníky.
V chovnej stanici produkujú ročne okolo 1 milióna kusov násady podustvy a približne 300 tisíc kusov násady pstruha potočného. Trstenské stredisko, založené v roku 1956 spolu s bytčianskym zásobuje týmto násadami všetky organizácie Slovenského rybárskeho zväzu na celom Slovensku. Rýchlený plôdik pstruha potočného nakupujú, podustvy si „vytierajú“ sami.
Vody 10 trstenských rybníkov sú pravidelne monitorované pracovníkmi Štátneho veterinárneho ústavu z Dolného Kubína.