Tvrdia to aspoň niekoľkí Dolnokubínčania. Jeden z nich, ktorý si neželá byť menovaný, má konkrétnu skúsenosť. „Keď mi vykradli stánok pri tržnici, potreboval som od mestskej polície záznam. Kamera je namontovaná na jednom z „trinásťposchodiakov“ a má dosah aj na okolie tržnice. Mestskí policajti mi však záznam neboli schopní dať, lebo vraj mali na záznamovom zariadení poruchu, o ktorej ani nevedeli,“ povedal. „Spomínam si na ten prípad a musím priznať, že to bolo naozaj tak. Šlo o poruchu v softvéri, ktorú sme nemali možnosť nijako ovplyvniť. Zároveň ale musím povedať, že to bol jediný takýto prípad. Navyše, kamerový systém nenahrádza vnútornú ochranu objektov. Tú si musí každý podnikateľ zabezpečiť sám,“ uviedol náčelník mestskej polície Leonard Bobček. „Ak nemáme presný dôvod, kamery nekontrolujeme každý deň, ale priebežne, tak raz za dva týždne. Porucha teda musela nastať v takomto medziobdobí a prišli sme na ňu až keď nás poškodený obchodník prostredníctvom policajných vyšetrovateľov požiadal o záznam z nahrávky kamery,“ vysvetľoval ďalej náčelník.
Kamerový systém si vyžaduje 24-hodinovú prítomnosť niektorého zo službukonajúcich pracovníkov polície. U dolnokubínskej mestskej polície to však nedovoľuje nízky počet policajtov. Preto sa kamery v čase ich neprítomnosti spúšťajú na automatický režim. Na „automatike“ kamera bežala aj v prípade vykradnutia spomínaného stánku s občerstvením. Keby pri kamerovom systéme niekto sedel, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa majiteľ stánku dopátral pravdy. Namieste je otázka: Má vôbec význam vlastniť tak drahé kamery, keď neslúžia, ako by mali? Leonard Bobček nepochybuje. „Neísť v súčasnosti cestou techniky by znamenalo kráčať späť. Aj keď pri kamerách nie je prítomná 24-hodiná služba, výrazne zefektívňujú prácu mestskej polície. Jedna kamera totiž dokáže nahradiť troch policajtov.“
Kamerový systém v Dolnom Kubíne sa začal budovať pred desiatimi rokmi ako jedno z prvých na Slovensku. V súčasnosti snímajú mesto štyri kamery. Inštalujú sa na miestach, kde sa pohybuje najviac ľudí, čím vzniká predpoklad zvýšenej trestnej činnosti. Momentálne mestskí policajti sondujú kamerami priestory námestia v Starom meste, ďalšia kamera je nainštalovaná na budove knižnice, jedna je na Bysterci pri tržnici a posledná, statická sleduje časť Brezovca. „Kamerami nešpehujeme ľudí, slúžia na vyššiu bezpečnosť obyvateľov,“ pripomenul náčelník. Podľa jeho slov plánujú na jeseň namontovať aj piatu kameru, na Aleji slobody pravdepodobne v priestoroch autobusového nástupišťa. Nová kamera s prenosovým systémom by mala stáť do 180 tisíc korún. Kamerové záznamy sa zo zákona uchovávajú do siedmich dní. Potom sú automaticky vymazávané. Možno ich použiť iba na konkrétne účely, napríklad pri vyšetrovaní trestného činu, aby usvedčili páchateľa.