Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky
FUTBALOVÁ SLÁVNOSŤ

V Námestove sa zabávali futbalom mladí, stredná generácia aj tí najstarší

Významné životné jubileá sú časom, kedy si ľudia pripomínajú, čo všetko zažili za uplynulé, dlhšie či kratšie obdobie. Medzi takéto určite patrí aj 75. výročie založenia organizovaného futbalu v meste Námestovo.Súčasné vedenie MŠK sa z tohto dôvodu rozhodlo usporiadať dvojdňové športovo-spoločenské podujatie, ktorého dejiskom sa stal tamojší futbalový štadión. Počas štvrtého júlového víkendu sa tam zišli všetci, ktorí svojimi výkonmi, či dosiahnutými výsledkami písali, resp. píšu históriu tejto kolektívnej hry v metropole Bielej Oravy. A nebolo ich málo. Viacerí z nich dokázali prekročiť brány tohto futbalového stánku a uplatniť sa i v najvyššej súťaži. Silvester Habiňák chytal vo vtedajších VSS Košice, Igor Holub v AC Nitra, Vladimír Hrubjak bol gólmanom Banskej Bystrice. Milan Kollár sa dokonca dokázal presadiť v mnohými titulmi preslávenej Sparte Praha. Zo súčasných futbalistov oblieka dres prvoligistu z Tehelného poľa Daniel Kosmeľ. V nedávnej minulosti si zahral aj za Ružomberok a Žilinu.

Skryť Vypnúť reklamu

Z bohatej histórie jubilujúceho klubu
Úplné začiatky tohto oddielu siahajú do roku 1931, kedy sa 27. apríla uskutočnila zakladajúca schôdza Športového klubu. Za jeho prvého predsedu bol zvolený JUDr. Vasiľ Vasiľkin, podpredsedom sa stal Ľudovít Rentka, tajomníkom J. Párnický a členmi výboru Anton Buchta a Jozef Krasuľa. Ihrisko bolo zriadené na prenajatej lúke nazývanej Deputát. Úvodné stretnutie odohrali Námestovčania už o dva mesiace neskôr proti Podbielu. Skončil sa ich prehrou 2:5. Zostava porazeného tímu vyzerala takto: Párnický, Mlečka, Vajčner, Kollár, Oleš, Mika, Rentka, Jalovecký, Bohata, K. Kucko, A. Kucko. Námestovský trávnik bol dejiskom prvého medzinárodného zápasu v roku 1933. Svoje sily si na ňom zmerali domáci a futbalisti z poľského Žywca.
V roku 1948 bola vybudovaná nová hracia plocha. Nečakané starosti prišli o päť rokov neskôr. Po napustení Oravskej priehrady ju zaliala voda a muselo sa pristúpiť k výstavbe ďalšej. Výstavba areálu a tribúny so sociálnymi zariadeniami sa ukončila v roku 1962. Aj ten však postupne potreboval generálnu opravu. Pamätným dňom sa stal 27. júl 1977, kedy bol zrekonštruovaný a daný do užívania s dvoma trávnatými plochami, sektormi a atletickou dráhou pre ľahkú atletiku, volejbalovým ihriskom, ubytovňou a upravenými priestormi pre divákov.
Námestovské mužstvo sa do vtedajších Majstrovstiev kraja dostalo v roku 1988, no po dvoch sezónach z nich vypadlo. Po vzniku samostatného Slovenska nastala reorganizácia republikových súťaží a tento celok bol zaradený do IV. ligy Stred - skupiny Sever. Ďalší významný medzník v dejinách klubu nastal po súťažnom ročníku 1996-97, kedy sa z druhého miesta prebojoval do III. ligy. Pobudol v nej až do roku 2001. Odvtedy až do práve skončenej sezóny pôsobil v severnej skupine druhej najvyššej stredoslovenskej súťaže. Po opätovnej tohtoročnej reorganizácii sa Bielooravci stali znova treťoligistami, čím si dali azda najkrajší darček k práve dosiahnutému výročiu.
Od vzniku klubu sa niekoľkokrát menil jeho názov. Predchodcom dnešného MŠK bola TJ ZŤS, Strojár, Slavoj a ŠKN.

Skryť Vypnúť reklamu

Pestrý dvojdňový program letných osláv
Sobota 22. júla patrila mládeži. Už predpoludním vybehli na trávnik najmladší futbaloví nadšenci Námestova a Bzín. Ukázali, že tento druh športu majú naozaj radi a tak rýchlo sa ho nevzdajú. Všetkým prítomným predviedli vydarené predstavenie, ktoré okorenili peknými gólmi.
Po nich sa dostali k slovu domáci mladší žiaci, ktorí mali za súpera rovesníkov z Dolného Kubína. Obidva celky neúnavne bojovali a svojou hrou dokazovali, že v budúcnosti budú dôstojnými nástupcami dospelých.
Tretí duel obstarali starší futbalisti zo žiackej kategórie. Námestovčania mali za súpera ligový výber Ružomberka. Konečný výsledok 7:0 možno znie až príliš prekvapujúco, no vekový priemer Oravcov bol o 3 roky vyšší. Do brány Liptákov dvakrát presne mieril J. Kurtulík a L. Pleva, raz bol úspešný M. Čiernik, R. Jagnešák a A. Košút.
Zápasovú bodku za prvým dňom osláv dal súboj dorastencov MŠK a MFK Ružomberok. Favoritom boli hostia, no omladený výber domácich im bol viac ako dôstojným súperom. Nemal však potrebné šťastie, veď po jeho viacerých vydarených akciách zazvonila žrď či brvno. Jediný gól padol do brány Námestova až v poslednej štvrťhodine po prudkej, presne mierenej strele.
Nedeľné futbalové vystúpenia patriace dospelým prilákali do hľadiska viac ľudí. Najprv prišiel rad na nežnejšie pohlavie. Domáce hráčky, momentálne aktívne nepôsobiace v žiadnej súťaži, si prizvali do duelu viac ako zdatného rivala - ženské družstvo ŠKF Žilina. To si v práve skončenom ročníku vybojovalo tretiu priečku v celoslovenskej lige a úspešne tak zavŕšilo svoju doterajšiu 15-ročnú históriu. Kvalita Žilinčaniek bola od úvodu viac ako zjavná. Rýchle krídelné akcie, hlavne v podaní reprezentantky Viery Králikovej, či dlhé pasy na nabiehajúce zakončovateľky mohli potešiť aj náročnejšieho diváka. Vedenie hostí sa zvyšovalo ubiehajúcim časom. V prvom polčase bola na neudržanie Simona Svetlošáková, autorka piatich gólov. Táto talentovaná hráčka bola domácemu publiku veľmi dobre známa. Veď pochádza z Klina a do roku 2004 hrala aj za Námestovo. Postupne sa vypracovala na oporu družstva a len choroba jej zmarila šancu debutovať v reprezentácii do 19 rokov. Hráva na kraji obrany, no v poslednom čase predovšetkým v útoku a k bronzovej priečke futbalistiek spod Dubňa prispela dvanástimi gólovými zápismi. Námestovčankám sa podarilo zaznamenať čestný úspech až v závere, keď skórovala Veronika Horanová. Len pre zaujímavosť, konečný rezultát zápasu bol 1:8.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom dostalo toto podujatie slávnostnejší nádych. Prítomným divákom sa prihovoril súčasný predseda MŠK Silvester Habiňák i primátor mesta Ján Kadera. Následne si vedenie klubu zaspomínalo na tých, ktorí robili dobré meno klubu a odmenilo ich pamätnou medailou. Zoznam ocenených futbalistov je nasledovný:
Funkcionári: Ľudovít Rentka (in memoriam), Jozef Koleják (in memoriam), Jozef Košťál (in memoriam), Ing. Jozef Škvarenina, Dušan Krnáč st., Ignác Jackulík, Anton Martauz, Ján Michaliga, Stanislav Červeň, Jozef Pindiak, Vladimír Lubas, František Košťál st., Ján Ličko
Tréneri: Rudolf Hubík (in memoriam), Štefan Medvecký (in memoriam), PaedDr. Július Kocúr, Ignác Hrkeľ, Karol Polťák st.
Hráči veteráni: Anton Sivoň, Ľudovít Mičuda, JUDr. Alojz Mičuda (in memoriam), Štefan Krcho, MUDr. Anton Dobroň, Vladimír Hrubjak st., Vladimír Špliňo, Jozef Čecho, Ján Benčík, Peter Iliev st., Stanislav Horan, Vladimír Šalata, Jozef Čaprnda
Rozhodcovia: Vladimír Mušák st., Ing. Vladimír Mušák ml.
Hospodári: Terézia Murínová, Igor Murín
Galéria: Milan Kollár, Silvester Habiňák, Igor Holub, Vladimír Hrubjak ml., Daniel Kosmeľ
V tejto súvislosti bolo spomenuté, že prvou rozhodkyňou na Orave bola Viera Kleinová, rod. Hrubjaková.
Ako to vyzeralo kedysi sa po tejto milej udalosti snažili ukázať námestovskí a podbielskí veteráni nad 55 rokov. Mnohí z nich predviedli, že futbalový kumšt majú ešte stále v krvi. V dvoch skrátených polčasoch zhliadlo publikum niekoľko zaujímavých akcií, nepremenenú penaltu domáceho Antona Sivoňa, či víťazný gól jeho spoluhráča Jána Pindjáka ešte v prvom dejstve. Výsledok však nebol dôležitý, pekným zážitkom bolo vidieť aktérov duelu po dlhej dobe znovu pokope.
Internacionálom robil súpera výber poľského Žywca. Tu bolo tempo hry už rýchlejšie a aj presných gólových striel sa zrodilo viac. Najviac síl a vydarených technických kúskov mal azda Miroslav Trnka, patriaci medzi najmladších v domácom kolektíve. Nebezpečenstvo hrozilo na oboch stranách, ale smutnejší ostali napokon naši severní susedia. Za ich bránkovú čiaru sa dostala lopta štyrikrát, poslal ju tam I. Rusnák, M. Trnka, P. Zábel a F. Bolibruch. Ochrancovia námestovskej svätyne S. Habiňák a J. Áč nekapitulovali ani raz.
Vyvrcholením bezosporu vydareného stretnutia futbalistov Námestova, ich súperov a v neposlednom rade i verných fanúšikov všetkých vekových kategórií, bol priateľský zápas čerstvého treťoligistu, miestneho MŠK a nováčika II. ligy - skupiny Východ FK Žiar nad Hronom. Podvečerný začiatok duelu bol síce ideálny, ale počasie dalo mužom na ihrisku zabrať. S tropickými teplotami sa postupne vyrovnali. Príťažlivý súboj zdobili rýchle kombinačné akcie, ktorých bolo na oboch stranách viac ako dosť. Trochu prekvapujúco sa už v úvode ujali vedenia bielo-čierni, čiže hostitelia. Do streleckej listiny sa zapísal Vladimír Pánik. Ten istý hráč si to v úvodnej 45-minútovke zopakoval ešte raz a domáci odchádzali do kabín s dvojgólovým vedením. Po zmene strán prišli chvíle hostí hrajúcich v žltých dresoch. Na 2:1 sa im podarilo znížiť po zakončení Tomáša Boška. Námestovčania sa nevzdávali, inkasovali však i druhýkrát. Brankár Machunka bol bezmocný po strele Milana Šnirca. Po jednom z rohových kopov doletela lopta k striedajúcemu Matejovi Polťákovi a ten „z prvej” napálil loptu do brány - 3:2. Už sa zdalo, že víťazstvo by mohlo ostať doma, avšak pohotový Michal Mojík rozhodol o vcelku zaslúženej remíze. V zostave pohronského mužstva sme už márne hľadali bývalého rýchlonohého útočníka Námestova Juraja Michaligu. Ten si to po ukončení hosťovania namieril do IV. rakúskej ligy.
Na záver treba vyzdvihnúť i výkony rozhodcov Petra Hrkľa, Františka Trojáka, Vladimíra Mušáka ml. a Júliusa Kubániho, vďaka ktorým mali všetky zápolenia zdarný priebeh. Organizátori zase nezabudli pripraviť chutný guláš, podávala sa i kofola a pivo. O dobrú atmosféru sa mixovaním letných hitov staral prítomný dídžej. Dva príjemne strávené dni určite zanechajú vo všetkých zúčastnených len tie najpríjemnejšie spomienky.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 4. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 6 906
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 372
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 618
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 425
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 344
 6. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 225
 7. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 159
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 740
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 549
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 2 377
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Rukami pracovníčok prejde denne zhruba osem ton odpadkov.

Mnohí sa sťažovali, prečo odpad doma pracne triedia, keď aj tak príde jedno auto a odvezie všetko dokopy. Čo sa deje?


5 h

Mesto bude mať nízkouhlikovú stratégiu. Na vypracovanie dokumentu získalo bezmála 19-tisíc eur.


12 h

Najsevernejšia obec Slovenska – Oravská Polhora sa ešte koncom minulého roka zapojila do mikroprojektu v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika - Fond malých projektů vďaka ktorému v týchto dňoch úspešne ukončila realizáciu projektu s názvom „Soľ nad zlato“.


17 h
Istebné ako jediné v minulej sezóne vypadlo. Do najvyššej súťaže sa chce vrátiť.

Zloženie siedmej ligy bude tvoriť štrnásť družstiev. Spojila sa totiž s najnižšou oravskou súťažou.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mesto hygienikov o konaní hromadnej akcie neinformovalo.


18 h

Pri dopravnej nehode sa zranili štyria ľudia, z toho dve deti.


18 h

Najmenej zaočkovaná je Radôstka, najviac Snežnica.


a 1 ďalší 13 h

Na mieste zasahoval aj vrtuľník.


8 h

Už ste čítali?