oré sa konali v Holandsku.
Takmer 180-kilometrová trať bola rozdelená do 11 okruhov a pre cyklistov bola náročnou skúškou ich schopností.
Michal Škvarka si svojou účasťou na takýchto významných pretekoch mohol zaknihovať ďalšiu tvrdú skúšku ohňom. A veru aj bola. Po šiestich absolvovaných kolách zástupcu oravskej cestnej cyklistiky organizátori stiahli z trate. Bolo to pre mladého dolnokubínčana jednoducho privysoké tempo. Francúz Sinner Benoit sa na holandských cestách stal majstrom Európy. Z 219 členného štartového poľa pretek dokončilo iba 74 pretekárov. Zo Slovákov ho dokončil jedine Peter Velits.
Aký je rozdiel medzi jednoetapovým a niekoľkoetapovým pretekom? V prvom rade ide o prezentovanie aktuálnej formy a v druhom prípade sa dá športová forma počas jednotlivých etáp naberať. Jednoetapové preteky sú postavené na maximálnom nasadení od začiatku až do konca. Pre diagnostikov je to ukážka toho, ako sa dokáže organizmus v priebehu niekoľkých hodín popasovať s extrémne vysokým fyzickým nasadením, kde sa tepová frekvencia každého cyklistu pohybuje na hranici maxima. Trénovaní cyklisti dokážu jazdiť v týchto pásmach aj niekoľko hodín. Pre mladšie kategórie je toto nasadenie len v danom rozmedzí predpísanej dĺžky etapy, pričom fyzická záťaž je podobná.
Michalovi Škvarkovi však chýba silový rozvoj. Nie je to spôsobené nedostatkom dynamickej sily, ale súvisí to s jeho prácou v kopcoch. Tie sú korením cyklistiky a cyklista, ktorý má s nimi problém, zaostáva. Fanúšik tohto športu má dnes možnosť sledovať aj v Guinessovej knihe rekordov najnavštevovanejšie podujatie planéty - Tour de France. Trasy v Pyrenejach a Alpách sú takýmito stúpaniami popretkávané poriadne husto.
V neprospech nášho cyklistu hovorí aj fakt, že od začiatku sezóny mal iba dva voľné víkendy. V profesionálnom klube ako je Podbrezová prevláda síce kolektívny spôsob jazdy na pretekoch, ale pri sezónnom bilancovaní ide každý sám za seba. Aj preto musel Michal jazdiť takmer každý pretek na doraz. Ako nám povedal, v takej situácii sa forma vyladiť nedá. Zvlášť na také významné podujatie, akým boli majstrovstvá Európy.
Koniec sezóny je ešte ďaleko a Michal má stále možnosť zúčastniť sa majstrovstiev sveta. Prípravu však musí predebatovať s trénerom R. Glajzom tak, aby ich neabsolvoval „vypálený“.