Latku si postavili vysoko, vynakladajú veľké úsilie aby hlavné myšlienky jednotlivých akcií „vyšperkovali“ do detailov. Jednou z nich je i skončený 3. ročník celoštátnej literárnej súťaže mladých autorov Oravská poviedka 2006. „Našim prvým cieľom pred tromi rokmi bolo osloviť stredoškolskú mládež na Orave,“ povedal Miroslav Žabenský, riaditeľ OOS. Súťaž sa rozrástla a oboslalo ju 55 autorov. „Teším sa, že súťaž vznikla, že našla toľko záujemcov z celého Slovenska, že ten záujem predstavil talentovaných, mysliacich, citlivých mladých ľudí,“ vyjadrila sa Eva Kollárová (FHV UMB Banská Bystrica), ktorá už tretí rok predsedá porote v zložení Etela Farkašová (FF UK Bratislava) a Jozef Brezovský (SPŠ I. Gessaya Tvrdošín).
Najviac literárnych prác bolo zaslaných do druhej kategórie, do ktorej spadali študenti stredných škôl. V I. kategórii súťažili žiaci ZŠ od 6. ročníka a v III. dospelí do 26 rokov. Výborne v súťaži obstáli Oravčania. V II. kategórii získala l. miesto Eva Šemeringaiová z Námestova a Miriam Čierna z Dolného Kubína. V III. kategórii 2. miesto získala J. Briššová z Rabče a Lucia Rentková z Námestova.
Etela Farkašová s radosťou konštatovala, že naďalej trvá záujem mladej generácie o literatúru a to nielen z čitateľskej pozície, ale aj z autorskej. Zhodnotila, že súťažiaci priniesli široké spektrum tém a úroveň ich poviedok bola vcelku vyrovnaná, čo znamenalo určitú ťažkosť pri vyhodnocovaní výsledkov. „Neraz boli texty, z ktorých sme mali vyberať víťazné práce na veľmi podobnej úrovni a naše rozhodovanie nebolo ľahké. Väčšina textov sa upriamila na pocitové, myšlienkové naladenie svojich vrstovníkov a podala adekvátny obraz mladého človeka, jeho plánov a problémov. So sympatiou som sledovala tému medziľudských vzťahov videných očami mladého človeka. Spoločne sme ocenili, že v úsilí zaznamenať rôzne podoby medzigeneračných vzťahov poväčšinou autori neskĺzali do sentimentálnych alebo patetických polôh, hoci sa niektorí neraz pohybovali „na hrane“. Autori nesiahali často ani za výnimočnými situáciami, nezachytávali iba „veľké“, mimoriadne okamihy, ale svoje texty ukotvovali do „obyčajného“ času každodennosti. Na základe čítania textov oravskej literárnej súťaže mám pocit, že naša mladá generácia je v kontakte s inými literatúrami, ale zároveň ostala svojskou, verím, že slovenská poviedka má pred sebou budúcnosť. Tieto predpoklady však treba ustavične rozvíjať aj prostredníctvom súťaží, akou je Oravská poviedka.“