„V poslednom období sme svedkami návratu chladných zím s dostatkom až prebytkom snehovej nádielky a naopak výraznejšieho oteplenia v letnom polroku. Tento trend pokračuje aj v tomto roku, kedy prvé tri mesiace boli chladné až veľmi chladné a ďalšie tri naopak teplotne normálne až veľmi teplé. Výrazná chladná perióda v poslednom období bola zaznamenaná len v poslednej májovej a v prvej júnovej dekáde. Od druhej júnovej dekády nad naše územie prúdil teplý a od tretej dekády aj vlhký vzduch, ktorý na Oravu okrem desiatich letných dní a jedného až dvoch tropických dní priniesol aj lokálne intenzívne zrážky búrkového pôvodu sprevádzané vypadávaním krúp s dennými úhrnmi 20 - 50 mm, lokálne až 70 mm. Veľmi teplý a vlhký ráz počasia obnáša vysoký potenciál výskytu extrémnych búrkových prejavov ako je prívalový dážď, vypadávanie krúp, výboj bleskov a silný nárazovitý vietor. Za takýchto poveternostných situácií je potrebné dôslednejšie sledovať predpoveď a vývoj počasia, zvýšiť obozretnosť pri pobyte vo voľnej prírode a zavčasu sa stiahnuť z dosahu búrok, ak je to možné.
Veľmi teplý ráz počasia v oblasti Oravy vytvára priaznivé podmienky pre letné rekreačné aktivity, veď v júni na meteorologických staniciach v Liesku a v Oravskej Lesnej bolo zaznamenaných 10 letných dní s maximálnou dennou teplotou vzduchu 25 °C a viac a jeden tropický deň v Liesku s maximálnou dennou teplotou vzduchu 30°C a viac. Vyšší počet letných dní na Orave bol za posledných 50 rokov zaznamenaný len v rokoch 2000 a 2003. Trvanie slnečného svitu dosahovalo až 220 hodín a vyskytlo sa 17 – 18 slnečných dní s trvaním denného slnečného svitu viac ako 5 hodín.
Nastávajúci záver týždňa však bol v znamení čerstvejšieho a daždivejšieho počasia, avšak letné teploty vzduchu sa k nám pozvoľne vrátia v priebehu budúceho týždňa. Hádam sa naplní aj pranostika: Jún mokrý a teplý, neurobí gazdu biednym.“