Vo svojej funkcii ste prvé volebné obdobie. Prišli ste novému zamestnaniu na chuť?
Na druhej strane sú práce, ktoré ešte treba spraviť, avšak nie sú jednoduché a dovolím si povedať, že sú nad úsilie každého starostu. V prípade Veličnej mám na mysli kanalizáciu a čističku odpadových vôd, na ktorých vybudovanie dal garanciu štát. Uprednostnené sú samozrejme dediny nad dvetisíc obyvateľov, až potom nastane čas pre menšie obce, akou je aj Veličná. Verím, že ten čas nastane čoskoro.
Starostovaním teda nie ste znechutený, budete kandidovať aj v nasledujúcich voľbách?
Voľby sú ešte ďaleko, najprv sa ich treba dožiť. Nevravím, že kandidovať nebudem, ale ani to, že áno.
Už roky ste aktívnym športovcom. Rozvíjate aktivity v tomto smere v dedine aj z pozície starostu?
Áno, veď som aj trénerom futbalového dorastu Veličnej. Máme tu ihriská, tenisové kurty, lyžiarsky vlek, posilňovňu, 5 stolnotenisových stolov, čo je na dedinu s vyše deväťsto obyvateľmi celkom slušné. Nepodporujem však len telovýchovu, ale i divadelníkov, spevákov, dôchodcov či hasičov.
Koľko aktívnych spolkov a združení pôsobí vo Veličnej?
Máme tu telovýchovu, divadelný súbor Revišnianske naivné divadlo, spevácku skupinu Studnička, dobrovoľný hasičský zbor, Jednotu dôchodcov.
Ak by ste mali pomenovať najväčší problém, ktorý Veličnú kvári, čo by to bolo?
Myslím si, že kanalizácia a čistička odpadových vôd. Spolu s Párnicou, Žaškovom a Oravskou Porubou však už pracujeme na predprípravnej fáze ich budovania. Jedna firma pre nás spracúva štúdiu a veríme, že keď sa odkanalizuje horná Orava, prídeme na rad aj my.
Veličná bola jednou z obcí, ktoré mali byť zaplavené plánovanou priehradou. Prejavilo sa to nejako na živote obyvateľov?
Záplavová oblasť mala ísť okolo koryta rieky. V tom čase sa už s výstavbou v centre dediny a v jeho okolí ani nezačínalo.
Presunula sa smerom k Revišnému.
Práve stará časť dediny postupne dostáva modernejší vzhľad. Mnoho ľudí tu rekonštruuje pôvodné domy, sú to prisťahovalci, alebo domáci obyvatelia?
S predajom domov je tu veľký problém, naši ľudia si ich držia. Väčšina tých, ktorí domy prestavujú, sú potomkami pôvodných usadlíkov. Vracia sa sem druhá, tretia generácia, ktorá domky využíva buď priamo na bývanie alebo ako víkendové chalupy.
Myslíte si, že Veličná sa bude v budúcnosti ešte rozrastať?
Samozrejme, robíme všetko pre to, aby to tak bolo. Momentálne pracujeme na rozšírení vodovodnej siete a zmene trasy vedenia elektriny. Chceme, aby boli pozemky pripravené pod ďalšie nové stavby.
Hovoríte o veličnianskej rovni?
Mám na mysli pozemky smerom do Revišného. Na veličnianskej rovni sa samozrejme stavia tiež. Ale iba v lokalite od odbočky do Revišného po železničnú stanicu smerom do centra dediny. Pozemky po ľavej strane zatiaľ nie sú zahrnuté v územnom pláne obce, riešiť ich budeme až po výstavbe cesty, ktorá má tadiaľ viesť do Oravskej Poruby. Počíta s ňou Žilinský samosprávny kraj.
Aké sú vzťahy medzi obyvateľmi Veličnej a Revišného, cítia sa byť Revišňania súčasťou Veličnej, alebo majú vlastné povedomie?
Do debaty na túto tému by som sa nepúšťal. Nikto tu totiž takéto niečo nerieši. Revišné síce bolo v minulosti osobitným katastrálnym územím a žilo tam aj zopár starých revišnianskych rodín. Ale dnes žije v dedine množstvo, ktorí sa sem prisťahovali, ich povedomie je preto iné.
Veličná mala kedysi výsady mesta, bola vychýrená remeslami a obchodom. Aká je súčasná Veličná?
Je to úplne normálna obec do tisíc obyvateľov, aj keď s o čosi lepšími podmienkami, keďže sa nachádza v blízkosti okresného mesta. Verím, že ľudia tu budú mať záujem stavať a žiť aj v budúcnosti a okrem nich sa tu, konkrétne na veličniansku roveň, budú tlačiť i investori.