Projekt Nadväzujeme nové kontakty bol zaradený do programu Iniciatívy Spoločenstva Interreg III A Poľská republika - Slovenská republika.
V rámci tohto projektu sa koncom mája konalo stretnutie u poľského partnera projektu a počas slovenského volebného víkendu sa opäť všetci stretli v Zubrohlave. Prvé stretnutie organizovali Poliaci z Towarzystwa Wspierania Regionalnego Zespolu Pieśni a Tańca Gilowianka. Tento hudobno-spevácky a tanečný súbor má bohatú tradíciu a folklórne tradície svojho kraja predstavil už v mnohých krajinách Európy. Na stretnutí v Poľsku sa zúčastnilo 40 zástupcov rôznych organizácií z obcí Zubrohlava a Bobrov: členovia viac ako 100-ročného ochotníckeho súboru Omladina zo Zubrohlavy, zástupcovia Dobrovoľného hasičského zboru a športovcov zo Zubrohlavy, členovia Jednoty dôchodcov zo Zubrohlavy a z Bobrova, ale aj členovia OZ Zubor, ktorí túto akciu pripravili. Pritom nezabudli ani na mládež, z ktorej si takto vychovávajú budúcich organizátorov spoločných cezhraničných podujatí.
Na podujatí v Poľsku Slováci spoznávali región svojho partnera. Lanovkou sa vyviezli na horu Žar, z ktorej je úžasný výhľad na široké okolie Živca. Navštívili aj malebné okolie Živca - Živiecke jazero, mestečko Živiec a zoznámili sa s vyše 100-ročnou históriou živieckeho „brovaru“, čiže pivovaru, v ochutnávke aj s jeho výrobkami. V nedeľu Slováci navštívili prekrásny drevený kostolík, kultúrnu pamiatku Gilovíc a popoludnie strávili pri športových súťažiach - basketbale, volejbale i futbale, v ktorom sa Slováci ukázali ako lepšie družstvo.
Pri tomto stretnutí sa Slováci zoznámili nielen s kultúrou a športom, ale aj s tradíciami, ochutnali poľskú kuchyňu a nadšení z pobytu sa vrátili domov plní veľmi dobrých dojmov.
Cez víkend 17. a 18. júna sa realizovalo druhé stretnutie, tentoraz na Slovensku. Členovia OZ Zubor organizačne pripravili dvojdňový program pre priateľov z Poľska. Cieľom programu bolo oboznámiť poľského partnera s kultúrnymi tradíciami nášho regiónu, kultúrnymi pamiatkami, zaujímavosťami, s typickými slovenskými ľudovými výrobkami tradičnými i novšími, i so slovenskou kuchyňou.
Cieľom záujmu domácich i hostí boli hlavne zaujímavosti hornooravského regiónu: loďou Slanica navštívili Slanický ostrov umenia so stálou expozíciou ľudového sakrálneho umenia, drevený kostolík v Tvrdošíne, zapísaný v Europa Nostra, i ďalšie kultúrne pamiatky - kostol a kalváriu v Bobrove. K ústrednej kaplnke na vŕšku nad kostolom vyšli alejou, chránenou prírodnou pamiatkou. Na záver pobytu v Bobrove poľských priateľov prijala tunajšia starostka Viera Namislovská, ktorá im predstavila svoju obec a odovzdala informačné materiály Euroregiónu Beskydy a obce Bobrov.
V rámci ochutnávky tradičnej oravskej gastronómie Oravci priateľom ponúkli vynikajúce parené syrové výrobky - korbáčiky a nite z Ťapešova a zo salaša manželov Turacovcov v Rabčiciach, pekárske výrobky z pekárne Štefana Plutinského zo Zubrohlavy a najmä jedlá slovenskej kuchyne, ktoré pripravili šikovné ruky zubrohlavských žien. Tie sa snažili odmeniť za príjemný pobyt v Poľsku a predstaviť náš región v tom najlepšom svetle. OZ Zubor v nich našlo ochotné pomocníčky, ktoré sa samy prihlásili pomáhať pri organizácii spoločného večera, podobne ako pracovníčky OcÚ v Zubrohlave: Jozefa Šurinová, Marta Hajdučíková, Oľga Grobarčíková, Mária Dragošová, Eugénia Rýdziková. Manželia Marta a Jozef Zemančíkovci sa celý večer pozorne venovali hosťom, aby sa v Zubrohlave cítili čo najlepšie.
V rámci tohto stretnutia Zubrohlavčania zrealizovali časť projektu: umožnili susedom spoznávanie regiónu, kultúry a kultúrnych hodnôt a podnikateľských aktivít, najmä v oblasti cestovného ruchu. V rámci seminára o podnikaní navštívili hostia pekáreň Štefana Plutinského v Zubrohlave a manželov Katarínu a Štefana Turacovcov z Rabčíc, ktorí popri ponuke tradičných syrových výrobkov zoznámili prítomných s podmienkami podnikania na Slovensku, so svojimi začiatkami podnikania v agroturistike, so spôsobmi získavania klientov, propagáciou služieb... Ako dobrý hostiteľ sa prezentovali aj manželia Turacovci z Rabče, ktorých starostlivosť si hostia veľmi pochvaľovali. O zábavu sa počas oboch dní postaral hudobný súbor Mladý heligón z Rabčíc a členovia zubrohlavského ochotníckeho divadelného súboru Omladina Margita Banasová, Aška Kašparová, Tonka Troppová, Marta Kupčíková, Milka Kurjaková a manželia Helena a Ondrej Drunekovci. Súčasťou prezentácie Oravy bola aj výstavka ľudovej tvorivosti Ozdobovanie príbytkov v minulosti a súčasnosti. Svojimi prácami na ňu prispeli Terézia Herdelová, Slávka Tatarková, Janka Tomaštíková, Mária Hajdučíková, Margita Banasová, Marta Trnková, Eva Kurjaková. Všetko bolo doplnené tradičnou keramikou z Trstenej, bábikami zo šúpolia z Oravskej Jasenice a perníkmi z Námestova. Časť výstavky bola aj v Rabčiciach, kde manželia Turacovci predstavili svoje výrobky z vlny a drevorezby.