Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
FUTBAL - IV. A V. LIGA

Z postupujúcich mužstiev na záver zvíťazila len Oravská Jasenica

Posledné stretnutia štvrto- a piatoligových oravských celkov v tejto sezóne mali za úlohu zistiť len ich konečné umiestnenie v tabuľke. Námestovčania síce prehrali v Oščadnici, no nič to nezmenilo na ich postupe do III. ligy. Nerozhodný derby zápas medzi Tvrdošínom a Nižnou znamená, že poslední skončia Nižňania. V V. lige mala už istý prechod do vyššej súťaže Oravská Jasenica, čo potvrdila aj zaslúženým domácim víťazstvom proti Bešeňovej. Debakel z Liskovej si domov priviezla Veličná. Žaškovčania zase rozdrvili posledný Liptovský Hrádok. Darilo sa aj Podbielu, keď zdolal zdatnú Ludrovú.
13. Tvrdošín 24 3 5 16 24 : 71 14
Turčianskej Štiavničke po skončení súťaže odpočítali 6 bodov.
Oščadnica - Námestovo
2:1 (0:1)
Gól hostí: Macko
Zostava hostí: Machunka, Peter Brčák, L. Repka, Habľák, A. Stašiniak, Ľ. Jašica, Macko, Siman, Peter Kurčinka, J. Kovalíček ml., Kucek, striedali: Gerek, Pucheľ, M. Kormaňák
V poslednom zápase cestovali Námestovčania za súperom zo spodnej časti tabuľky. Prvé dejstvo bolo v ich réžii. Domáci na malom ihrisku viac-menej len nakopávali lopty do šestnástky. Z územnej i hernej prevahy vyťažili hostia niekoľko dobrých šancí, z ktorých najväčšie mal Kucek. Napriek tomu sa im podarilo skórovať. V 37. min otvoril po brejku gólový účet stretnutia Štefan Macko. Už o tri minúty oslabil Oravcov Ladislav Repka, ktorý bol vylúčený. V nervóznom druhom polčase pripustil hlavný rozhodca veľmi tvrdú hru na oboch stranách, z čoho pramenilo väčšie množstvo žltých kariet. Duel sa tým rozkúskoval. Domácim futbalistom sa napokon po dvoch dorážkach podarilo otočiť nepriaznivý výsledok a vyhrať tak celý zápas. Napriek tejto prehre si hráči Námestova zabezpečili postup do III. ligy, k čomu im treba zablahoželať.
Ignác Hrkeľ

Tvrdošín – Nižná 1:1 (1:0)
Góly: Krivda (11m) – Orčo
ŽK: M. Adámus, P. Šeling
ČK: M. Adámus (2 x ŽK)
Zostava domácich: Kazík – Martini, Krivda, Kliment, Hutira, Sirota, Novák, Jamečný, Palider, Korbeľ, Martoň, striedal: Nemček
Zostava hostí: Brčák – Adámus, Daňa, Orčo, Klokočík, Rošťák, Kubolek, R. Šeling, Marek Kuboš, Michal Kuboš, Dedinský, striedal: P. Šeling
Divákov: 550
V derby zápase začali lepšie Tvrdošínčania, keď už v úvode mali možnosť pokutového kopu. Jeho realizácie sa ujal Jamečný, ale ten iba nastrelil pravú tyč. Potom pohrozili hostia výbornou strelou, ale ešte krajším zákrokom sa blysol Kazík. O pár minút mal stopercentnú šancu Palider, ktorý nedokázal z 2m dopraviť loptu do brány. V ďalšom priebehu sa hra vyrovnala a hralo sa bez vážnejších gólových príležitostí. V 30. min sa predral do šestnástky Novák, kde ho iba za cenu faulu zastavil Adámus. Druhú ponúknutú jedenástku s prehľadom premenil Krivda a otvoril skóre zápasu. Od tohto okamihu futbal upadol do priemeru. Po obrátke ako prví vážnejšie pohrozili Nižňania, keď fatálnu chybu v obrane spravil Kliment, no tú však nezúžitkoval Roman Šeling. Hneď v zapätí sa ocitol v dobrej šanci Dedinský, ale napálil len do nôh dobre chytajúceho Kazíka. V 70. min sa dočkal domáci tím druhého gólu, ale radosť Korbeľa z gólu prekazil čiarový rozhodca, ktorý odmával ofsajd. Desať minút pred koncom si na rohový kop najlepšie nabehol Orčo a hlavou vyrovnal na 1:1. O víťazstve domáceho tímu mohol rozhodnúť Hutira, no ten však tesne minul bránu. Tomáš Ferenčík
IV. Liga ostatné zápasy: Krásno – Trebostovo 6:0 (2:0), . Lietavská Lúčka – Stráňavy 1:2 (1:1), . Turčianska Štiavnička – Rudinská 0:8 (0:5), ). Belá Dulice – Žilina B 1:2 (1:0)
Góly domácich: Maroš Madleňák, P. Feranec, V. Madleňák,
Zostava domácich: P. Žofaj, V. Madleňák, Kaprálik, Binek, Škombár, Mário Madleňák, Michal Vráb, Miloš Vráb, Maroš Madleňák, P. Feranec, Peter Čiernik st., striedali: Skočík, Matúš Madleňák, Zoššák
Domáci kolektív odohral posledný majstrovský zápas v sezóne na pomocnom ihrisku, nakoľko hlavná hracia plocha je v rekonštrukcii. Táto zmena sa odrazila aj na ich hre. Lopta ich nepočúvala, väčšina súbojov bola medzi šestnástkami. Obidve obrany hrali spoľahlivo. Prvýkrát si diváci zakričali gól v 43. min. Spoza pokutového územia napriahol prudko k žrdi Maroš Madleňák. Jaseničanom vyšiel aj vstup do druhej 45-minútovky. Hneď v jej úvode poslal druhýkrát loptu za chrbát súperovho brankára Pavol Feranec. Hostí tento gól nezlomil. Práve naopak. V 53. min po hrubej chybe Kaprálika upravujú Vyšným výsledok na 2:1. Hostitelia cítiac hrozbu z Bešeňovej prepli na vyššie obrátky. V 68. min razantne spoza 16-ky dáva tretí presný zásah Vladimír Madleňák. Po ňom hostia dá sa povedať, že rezignovali a domáci ešte prikrášlili priaznivý stav. V 85. min dostal peknú prihrávku medzi stopérov Mário Madleňák a pomedzi brankárove nohy stanovuje výsledok na 4:1. Na záver by sa chceli hráči a výbor FK poďakovať fanúšikom a sponzorom za to, že prispeli k úspešnému účinkovaniu mužstva v práve skončenom ročníku, ktoré bolo korunované postupom do IV. ligy. Roman Polák

Lisková – Veličná 7:0 (2:0)
ŽK: Pavol Sučák
Zostava hostí: Okál, Janík, P. Sučák, J. Sučák, Ďuroška, P. Lacko, M. Lacko, Puškáš, Tittel, Kubačka, Olbert
Veličná nastúpila bez troch hráčov základnej zostavy a bolo to patrične vidieť. Už v 3. minúte sa rútil domáci hráč na bránu Veličnej, ale minul. V 30. minúte mala Lisková obrovskú šancu, ale Okál predviedol zázračný zákrok. Lisková mala hernú prevahu, ale hostia hrozili brejkami. Tlak domácich vyústil v 38. minúte, keď po chybe hostí v strede ihriska sa ujali vedenia 1:0. Druhý gól padol v 43. minúte po chybe obrancu Veličnej. Po zmene strán v 16. minúte sa dostávajú domáci do trojgólového vedenia. Hostia pôsobili odovzdaným dojmom. Postupne začalo skóre narastať. V 62. minúte 4:0. O päť minút neskôr 5:0. V priebehu ďalších pätnásť minút inkasovali hostia ešte dva góly. Konečných 7:0 určite neprispelo k zlepšeniu nálady oravského mužstva na koniec sezóny. Ján Šípka

Podbiel – Ludrová 3:1 (1:1)
góly: Matlák, Pavčo, Zrnčík
Žk: Zrnčík
Zostava: Flontek, Kubašek, Opatera, Drbiak, Minarech, Matlák, Baláž, Móres, Zrnčík, Pavčo, Batuna
Zápas sa niesol v duchu osláv päťdesiatin starostu obce Jána Siteka. Ten dostal od kapitána mužstva na začiatku stretnutia dres s číslom 50. Prvých 10 minút si dokonca aj zahral. Hostia boli viac ako vyrovnaný súper domácim a na dôvažok toho sa výborne pohybovali. Už v 5. minúte inkasoval domáci tím gól, ktorý vzišiel po chybe Batunu. Od toho momentu sa hra začala vyrovnávať a prebiehala zväčša medzi šestnástkami. Postupne začal tlak Podbiela silnieť, ale zostalo len pri zmarených šanciach. V 25. minúte uvoľnil Patrik Zrnčík Matláka a ten vyrovnal na 1:1. Vzápätí Zrnčík zahodil „tutovku“. Po zmene strán sa domáci celok snažil útočiť zo všetkých síl a začalo sa mu to aj vyplácať. Dvakrát sa rútil sám na brankára hostí Pavčo a raz Zrnčík. V 58. minúte Baláž uvoľnil Pavču a Podbiel sa ujíma jednogólového vedenia. O desať minút neskôr pre zmenu Opatera uvoľnil Zrnčíka a ten popod padajúceho brankára pohodlne skóroval. Posledná minúta zápasu priniesla krušné chvíle pre hosťujúcich hráčov, keď po odpískaní ruky v pokutovom území nariadil hlavný rozhodca pokutový kop. Brankár Podbiela Flontek však túto možnosť nevyužil. Stanislav Drbiak
Žaškov – L. Hrádok 6:1 (3:0)
Góly: Strapec 2, Farko 2, Láclavík, Pavlovčík
Zostava: Mikuš st. - Farko, Bugáň, Hanko, Bakoš, Katreniak, Lopeň, Kaplánek, Strapec, Kubačka, Laclavík, striedali: Pavlovčík, Puček, Buzák
Hostia, zmierení so zostupom, pricestovali na Oravu len v desiatich. Žaškov od začiatku zatlačil hostí na ich polovicu. Výsledkom útočnej snahy Oravcov bol prvý gól, ktorý padol v 7. min Farkom. Ďalšiu prudkú strelu o minútu nato exportoval Laclavík. V 15. min využil chybu Liptákov Jozef Strapec a zvýšil na 2:0. V 22. min Kaplánek z 30 m vyslal krásnu strelu, ktorá obtrela ľavú tyč hosťujúcej brány. Už v 28. min zvyšuje Laclavík na 3:0. V druhom polčase nápor Žaškova nepovoľoval. V 47. min preloboval brankára hostí P. Farko. O min nato zvýšil strapec na 5:0. Hostia sa nevedeli dostať do ucelenej akcie, ale slúži im ku cti, že aj v 10-ich sa snažili hrať futbal a neuchyľovali sa k zákernostiam. Čestný úspech Liptákov zaznamenal Cibuľa v 76. min. Konečné skóre stanovil v poslednej minúte Pavlovčík. Pavol Ľorko
V. liga ostatné zápasy: Závažná Poruba – Dúbrava 0:1 (0:1), 4:1 (1:0), Liptovská Štiavnica – Sučany 5:1 (3:1), Dražkovce – Palúdzka 0:4 (0:0) .

1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji