či India. V tejto obrovskej konkurencii detskej fantázie získali žiaci výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Námestove až šesť ocenení! V súťaži, ktorá sa uskutočňuje každý druhý rok boli ocenené grafiky Júlie Rypákovej, Margarétky Pšenákovej, Agátky Hrkľovej, Valérie Kasanovej, Adelky Holubčíkovej a Klaudie Kasanovej, žiačok učiteľky Janky Peštovej – Sýkorovej.
„Do všetkých súťaží posielame s deťmi najradšej grafiky, linoryty, pretože môžeme vytvoriť z jedného linorytu viac originálov. Takže jeden má žiak, jeden zostane v škole, ďalší je na súťaži (odkiaľ sa práce nikdy nevracajú) – a všetci sú spokojní,“ hovorí Janka Sýkorová, ktorá vyučuje na výtvarnom odbore ZUŠ už šesť rokov. V jej triedach nájdeme deti z Oravského Veselého, Lokce, Oravskej Jasenice, Mutného, Vavrečky – z celej Bielej Oravy. Venujú sa tu všetkým základným výtvarným technikám – maľbe, kresbe, grafike, dekoratívnej činnosti a modelovaniu. Samozrejme v teoretickej príprave nesmú chýbať ani hodiny dejín umenia. „Každý rok som posielala práce detí do rôznych súťaží, no tento rok sme mali mimoriadne úspešný,“ dodáva skúsená výtvarníčka. „Okrem ocenení z Bienále fantázie Martin získali Marek Hvôľka a Jaroslav Sýkorová ocenenia na medzinárodnej súťaži Bohúňova paleta, či Jarolím Želinec za prácu Právo na život bez násilia od Centra Slniečko. Deti sú mimoriadne šikovné, niekedy sa aj mesiac „trápia“ kým prácu urobia tak, že sú spokojné. Úspechy, ktoré dosiahli tento rok, im môžu závidieť výtvarníci zoširoka – zďaleka. Priznám sa, že sama som na nich veľmi hrdá.“
Napriek tomu, že výtvarníci z námestovskej ZUŠ sú veľmi úspešní, stále majú veľké starosti so zháňaním kvalitného materiálu na prácu, lacné dnes nie sú už ani farby. „Našťastie, dnes už deti môžu pracovať s vodou riediteľnými farbami, nemusia „fetovať“ terpentín, ako tomu bolo kedysi. Vodou riediteľné farby – pozor, nie vodové - sa dovážajú z Nemecka a tomu zodpovedá aj ich cena, no zdravie je v tomto prípade na prvom mieste.“