Čo sa vám za ten relatívne krátky čas 15-mesačného pôsobenia v parlamente podarilo či nepodarilo?
„Pracujem v zdravotníctve, takže sa priznám, že najradšej by som bol pôsobil v parlamentnom výbore pre zdravotníctvo. No zakotvil som v branno-bezpečnostnom výbore, takže moja práca sa orientovala viac týmto smerom. Na základe mojej práce a práce straníckeho kolegu Jána Kovarčíka a našich odporúčaní potom v parlamente hlasujú všetci poslanci nášho hnutia. Som rád, že sa nám v spolupráci s ostatnými podarilo „zmietnuť“ predložený zákon o premávke na cestných komunikáciách. Pri jeho prerokúvaní v parlamente som sa do rozpravy prihlásil ako prvý a odporučil som ho ministrovi Palkovi stiahnuť z rokovania, pretože tam boli niektoré vyslovene nereálne veci – „slávne“ autosedačky, enormne vysoké tresty a pokuty. Navrhol som mu vrátiť zákon na dopracovanie. Nestalo sa, naopak, „zamontovali“ do neho aj zákon o horskej službe, ktorý bol potrebný ako soľ a tým ho ministerstvo vnútra vlastne odpálilo, pretože zákon ako celok v takej podobe prejsť nemohol a ani neprešiel. Veľmi komplikovaná bola komunikácia s ministrom Palkom pri tvorbe zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov – policajti boli vo veľkej nevýhode. Osobne som sa zúčastnil všetkých policajných protestov na uliciach, diskutoval som s odborármi z radov polície, ich námietky boli oprávnené. Odmietnutie komunikácie zo strany ministra Palka trápilo nielen mňa, ale aj ostatných členov výboru. Krokom v ústrety bol napokon návrh modelu kariérneho postupu, aj keď na tom treba ešte ďalej pracovať a vytvoriť vykonávaciu legislatívu. Odborári v polícii sú pripravení diskutovať a rokovať. Na margo ministerstva obrany: zákony týkajúce sa armády boli vždy pripravované precízne. Vychádzali vždy z nášho členstva v NATO a inak to teda ani nemohlo byť.“
Čo poslanca Pavelku najviac trápi?
„Trápi ma, že sa nám nepodarilo dotiahnuť do konca kauzu hasičských striekačiek. Ak niekto bez verejnej súťaže realizuje štátnu zákazku za 54 miliónov, tam niet o čom diskutovať. Dvanásť miliónová pokuta pre ministerstvo vnútra – to tu ešte nebolo. Musí sa vyvodiť osobná zodpovednosť.“
Nebolo by to v histórii slovenskej politiky po prvý raz?
„Bolo, ale všetko je raz prvý raz. Aj k udeleniu takej vysokej pokuty pre ministerstvo došlo prvý raz. Ak sa nevyvodí hmotná zodpovednosť, tak aspoň morálna. Pretože v tomto prípade sa dá na vinníkov konkrétne ukázať prstom.“
Z čoho má poslanec Vladimír Pavelka dobrý pocit?
„Zo schváleného zákona o so- ciálnom zabezpečení. Je pravda, že prezident podal pre tento zákon podnet na ústavný súd, no väčšina koaličných aj opozičných poslancov, vrátane mňa, sa na zákon pozerala z toho uhla, že je potrebný a dobrý, takže sa pre niekoľko nedostatkov neoplatí odpáliť zákon, ktorý odstráni doterajšiu diskrimináciu niektorých ťažko skúšaných skupín obyvateľstva. Priznám sa bez mučenia, že k takejto vzácnej zhode určite dopomohli aj blížiace sa voľby.“