Neumriem doma pri televízore!

Zuberec - Šibalské ohníčky v očiach, rezký krok, pružná postava. Nikto by mužovi nehádal 69 rokov, z ktorých posledných šesť strávil na bicykli. Januzs River z Talianska v stredu 31. mája prekročil poľsko–slovenskú hranicu v Suchej Hore a mesiac ho budeme


môcť stretávať na slovenských cestách.
Januzs River, v ktorého krvi koluje ruská aj poľská krv, prežil celý život v Taliansku, s výnimkou služobných ciest, keď sa ako futbalový manažér dostal do mnohých krajín sveta. Túto možnosť mu poskytovala aj ďalšia práca – manažoval koncerty umelcov. „Mal som 63 rokov a dosť peňazí na spokojný život. Do mysle sa mi natískala otázka: Čo budem ďalej robiť? Poznám všetky dobré hotely, bol som v mnohých krajinách sveta s futbalistami a umelcami. Ale naozaj poznám skutočný svet? Rozhodnutie padlo 31. decembra 1999: Pôjdem okolo sveta na bicykli, lebo len tak ho skutočne môžem spoznať. Stanovil som si finančnú hranicu – budem žiť z 5 dolárov na deň.“ Ešte v ten deň si kúpil bicykel, spacák a ruksak a 1. januára 2000 nechal za sebou svoj dom v Ríme.
Na svojich cestách sa stretáva so záujmom bežných ľudí i médií. „Najčastejšie sa ma pýtajú: Prečo nesedíš doma v Ríme na pláži, nepiješ víno a neužívaš si? Prečo si si vybral takú ťažkú cestu, robíš si problémy a denne sa vystavuješ záťaži? Ja som však chcel dokázať všetkým starším ľuďom na svete, že svet je možné vidieť za 5 dolárov denne. Veď život je o niečom inom ako sedieť doma pri televízore.
Povedal som si: Nechcem umrieť doma pri televízore. Ak umrieť – tak na ceste. Ďalšou otázkou býva: Na čo myslíš, keď šliapeš do pedálov? Na to je veľmi jednoduchá odpoveď. Keď ráno vstanem poviem si: Ďakujem ti Bože, že žijem a riešim dva problémy: kde sa naobedujem a kde sa umyjem. Keď ich vyriešim, môžem naplno vnímať krajinu, ktorou prechádzam, ľudí ktorí tu žijú a obdivovať všetko krásne.“ Dorozumie sa vo všetkých svetových jazykoch a neustále sa učí ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V nohách má už stovky míľ
Za šesť rokov prešiel Januzs River 67 tisíc km a „ochutnal“ 57 krajín sveta. „Toto je moja posledná trasa po Európe. Vybral som si tie krajiny, ktoré som navštívil ako mladý a ktoré mám rád. Z južnej Afriky som prešiel Baltikom, z poľskej Gdyne cez Krakov viedli moje kroky na Slovensko. Ďalej budem pokračovať cez Maďarsko, západnú Ukrajinu, Chorvátsko a Slovinsko. Potom poviem Európe zbohom a odletím do Indie a na Srí Lanku. To je môj program na túto zimu. Západnú Ukrajinu aj Slovensko som si vybral kvôli pekným horám a prírode. Vyšiel som z Ríma, čaká ma ešte Austrália a Ázia. Svoju cestu ukončím v deň otvorenia olympijských hier v Pekingu v roku 2008. Keď tam prídem, budem mať v nohách okolo 100 tisíc kilometrov.“
Doteraz na svojej ceste nemal žiadne zdravotné problémy, ani problémy s ľuďmi. V poslednej dobe sa zamýšľa nad tým, či sa do Pekingu dostane. V Ázii nie je cestovanie také jednoduché ako po Európe – tam viac hrozia choroby. „Aj preto som si Áziu vybral ako poslednú časť cesty. Každý deň prejdem od 30 do 100 km, v horských oblastiach 15 až 20 km.“ Zotrvanie na konkrétnom mieste závisí od toho, či ho osloví krajina a ľudia. Na niektorých miestach sa zdrží dlhšie, prijme pohostinnosť domácich. „Ľudia krajín, ktorými prechádzam, ma ponúknu domácim jedlom a pomôžu mi bezpečne prenocovať. Veľkú úlohu zohrávajú i médiá. Vďaka nim ma ľudia spoznávajú a pomáhajú mi. S otázkou - nepotrebuješ niečo? – sa stretávam vo všetkých krajinách. Dokonca aj zo západnej Európy, o ktorej sa hovorí, že ľudia sa tam navzájom odcudzili, mám len pozitívne skúsenosti. V niektorých krajinách sa mi stalo, že som neminul ani tých svojich 5 dolárov. Medzi krajiny, v ktorých ma prijali zatiaľ najlepšie patrí Bielorusko, Ukrajina, Rusko, Kuba a Mexiko. Za mesiac som minul najviac 50 dolárov, na Kube 20.

SkryťVypnúť reklamu

Strechou nad hlavou je mu nebo
Na svojich cestách spáva pod holým nebom, výnimkou býva daždivé počasie, vtedy sa snaží „nájsť si strechu“. „Usilujem sa, aby to bolo pre mňa vždy bezpečné.“ Najradšej spí na okraji lesov, v starých ruinách zámkov, opustených domoch, či pri malých starých cintorínoch. Spomína si na staré vojenské cintoríny v Rusku či na Ukrajine, kde bolo naozaj ticho. Vyhýba sa mestám, turistickým centrám, jazdí po vedľajších cestách.

Naposledy bol na Slovensku pred 40-mi rokmi
Januzs River si spomína na obdobie 70-tych rokov minulého storočia, keď Slovensko navštívil spolu s talianskymi spevákmi, účinkujúcimi na Bratislavskej lýre. „Už vtedy sa mi páčili Slováci, boli veselí, spievali, bavili sa. Už kvôli spomienkam som si na svojej trase Slovensko naplánoval ako prvé. V cestovnej kancelárii vo Varšave mi ako prvú zastávku odporučili Meander park v Oraviciach.“ V turistickom centre ho veľmi dobre prijali, uhostili a ponúkli ubytovanie, čo nezvykne prijať. Neočakával, že tu bude tak chladno, zimné veci si nepribalil do batožiny.
„Od Oravíc som pozoroval krásny kraj, prírodu. Po ceste nešlo veľa áut, očaril ma pokoj a ticho, vtáčiky spievali, videl som kone, kravy. A prekvapil ma chlad. Po horúcej Afrike to bola veľká zmena. Idem na bicykli, pozerám sa na teplomer: 5 stupňov. Zima a vietor. A naraz vidím: krásna vysoká panoráma hôr a dedina, akú mám rád. Prvý pocit v Zuberci bol: tu je krásne! Prišiel som o ôsmej ráno a prvé, čo som tam počul, bol obecný rozhlas. Z ampliónov znela rezká slovenská pieseň. Ľudia stáli pred obchodom a smiali sa. Krásne uvítanie znásobil starosta - sympatický, priateľský človek, ktorý mi so všetkým pomohol. Stretol som sa tu s príjemnými a ochotnými ľuďmi. Bol som prekvapený, ako dobre je v Zuberci urobená turistická propagácia počnúc množstvom materiálov v turistickom centre až po tabule popri ceste. Budem spať pri chate Horskej služby. Z poslednej návštevy Slovenska si spomínam na palacinky, teším sa na ne.“
Talian Januzs strávi na Slovensku približne mesiac, prejde okolo 1000 km.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 818
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 254
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 077
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 834
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 780
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 078
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 881
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Obe oravské nemocnice skončili v prvej dvadsiatke.

Do hodnotenia sa zapojilo raz toľko pacientov ako vlani.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Samuel Slovík.

V Žiline sa dva víkendy po sebe konali veľké preteky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 078
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 881
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu