Nedeľa, 15. september, 2019 | Meniny má Jolana
FUTBAL - I. TRIEDA

Zuberec sa doťahuje na vedúcu Trstenú

Prvá trstená prekvapivo remízovala s predposlednou Lokcou. Domáci si udržali tri body v troch zápasoch, v troch si po tri body odviezli hostia.

ČK: Michal Batuna
Zostava domácich: J. Had, Š. Had, B. Kraľovanský, P. Puvák, P. Galo, F. Zrník, M. Batuna, P. Tarach, L. Kováč, P. Badáň, M. Had, striedal: J. Kurčina
Zostava hostí: P. Kovalčík, P. Sojčák, M. Hucík, Š. Jantačka, E. Šiška, T. Šiška, M. Filek, M. Šiška, P. Bažík, R. Petrek, S. Maruniak, striedal: J. Šiška
V Kraľovanoch sa uplynujú nedeľu stretli dvaja vážni ašpiranti na postup do V. ligy. Úvod zápasu mali na svojich kopačkách domáci. Vyložené šance Badáňa či Kováča však ostali nevyužité. V 12. min domáca obrana váhala s odkopom, čo využili hostia na strelenie úvodného gólu. Strieľaný center Pavla Bažíka skončil prekvapivo až v sieti. V 35. min bol za rečnenie vylúčený domáci Michal Batuna. Tento moment vyburcoval domácich k ešte väčšej aktivite. Do polčasu sa ale výsledok už nemenil. Po zmene strán zavelili domáci do útoku. V úvode ale bez gólového efektu. V 49. min podnikli hostia jeden nebezpečný útok. Individuálne sa presadil Maruniak, ktorý po prízemnej strele posúva hostí do dvojgólového vedenia. Od tohto momentu vrhli hráči Kraľovian všetky sily do útoku. Aj s desiatimi hráčmi sa im podarilo zmierniť výsledok na 1:2. Do konca zápasu ešte nevyužili plejádu príležitostí. Zuberec si teda na cestu domov pribalil tri body.
František Tatár

Oravská Poruba – Oravský Podzámok 3:0 (0:0)
Góly: Milan Dudáš, Ján Púplava, Martin Čipčala
ŽK: Pavol Maslo
Zostava domácich: Kováč, Strapec, Hrúzik, Hucko, Peter Kiša, Paprčka, Duda, Anton Čipčala, Martin Čipčala, Dudáš, Púplava, striedali: Molnár, Jaroslav Kiša, Tabačák
Zostava hostí: Serdel, Frančák, Svýba, Holubčík, P. Maslo, Chomistek, Brienik, Kľuska, Sakmár, Horňák, striedali: Pazúrik, T. Maslo
Hráči Oravskej Poruby chceli po minulotýždňovom úspešnom výsledku v Zuberci, ktorý vonku zdolali 1:0, doma opäť vyhrať. Aj napriek svižnému začiatku im však nohy zväzovala futbalová nervozita. V úvode sa Porubčania spoliehali najmä na dlhé lopty, ktoré nakopávali do hosťujúcej šestnástky. Hostia však zvolili podobnú taktiku. Do prvej vážnejšej šance sa dostal domáci Peter Hucko. Jeho hlavičku po zahrávanom rohu však obrancovia Oravského Podzámku vyrazili z brány. Do konca prvého dejstva už ani jedno mužstvo gólmanom veľkú prácu nenarobilo. Hra sa odohrávala najmä medzi šestnástkami. V druhej štyridsaťpäťminútovke sa opäť hernou prevahou ako prví dostali na dostrel brány domáci a v 52. min sa ujímajú vedenia. Po rohou Antona Čipčalu sa v následnej skrumáži najlepšie zorientoval Milan Dudáš, ktorý otvára skóre stretnutia. Domácich gól povzbudil k ešte väčšiemu tlaku. Nervozita a nepresné prihrávky boli ale proti nim. Hostia hrali v obrane pozorne a sústredene. Svoj druhý gól dávajú domáci v 74. min. Po oute z pravej strany sa k lopte dostáva Ján Púplava, ktorý s prehľadom s prispením tyče dáva na 2:0. Futbalisti Oravskej Poruby po góle spresnili hru. Ich aktivita priniesla aj tretí gól v sieti hosťujúceho Serdela. Dáva ho v 73. min z územia päťky Martin Čipčala. Do konca zápasu ešte obe mužstvá podnikli niekoľko útokov, ani jeden z nich však nebol úspešný. Domáci mohli prikrášliť svoj výsledok hlavičkou Hucka, mierila však nad bránu. Mimo skončili aj niektoré strely. Zápas sa dohrával v pokojnom duchu aj vďaka slušnému rozhodovaniu trojice rozhodcov. Anton Čipčala
Párnica – Oravské Veselé
3:2 (3:0)
Góly: Graca 2, Kalina – Juraj Vjatrák 2
ŽK: Katrenčík, Paška – Peter Švába
Divákov: 30
Zostava domácich: Marek Hančiak, P. Šiška, P. Trnovský, Š. Lach, I. Otruba, M. Katrenčík, M. Koedam, P. Mahút, S. Slosarčík, D. Kalina, I. Graca, striedali: V. Paška, D. Bajdich
Zostava hostí: A. Kolenčík, Š. Uhliarik, P. Švába, A. Feranec, D. Madleňák, F. Majdiak, M. Madleňák, A. Chromka, M. Pisarčík, M. Feranec, J. Vjatrák, striedal: F. Čajka
Zápas začali lepšie domáci. Prispela k tomu aj povzbudivá remíza z minulého kola v Trstenej. Patričné sebavedomie mohli zúročiť už v 1. min, kedy mohli skórovať. Svoju príležitosť ale nevyužili. O dve minúty nato opäť pritlačili domáci, no výbornú príležitosť nevyužili. Brána hostí zostala naďalej zakliata. Prvých pätnásť minút vyvinuli domáci voči hráčom z Oravského Veselého silný tlak. Snaha mohla byť korunovaná gólom. Po prihrávke Slosarčíka však Kalina nebol úspešný. Hostia postupne hru vyrovnali, hrozili najmä cez ďalekonosné strely Michala Madleňáka. Tempo hry upadlo. Výnimkou bola 38. min, kedy sa o vzruch postaral domáci Graca. Prehlavičkoval nielen stopéra, ale aj zle postaveného brankára hostí a domácich poslal svojím premiérovým gólom v mužstve dospelých do vedenia 1:0. Gól Párničanov povzbudil. Tí v závere polčasu svojho súpera pritlačili pred bránu. Chyby na ich strane pretavili do ďalších strelených gólov. V 41. min po zahraní štandardnej situácie a centri Mahúta dáva svoj druhý gól v zápase Graca. Krátko pred odchodom do šatní opäť unikol v 43. min aktívny Graca. Po jeho centri upravuje polčasový stav na 3:0 Kalina. Párnica v závere prvého dejstva ukázala, ako správne zúročiť tlak na gólové príležitosti. V 2. polčase očakávala hŕstka divákov potvrdenie výsledku z prvého polčasu. Pokračovanie ich hernej aktivity a tlaku sa ale nekonalo. Opak bol pravdou. Domáci, akoby uspatí trojgólovým vedením, prenechali iniciatívu hosťom. Tí šancu zúročili dvoma gólmi Juraja Vjatráka. Vrátili sa tak do zápasu. Domáci, zaskočení vývojom, hrali ustráchane a stiahli sa brániť aspoň jednogólové vedenie. Jedinú gólovú príležitosť Párnice v 2. polčase mal Kalina. Nevyužil ju však, a preto až do konca zápasu diktovali tempo hry hostia. Premárnili minimálne 2 – 3 gólové príležitosti. Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. Kým prvý patril jednoznačne domácim, druhý mali naopak v rukách hostia. Tri body ale zostali v Párnici. Milan Hančiak
Lokca – Trstená 0:0
Zostava domácich: R. Gemeľa – Bombjak, Kramarčík, Šadlák, Vajdiar, Neveďal, Šváňa, Jediňák, Oščadnický, Valčičák, Bartoš, striedali: Šimulčík, Rošťák
Zostava hostí: Gažovič – Tropek, Gregorec, Koleják, Víttek, Machajda, Jašica, Pánik, Pazúrik, Krasuľa, Hvôľka, striedali: Bednár
Prvý polčas sa niesol v útočnom tempe oboch mužstiev. Domáci ohrozovali brankára len strelami z veľkých diaľok, ktoré hosťujúci brankár kryl. Strely hosťujúcich útočníkov končili väčšinou vedľa brány. Trstenčania si vytvorili vážnejšiu šancu v 65. min, centrovaná lopta sa dostala na hlavu domáceho obrancu, ten ju odvrátil len k hosťujúcemu útočníkovi, no jeho strela mierila nad bránu. Pätnásť minút pred koncom zápasu sa hra pritvrdila, začalo sa viac faulovať. Ponúknuté priame kopy nevyužilo ani jedno z mužstiev a tak sa zápas skončil bezgólovou remízou. J. Vajdiar ml.

Klin – Dlhá 1:2 (1:1)
Góly: Michal Lipiak – Capuliak 2
ŽK: J Stahoň – Murcin
Zostava domácich: Meško – Jadroň, Balek, Úderník, Ľ. Stahoň, J. Stahoň, Bolibruch, Miloš Lipiak, Michal Lipiak, Úradník, Ptáčin, striedal: Fenik
Zostava hostí: Novák – Spišiak, Capuliak, Murcin, Murín, Kurčinka, Kukla, Haviar, Móres, Jendrišek, Bočkaj, striedali: Hárezník, Osatský
Zápas sa začal vo svižnom tempe, prvú gólovú šancu mali domáci, no hlavička Michala Lipiaka mierila vedľa brány. V 13. min opäť domáci pohrozili Balekom, ale brankár bol na mieste a loptu vyrazil. V 19. min po osi Stahoň, Úradník bol na konci akcie autor gólu Michal Lipiak, otvoril skóre zápasu. Aj naďalej sa hral futbal v dobrom tempe. Hostia vyrovnali z priameho kopu z 35m, keď delovku Capuliaka zastavila iba sieť za domácim brankárom. V záverečných minútach 1. polčasu pohrozili ešte hostia, hlavička Murcina však minula svoj cieľ. V 2. polčase sa hra odvíjala väčšinou medzi šestnástkami, no boli to hostia, ktorí sa dostali do vedenia v 55. min gólom Capuliaka. Dlhá bola aj naďalej nebezpečná, ale už bez gólového efektu. Neskôr sa hra vyrovnala, domáci hrozili už len sporadicky. Futbalovejší hostia si tak odnášajú z Klina zaslúžené tri body. K. Volf
Leštiny – Vavrečka
1:2 (0:2)
Góly: Murina (11m) – Brčák, Kasan
ŽK: Janotík, Michna
Zostava domácich: Škrabák – Janotík, Halák, Koval, Čajka, Maťuha, Melicherčík, Belo, Murina, Ľupták, Michna, striedal: Pankrác
Zostava hostí: Hurák – Holub, Verníček, Bigoš, Doroš, Holmík, Hurák, Peterek, Šalata, Brčák, Kasan
Hostia pricestovali s úmyslom získať bod, tomu podriadili aj taktiku a domácim sa nedarilo presadiť. Už v úvode (v 3. a v 6. min) gólovo využili dve hrubky domácich, dostali sa do vedenia a Leštinám sa nedarilo odpovedať. Ich celozápasová prevaha bola len platonická, pretože nemala gólové vyústenie. Gól sa domácim podaril dosiahnuť až v 85. min, keď z pokutového kopu skóroval Murina. Do konca zápasu už gól nepadol a tak si po výhre vezú tri body domov hostia z Vavrečky. Ján Pangrác

Rabča – Oravská Lesná
2:1 (1:0)
Góly: Harbut, Gužík – T. Murín
ŽK: Gužík, Zboňák, Kozák, Košut
Zostava domácich: Košut – Krivanka, Zboňák, Brandys, Kutlák, Harbut, Jagnešák, Kozák, Gužík, Slovík, Sivka, striedali: Tropek
Zostava hostí: Račák – J. Tisoň, A. Tisoň, M. Turoň, Krivulčík, Poleč, Kojda, Olbert, Florek, Noga, Mazúch, striedali: J. Turoň, Podstavek, T. Murín
Domáci mali počas celého zápasu prevahu, hostia hrozili protiútokmi a už v 1. mi sa mohli ujať vedenia, ale nepremenili. Rabčania sa dočkali vedúceho gólu po rýchlom protiútoku, keď na jeho konci bola presná strela Pavla Harbuta. Ďalšie šance domáci už nevyužili, hoci sa často pokúšali. V 2. polčase pokračovala prevaha domácich, v 57. min prenikol individuálne Gužík obranou hostí a krížnou strelou prekonal bezmocného brankára. Rabčania si vypracovali viac šancí, ktoré však nevyužili a zato ich hostia potrestali v 85. min po chybe obrany aj brankára. Nakoniec sa domáci museli báť o víťazstvo, ale to už uhájili. Je to ich prvé jarné víťazstvo. Jozef Havlíček