Výborná prezentácia oravských futbalistov v Bratislave

Vo výbornom svetle sa predstavili oravské futbalové nádeje na 17. ročníku Memoriálu Milana Paliatku, ktorý sa konal 8. mája na futbalovom štadióne vo Svätom Jure.

Po prvýkrát v histórii turnaja sa predstavili aj chlapci z Oravy, vďaka iniciatíve a finančnej podpore Jozefa Laštíka. Oravu reprezentovali výbery Oravského futbalového zväzu mladších žiakov (ročník 1993) a starších žiakov (ročník 1991 a 1992) pod vedením členov trénersko-metodickej komisie OFZ.
Mladší žiaci pod vedením trénera Františka Čajku a Michala Batunu nastúpili v A skupine s Račou a Pezinkom. B skupinu tvorili mužstvá – Svätý Jur, Ružinov a Sasfészek z Maďarska.

V úvodnom zápase mladé nádeje porazili Raču 4:0, po polčase 2:0. Góly Jakuba Maruniaka, Denisa Laštíka, Jozefa Reguliho a Juraja Kurtulíka dali jasnú odpoveď, kto je na ihrisku pánom situácie. V druhom zápase zvíťazili nad Pezinkom, ktorý úspešne zdolali 3:0. Góly za Oravcov strieľali Matúš Gregorec, Denis Laštík a František Čajka. V obidvoch zápasoch jednoznačne dominovali, od úvodných minút dokázali vnútiť súperovi svoj štýl hry, predvádzali viaceré oku lahodiace kombinačné akcie, pričom celé dejstvo sa odohrávalo na súperovej polovici, takže naši brankári nemali ani možnosť ukázať svoje kvality. V dvoch zápasoch dostalo príležitosť prezentovať svoje kvality všetkých 17 hráčov výberu.
V prestávke turnaja nastúpili starší žiaci pod vedením trénerov Pavla Baču a Jána Otrubu proti svojím rovesníkom zo Svätého Jura.
Od úvodných minút si naši chlapci vypracovali územnú prevahu, ktorú ale nezúžitkovali, keď viaceré gólové príležitosti nedotiahli do konca. Bolo badať, že chlapci sú z viacerých klubov, čo bolo niekedy cítiť na zohratosti jednotlivých formácií.
Druhý polčas začali výborne, keď skóre zápasu otvoril Vladimír Jašica. Skóre utešene narastalo, keď sa 3-krát presadil Marián Ondrek, Adam Kozáčik a skóre zápasu uzavrel Marek Križan. Oravci sa v tomto zápase predstavili vo veľmi dobrom svetle, víťazstvom 6:0.

Družstvo starších žiakov reprezentovali: Jakub Vonšák, Marek Mušák (Or. Veselé), Marián Šmiheľ, Jozef Gorčák, Marián Ondrek (Lokca), Timotej Dedinský, Juraj Mikulaj (Nižná), Marián Čiernik, Lukáš Brišák (Námestovo), David Šubjak, Filip Adamča (Tvrdošín), Adam Kozáčik, Filip Maslo, Marek Pĺžik, Marek Križan, Ľubomír Tunega, Michal Kutlík, Vladimír Jašica, Michal Gajdoš (D. Kubín).
Vo finále turnaja mladších žiakov nastúpil náš výber proti maďarskému mužstvu Sasfészek, ktorý porazili 3:0. Góly: Lukáš Ondrek, Marek Sojka a Matúš Kvas.
V najhodnotnejšom zápase turnaja, predovšetkým v prvom polčase, naši chlapci „prevalcovali“ svojho súpera . Skóre zápasu otvoril už v 8. minúte Lukáš Ondrek po ukážkovej kombinačnej akcii. O 5 min neskôr zvýšil Marek Sojka strelou z hranice veľkého vápna na 2:0. V druhom polčase si súper vypracoval jedinú príležitosť, ktorú však nezúžitkoval. A keď Matúš Kvas pridal tretí gól, o zápase bolo rozhodnuté a víťazný pohár turnaja si odnieslo družstvo výberu Oravy mladších žiakov!
Tento úspech je dôkazom, že nastúpený trend Oravského futbalového zväzu zvyšovať kvalitu futbalu prostredníctvom mládeže začína prinášať prvé ovocie. Oravci už viackrát preukázali svoje schopnosti i na turnajoch, ktorých sa zúčastnili z iniciatívy jednotlivých futbalových klubov.
To, že systematická práca s talentami sa vypláca potvrdzuje aj fakt, že v zápisníku licenčného manažéra UEFA a zároveň zástupcu anglického klubu DERBY COUNTY Emila Kovaroviča zostalo hrubo zapísaných niekoľko mien z oravského výberu.
Družstvo mladších žiakov reprezentovali: Jozef Jadroň, Lukáš Ondrek (Lokca), Matej Majchrák (Námestovo), Martin Dreveňák (Liesek), Július Žuffa, Matúš Gregorec, František Čajka, Ľubomír Pikna (Tvrdošín), Juraj Kurtulík (Vavrečka), Dávid Štóber (Trstená), Peter Sopúch , Matúš Kvas, Denis Laštík, Jakub Maruniak, Marek Sojka, Adrián Drígeľ (D. Kubín).

Autor: Pavol Bača