stvo. Nosnou témou jej práce boli práve ovocné polievky. „Samozrejme, ide o potravinársku chémiu, veď jedlo sú v podstate bielkoviny, tuky, sacharidy, minerály, vitamíny... Ovocné polievky sú na Orave len málo známe, čo je škoda, pretože sú veľmi chutné a bohaté na vitamíny, čo prospieva každému, ale hlavne deťom, ktoré by si na nich určite pochutnali. Vhodné sú aj pri najrôznejších diétach,“ hovorí Jana Martvoňová. Sama má najradšej banánovú polievku. Prezradila nám aj jednoduchý recept na jej prípravu: do prevareného mlieka pridáme rozmixované banány, vanilkový cukor (príp. umelé sladidlo), sladkú smotanu, trochu čokoládového, vaječného alebo banánového likéru, vychladíme a podávame. Príprava je krátka a vitamíny z ovocia sa neničia zbytočným varom.
Janina práca sa skladala z troch častí. V prvej sa venovala inovovaným polievkam v racionálnom stravovaní. Druhá časť sa zameriavala na estetickú úpravu pripravovaných polievok, pretože vizuálna stránka bola a je neoddeliteľnou súčasťou gastronómie. V tretej časti práce študentka zo Slanickej Osady zverejnila svoje vlastné receptúry ovocných polievok.
Na celoslovenskom kole SOČ mala mať škola zastúpenie opäť aj v kategórii múčniky, kde už dvakrát získali ocenenia žiaci Ľubica Brišová a Katka Koniarčíková (vlani 2. miesto) a Pavol Garbiar (2001, víťaz). Toho roku však autorku SOČ-ky prenasledovala smola: tesne pred odchodom na celonárodné kolo dostala ovčie kiahne.
Ako nám povedala Viera Bakošová, ktorá žiakov škôl na Slanickej Osade na SOČ pripravuje a súčasne je už deviaty rok aj národnou komisárkou tejto súťaže, toho roku si žiaci mohli vybrať zo 17 tém SOČ. Ôsmi Slaničiari pracovali na štyroch z nich Oplatilo sa. „Vidieť, že mnohoročná práca a zdokonaľovanie sa v spracúvaní jednotlivých tém sa zúročuje a mladí ľudia dokážu spracovať práce na veľmi vysokej úrovni,“ potvrdil nám aj dlhoročný majster odborného výcviku František Kuráň.
A čo pokladala strieborná finalistka SOČ Jana Martvoňová za najťažšie na celej svojej práci? „Najťažšie bolo „hodiť to na papier“, teda do počítača a vytlačiť to. Po odbornej stránke mi nerobilo problém absolútne nič.“ A keďže je úspešná riešiteľka SOČ ešte len druháčka, dá sa predpokladať, že počas ďalších dvoch rokov bude svoju „alma mater“ znova úspešne reprezentovať.
Autor: mp