ienkach fungujú podniky 21. storočia - či sa to už týka výrobných technológií, či prístupu k zamestnancom. Priemerný plat 16 500 korún, blížiaci sa k priemernej mzde v národnom hospodárstve je dobrým signálom,“ zhodnotila ministerka svoje dojmy z Trstenej. Iné to už bolo v Námestove.
V Makyte - mimochodom, táto firma Ivetu Radičovú obliekla pred nástupom do funkcie - ju príliš nepotešila priemerná mzda, na ktorú sa opýtala ako na prvú. „S priemernou mzdou 10 500 Sk určite ľudia nemôžu byť spokojní. No musíme si uvedomiť, že je veľká výhra už len prežiť obrovský tlak čínskeho dovozu a silnú konkurenciu na trhu. Ak toto niektorá firma dokáže, tak ako Makyta, už môže byť len lepšie.“ Slová ministerky potvrdil aj riaditeľ podniku Makyta Námestovo Miroslav Žiak a personálny riaditeľ Makyty Púchov Ivan Dlugoš. Podľa ich slov sa firme, ktorá viac ako 80 % svojej produkcie vyváža na zahraničné trhy, v súčasnosti darí. Objednávky má pokryté do tej miery, že okrem vlastných zamestnancov zamestnáva ešte ďalšie štyri stovky zamestnancov u svojich dodávateľov. Pri diskusii o pracovnej morálke dospeli všetci k jednému záveru: pokrivkáva u nás ani nie tak morálka zamestnancov, ako morálka lekárov, ktorí dokážu splniť pacientovi akékoľvek želanie, len aby si ho udržali. „Mali sme napríklad pracovníčku, ktorá po materskom príspevku síce nastúpila do práce, ale len čisto formálne. Celý rok potom „vykryla“ papiermi od lekárov - PN-kami a OČR-kami,“ poznamenal riaditeľ. MY sme sa spýtali ministerky, či je správne, keď podnik núti svojho pracovníka „vybrať“ si iba jediného lekára, keď podľa zákona má právo slobodnej voľby. „Podnik k tomu zamestnanca nemôže nútiť, no môže od neho žiadať, aby každú práceneschopnosť preveril a potvrdil závodný lekár, to je celkom v poriadku,“ odvetila ministerka.
Najviac výčitiek adresovala firme PUNCH Campus, kde sa už pri predchádzajúcej návšteve stretla s vyplácaním minimálnych miezd. „Je to komplikovaný problém, no nie neriešiteľný. Ale v žiadnom prípade ho nerieši zvýšenie minimálnej mzdy, tým by u nás len znovu vzrástla nezamestnanosť. Existujú iné nástroje, ktoré pomôžu, aby zamestnanec aj z nižšej mzdy dostal „na ruku“ viac. Napríklad príspevky na cestovné, zvýšenie nezdaniteľnej časti mzdy a podobne.“