Nedeľa, 15. september, 2019 | Meniny má Jolana

Martin Bajčičák vie, že má ešte rezervy

Po roku sa Martin Bajčičák objavil v Zákamennom. Prostredníctvom nášho týždenníka chceme čitateľom priblížiť život športovca - olympionika. Aké obete treba priniesť vrcholovému športu, ak snívame o kariére, ako byť jedným z najlepších na svete.


Problémy, ktoré sužujú bežných Slovákov sú aj vo vrcholovom športe identické, ak nie väčšie. Vychovať v týchto časoch olympionika najvyššieho rangu je priam nadľudská úloha. Zistíte to aj z nasledujúcich riadkov, ktoré priam vyzývajú k rozmýšľaniu. Nielen drina a chcenie rozhoduje, či bude športovec stáť na vrchole, alebo sa stane priemerom. Ten už Martin Bajčičák dávno vysoko preskočil.

Čo všetko obnášala vaša príprava na sezónu 2005/ 2006, sezónu olympijskú?
Absolvoval som šesť výškových sústredení. Dvakrát v roku som sa vrátil na rakúsky ľadovec Dachstein. Nasledovalo talianske Livigno, Brameken v Bulharsku. Opäť som sa vrátil do Talianska. V decembri sme sa ešte presunuli do rakúskeho Tauplitz. Zakaždým išlo o výšky nad 2000 metrov, keďže sa vedelo, že olympiáda sa bude konať v takých podmienkach. Strávil som veľa času mimo domova, ale myslím si, že sa to oplatilo a prienieslo svoje ovocie - olympiáda vyznela v dobrom svetle.
Ľudia, ktorí sa venujú vyšetrovaniu funkčných parametrov športovcov (spiroergometria), vedia, že ich máte na špičkovej úrovni. Ako ste na tom s technikou lyžovania? Berme do úvahy klasický štýl.
Tie ukazovatele, ktoré som nadobudol, sú samozrejme podmienené v prvom rade dedičnosťou, ale netreba, aby som ich nechal ochabnúť, skôr naopak. O mojom prenose kyslíka na kilogram živej hmoty odborníci hovoria, že je takmer na maxime. Mne sa ho systematicky ešte podarilo zvýšiť. Čo sa týka techniky lyžovania, tam je to opäť dané mojimi antropomotorickými danosťami. Som nižšej postavy, čo môže byť limitujúce. Určite sa dá ešte prilepšiť o nejaký ten centimetrík a zdokonaľovať sa, aby mi v závere pretekov nechýbali nejaké desatiny.

Článok pokračuje pod video reklamou

Vráťme sa k olympiáde a jej záverečnej disciplíne – bežeckému maratónu. Vaša silná zbraň - nástup v kopci - vás paradoxne v týchto pretekoch zradila, aj keď po taktickej stránke ste sa ukázal ako vyzretý pretekár.
V porovnaní s minuloročnými majstrovstvami sveta som sa necítil v 100-percentnej forme. Tam som sa do samého záveru bil o medailu. Tohto roku ma pravdepodobne zabrzdilo januárové vírusové ochorenie, tým sa mi plánovaný vrchol posunul o dva týždne. Svoje zohral aj bolestivý zub, v čase olympijských hier som bral antibiotiká. Myslím, že zdravie bolo to, čo ma viac-menej zrádzalo. V budúcnosti by som mal viac prihliadať na tento neodlúčiteľný faktor v príprave.
V priebehu leta sa zúčastňujete rôznych podujatí, predovšetkým behov do vrchu. Nemáte pocit, že to uberá z výkonnostnej batérie, ktorú akumulujete na zimu?
Absolútne sa s tým stotožňujem. Počas leta beriem preteky behov do vrchu len ako dobrú zmenu pri stereotype, ktorý musím podstúpiť. Dokonca aj počas zimy som vynechal niekoľko úvodných pretekov, kde by som mal šancu skončiť do prvej desiatky. Aj keď osobne som mal na OH vyššie ciele, ten prvotný - vylepšiť minulé dvanáste umiestnenie zo Salt Lake City - sa podaril a urobil som preň maximum.

V roku 1998 ste sa na olympiádu v Nagane pripravovali v rámci širokého kádra ŠKP Štrbské Pleso. Reštrukturalizácia sa nevyhla ani tomuto vrcholovému stredisku. Porovnajte situáciu vtedy a teraz, keď z družstva A ste už zostali s Ivanom Bátorym len dvaja.
V športe je čoraz menej peňazí, čo vedie k prijímaniu rôznych opatrení. Na špičkovej úrovni dnes prežije jeden, maximálne dvaja pretekári. Otázkou zostáva, čo bude za päť rokov, keď po nás vznikne veľká výkonnostá „diera“. Ľudia, ktorí rozhodujú o športe, si zrejme neuvedomujú, že za ten čas nebude mať kto reprezentovať na úrovni, ktorú všetci očakávajú. Reprezentovať a „reprezentovať“ je veľký rozdiel.
Ak nahliadneme do susedných Čiech, vidíme veľké esá ako Lukáš Bauer, Martin Koukal či Kateřina Neumanová, ktorá sa lúčila. Dokážete si predstaviť štafetu mužov, keby sme ešte žili v spoločnom štáte?
Myslím si, že Čechom jeden pretekár stále chýba. Ak by sme čisto hypoteticky postavili spoločnú štafetu, verím, že by sme nielen bojovali o medaily, ale aj o prvenstvo. Je možno na škodu, že dnes nie sme v spoločnom štáte, ale otázne by bolo aj to, či by sme tu dnes s Ivanom Bátorym boli. Aj keď si to málokto prizná, mám pocit, že v tých časoch boli viac presadzované české záujmy.
Váš súper Lukáš Bauer získal na olympijských hrách striebro. Z českých médií bol na neho vyvíjaný enormný tlak, ktorý ustál. Ako charakterizujete jeho výkon?
Lukáš, na rozdiel odo mňa, situáciu zvládol lepšie. Má problém s hromadným štartom, kde sa väčšinou umiestňujem pred ním. Do individuálnych pretekov dal množstvo energie a vyšli mu. Získať medailu je vynikajúca vec, môže byť spokojný.

Bežecké lyžovanie prešlo veľkými zmenami. Z individuálnych pretekov sa prešlo na hromadné. Ako to vníma Martin Bajčičák?
Je tam väčšia rivalita, čo prispelo aj k väčšiemu záujmu médií. Viacej sa síce taktizuje, ale ľudia majú prehľad o pretekároch na trati. V tridstiatke v záverečnom športe bývam v pozícii, že takmer vždy môžem zaútočiť na prvú desiatku. Ak som zdravý a mám formu, môžem uvažovať o medailách. Tento spôsob mi určite vyhovuje viac.
Od vášho prvého vystúpenia na OH ubehlo niekoľko rokov. Čo pre vás znamená výzva Vancouveru?
Každá sezóna je pre mňa výzvou. Budúci rok sa plánujú do bežeckého lyžovania aplikovať opäť nové prvky. Má to byť desaťdňová tour, ktorá bude obsahovať osem pretekov od šprintov po individuálne preteky. Na záver je plánovaný výbeh do kopca, čo mi vyhovuje. Do olympiády v Kanade je ešte ďaleko, ale je to ďalší cieľ v mojej kariére.

Skončil sa Svetový pohár. Prichádza nová generácia Nemcov ako Angerer, Talianov, netreba zabúdať na Nórov. Všetky tieto štáty sa opierajú o výbornú členskú základňu a pracujú v oveľa lepších podmienkach. Veríte si, že udržíte svoje pozície?
Verím, prečo nie? Mikhail Botvinov má dnes 38 rokov a získal medailu teraz na olympiáde, ale aj na predošlej. Mladý pretekár si nedokáže udržať výkonnosť počas celej sezóny. Záleží len na mne, v akej forme sa budem udržiavať. Myslím si, že vek pretekára okolo tridsať rokov je optimálny. V Turíne zvíťazil v maratóne Giorgio di Centa a ten má 35, alebo Pietro Piller Cotrrer, ktorý má takisto cez tridsať. Mňa to ešte len čaká a verím si.

ŠKP Štrbské Pleso zabezpečuje najlepšie klubové podmienky na Slovensku. Ste spokojný, alebo máte nutkanie vysvetliť niekomu hore, že už nie ste v štádiu, aby ste sa niekomu musel klaňať?
Štát v mojom prípade dnes prispieva približne 50-imi percentami mojich nákladov. Ostatné peniaze sú otázkou športového marketingu. Ďakujem štátu za to, čo máme, ale určite by som privítal, keby na nadpriemerné výsledky boli vytvorené aj nadpriemerné podmienky. Teraz je to tak na doraz.
Raz so športom skončíte. Ako hodnotíte sociálne zabezpečenie športovcov?
Možno si ľudia myslia, že zarábam veľké peniaze. Nie je to pravda. Zarábam zhruba priemernú slovenskú mzdu. Jediné, kde si môžem zarobiť peniaze, to sú preteky s oficiálne vypísanými prémiami. Ak so športom skončím, hoci zatiaľ o tom neuvažujem, budem si musieť hľadať prácu ako každý iný človek.
Bývate mimo Oravy, máte tu rodičov. Neplánujete sa sem v budúcnosti vrátiť a rozvinúť bežecké lyžovanie do tej miery, ako bolo rozvinuté za čias, keď ste začínal?
Vedel by som tejto veci určite pomôcť. Jednoznačne by však musel zapracovať štát. Ak by som to mal robiť „na kolene“, tak to nemá zmysel. Pochopil to aj môj prvý tréner Albín Bernaťák. Zatiaľ však túto možnosť nemám, tak nad tým ani neuvažujem.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 2. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 3. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 4. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 5. Predaj firmy jednoducho a bezpečne
 6. Zázemie vo finančnom sektore je dôležité. Aj pre bývalého vojaka
 7. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 8. Vynovený VW Passat: Stovky drobností
 9. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia
 10. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov?
 1. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 2. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 3. Koliba Expo pripravuje pripravuje novú ponuku špecialít
 4. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 5. Návod na renováciu starých rodinných domov
 6. Spoločnosť HORNBACH otvorila svoju štvrtú predajňu na Slovensku
 7. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu
 8. Pozrite sa, kde všade je vhodná fúkaná izolácia
 9. „SPRAVBYT“ Ospravedlňujeme za nepríjemnosti
 10. Aké to je, byť riaditeľom pobočky banky?
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 146
 2. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia 10 148
 3. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov? 8 637
 4. Vyhrajte cestu okolo sveta 6 859
 5. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 6 819
 6. Najlepší slovenský výčapník má 22 rokov. Čapovať ho učila žena 4 709
 7. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 4 708
 8. Vynovený VW Passat: Stovky drobností 4 608
 9. Ako fungujú platby mobilom? Bezpečnosť majú na prvom mieste 4 560
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 4 289

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Urobia Dom dedičstva a cyklochodníkom spoja dediny

Stará hasičská zbrojnica, alebo skôr garáž pre jedno vozidlo a časť výbavy, už dosluhuje.

Oporný múr, pri ktorom obec postaví dom dedičstva.

Toto všetko urobili v dedine, najmä pre pohyb školákov

Opravená telocvičňa pri základnej škole už nepostačovala množstvu detí.

Pri pristavenej telocvični je aj multifunkčné ihrisko a nástroje na cvičenie.

Drevorubači a držkári? Aha, ako ich dali dokopy.

Prví vyšli z kuchýň pod šíre nebo, aby ukázali, ako dokážu spracovať držky, druhí zišli z lesov ukázať, aké umenie je narábať s motorovou pílou.

Na akciu k Františkovej hute prišlo množstvo ľudí.
AKTUALIZOVANÉ 14. septembra 11:58

Na bankovku Hviezdoslava čaká v Kubíne množstvo ľudí, v meste stanujú

Záujemcovia o suvenírovú 0 eurovú bankovku s podobizňou Pavla Országha Hviezdoslava čakajú na ňu pred múzeom niekoľko dní.

Ďalší vzácny zberateľský kúsok začnú predávať zajtra o desiatej ráno v Dolnom Kubíne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 14.40 o vyjadrenie nemocnice

Pacient vyskočil z okna na jiske, značka mu amputovala nohu

Muža sa pokúšal personál zachytiť. Prípad vyšetruje polícia.

Križovatka s R1 je nebezpečná, ministerstvo analyzuje objazd

Župa aj mesto upozorňujú na problém už roky.

Dôchodcovia budú mať valorizovanú penziu v januári

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať s valorizáciou dôchodkov. V tom istom mesiaci sa zvýšené penzie začnú aj vyplácať. Aj o tom, ako a komu sa bude pridávať, je obsah aktuálnej prílohy v týždenníkoch MY Zmeny pre dôchodcov.

Vybrali SME

Už ste čítali?