Nedeľa, 31. máj, 2020 | Meniny má Petronela, PetranaKrížovkyKrížovky

Martin Bajčičák vie, že má ešte rezervy

Po roku sa Martin Bajčičák objavil v Zákamennom. Prostredníctvom nášho týždenníka chceme čitateľom priblížiť život športovca - olympionika. Aké obete treba priniesť vrcholovému športu, ak snívame o kariére, ako byť jedným z najlepších na svete.


Problémy, ktoré sužujú bežných Slovákov sú aj vo vrcholovom športe identické, ak nie väčšie. Vychovať v týchto časoch olympionika najvyššieho rangu je priam nadľudská úloha. Zistíte to aj z nasledujúcich riadkov, ktoré priam vyzývajú k rozmýšľaniu. Nielen drina a chcenie rozhoduje, či bude športovec stáť na vrchole, alebo sa stane priemerom. Ten už Martin Bajčičák dávno vysoko preskočil.

Čo všetko obnášala vaša príprava na sezónu 2005/ 2006, sezónu olympijskú?
Absolvoval som šesť výškových sústredení. Dvakrát v roku som sa vrátil na rakúsky ľadovec Dachstein. Nasledovalo talianske Livigno, Brameken v Bulharsku. Opäť som sa vrátil do Talianska. V decembri sme sa ešte presunuli do rakúskeho Tauplitz. Zakaždým išlo o výšky nad 2000 metrov, keďže sa vedelo, že olympiáda sa bude konať v takých podmienkach. Strávil som veľa času mimo domova, ale myslím si, že sa to oplatilo a prienieslo svoje ovocie - olympiáda vyznela v dobrom svetle.
Ľudia, ktorí sa venujú vyšetrovaniu funkčných parametrov športovcov (spiroergometria), vedia, že ich máte na špičkovej úrovni. Ako ste na tom s technikou lyžovania? Berme do úvahy klasický štýl.
Tie ukazovatele, ktoré som nadobudol, sú samozrejme podmienené v prvom rade dedičnosťou, ale netreba, aby som ich nechal ochabnúť, skôr naopak. O mojom prenose kyslíka na kilogram živej hmoty odborníci hovoria, že je takmer na maxime. Mne sa ho systematicky ešte podarilo zvýšiť. Čo sa týka techniky lyžovania, tam je to opäť dané mojimi antropomotorickými danosťami. Som nižšej postavy, čo môže byť limitujúce. Určite sa dá ešte prilepšiť o nejaký ten centimetrík a zdokonaľovať sa, aby mi v závere pretekov nechýbali nejaké desatiny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Vráťme sa k olympiáde a jej záverečnej disciplíne – bežeckému maratónu. Vaša silná zbraň - nástup v kopci - vás paradoxne v týchto pretekoch zradila, aj keď po taktickej stránke ste sa ukázal ako vyzretý pretekár.
V porovnaní s minuloročnými majstrovstvami sveta som sa necítil v 100-percentnej forme. Tam som sa do samého záveru bil o medailu. Tohto roku ma pravdepodobne zabrzdilo januárové vírusové ochorenie, tým sa mi plánovaný vrchol posunul o dva týždne. Svoje zohral aj bolestivý zub, v čase olympijských hier som bral antibiotiká. Myslím, že zdravie bolo to, čo ma viac-menej zrádzalo. V budúcnosti by som mal viac prihliadať na tento neodlúčiteľný faktor v príprave.
V priebehu leta sa zúčastňujete rôznych podujatí, predovšetkým behov do vrchu. Nemáte pocit, že to uberá z výkonnostnej batérie, ktorú akumulujete na zimu?
Absolútne sa s tým stotožňujem. Počas leta beriem preteky behov do vrchu len ako dobrú zmenu pri stereotype, ktorý musím podstúpiť. Dokonca aj počas zimy som vynechal niekoľko úvodných pretekov, kde by som mal šancu skončiť do prvej desiatky. Aj keď osobne som mal na OH vyššie ciele, ten prvotný - vylepšiť minulé dvanáste umiestnenie zo Salt Lake City - sa podaril a urobil som preň maximum.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1998 ste sa na olympiádu v Nagane pripravovali v rámci širokého kádra ŠKP Štrbské Pleso. Reštrukturalizácia sa nevyhla ani tomuto vrcholovému stredisku. Porovnajte situáciu vtedy a teraz, keď z družstva A ste už zostali s Ivanom Bátorym len dvaja.
V športe je čoraz menej peňazí, čo vedie k prijímaniu rôznych opatrení. Na špičkovej úrovni dnes prežije jeden, maximálne dvaja pretekári. Otázkou zostáva, čo bude za päť rokov, keď po nás vznikne veľká výkonnostá „diera“. Ľudia, ktorí rozhodujú o športe, si zrejme neuvedomujú, že za ten čas nebude mať kto reprezentovať na úrovni, ktorú všetci očakávajú. Reprezentovať a „reprezentovať“ je veľký rozdiel.
Ak nahliadneme do susedných Čiech, vidíme veľké esá ako Lukáš Bauer, Martin Koukal či Kateřina Neumanová, ktorá sa lúčila. Dokážete si predstaviť štafetu mužov, keby sme ešte žili v spoločnom štáte?
Myslím si, že Čechom jeden pretekár stále chýba. Ak by sme čisto hypoteticky postavili spoločnú štafetu, verím, že by sme nielen bojovali o medaily, ale aj o prvenstvo. Je možno na škodu, že dnes nie sme v spoločnom štáte, ale otázne by bolo aj to, či by sme tu dnes s Ivanom Bátorym boli. Aj keď si to málokto prizná, mám pocit, že v tých časoch boli viac presadzované české záujmy.
Váš súper Lukáš Bauer získal na olympijských hrách striebro. Z českých médií bol na neho vyvíjaný enormný tlak, ktorý ustál. Ako charakterizujete jeho výkon?
Lukáš, na rozdiel odo mňa, situáciu zvládol lepšie. Má problém s hromadným štartom, kde sa väčšinou umiestňujem pred ním. Do individuálnych pretekov dal množstvo energie a vyšli mu. Získať medailu je vynikajúca vec, môže byť spokojný.

Skryť Vypnúť reklamu

Bežecké lyžovanie prešlo veľkými zmenami. Z individuálnych pretekov sa prešlo na hromadné. Ako to vníma Martin Bajčičák?
Je tam väčšia rivalita, čo prispelo aj k väčšiemu záujmu médií. Viacej sa síce taktizuje, ale ľudia majú prehľad o pretekároch na trati. V tridstiatke v záverečnom športe bývam v pozícii, že takmer vždy môžem zaútočiť na prvú desiatku. Ak som zdravý a mám formu, môžem uvažovať o medailách. Tento spôsob mi určite vyhovuje viac.
Od vášho prvého vystúpenia na OH ubehlo niekoľko rokov. Čo pre vás znamená výzva Vancouveru?
Každá sezóna je pre mňa výzvou. Budúci rok sa plánujú do bežeckého lyžovania aplikovať opäť nové prvky. Má to byť desaťdňová tour, ktorá bude obsahovať osem pretekov od šprintov po individuálne preteky. Na záver je plánovaný výbeh do kopca, čo mi vyhovuje. Do olympiády v Kanade je ešte ďaleko, ale je to ďalší cieľ v mojej kariére.

Skončil sa Svetový pohár. Prichádza nová generácia Nemcov ako Angerer, Talianov, netreba zabúdať na Nórov. Všetky tieto štáty sa opierajú o výbornú členskú základňu a pracujú v oveľa lepších podmienkach. Veríte si, že udržíte svoje pozície?
Verím, prečo nie? Mikhail Botvinov má dnes 38 rokov a získal medailu teraz na olympiáde, ale aj na predošlej. Mladý pretekár si nedokáže udržať výkonnosť počas celej sezóny. Záleží len na mne, v akej forme sa budem udržiavať. Myslím si, že vek pretekára okolo tridsať rokov je optimálny. V Turíne zvíťazil v maratóne Giorgio di Centa a ten má 35, alebo Pietro Piller Cotrrer, ktorý má takisto cez tridsať. Mňa to ešte len čaká a verím si.

ŠKP Štrbské Pleso zabezpečuje najlepšie klubové podmienky na Slovensku. Ste spokojný, alebo máte nutkanie vysvetliť niekomu hore, že už nie ste v štádiu, aby ste sa niekomu musel klaňať?
Štát v mojom prípade dnes prispieva približne 50-imi percentami mojich nákladov. Ostatné peniaze sú otázkou športového marketingu. Ďakujem štátu za to, čo máme, ale určite by som privítal, keby na nadpriemerné výsledky boli vytvorené aj nadpriemerné podmienky. Teraz je to tak na doraz.
Raz so športom skončíte. Ako hodnotíte sociálne zabezpečenie športovcov?
Možno si ľudia myslia, že zarábam veľké peniaze. Nie je to pravda. Zarábam zhruba priemernú slovenskú mzdu. Jediné, kde si môžem zarobiť peniaze, to sú preteky s oficiálne vypísanými prémiami. Ak so športom skončím, hoci zatiaľ o tom neuvažujem, budem si musieť hľadať prácu ako každý iný človek.
Bývate mimo Oravy, máte tu rodičov. Neplánujete sa sem v budúcnosti vrátiť a rozvinúť bežecké lyžovanie do tej miery, ako bolo rozvinuté za čias, keď ste začínal?
Vedel by som tejto veci určite pomôcť. Jednoznačne by však musel zapracovať štát. Ak by som to mal robiť „na kolene“, tak to nemá zmysel. Pochopil to aj môj prvý tréner Albín Bernaťák. Zatiaľ však túto možnosť nemám, tak nad tým ani neuvažujem.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 2. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 3. Need an insight into the topic of investment and trust funds?
 4. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 8. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. 5 užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 2. Ako vyberať AKU techniku?
 3. Sunar s ešte lepšou receptúrou a v novom šate
 4. Night Vision: Jak dobre vidí vaša autokamera v noci?
 5. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 6. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 7. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 8. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 9. Minerálna vlna má vysokú pevnosť aj vo väčších hrúbkach
 10. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 23 122
 2. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 23 089
 3. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 18 724
 4. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 994
 5. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 10 183
 6. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 10 129
 7. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 9 850
 8. Ako vytriediť Mekáč doma? 9 619
 9. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 487
 10. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 9 465
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Nazreli sme do obecných pokladní: Peňazí bude menej, život ale ide ďalej

Niekde budú musieť rozbiť pomyselné prasiatko, inde koronakríza prekreslila organizačnú štruktúru, niektoré investičné akcie budú musieť počkať na lepšie časy.

Rekonštrukcia chodníkov v Rabči.

DISKUSIA NAŽIVO: Deti - naša budúcnosť

Diksuiu Pod rúškom informácií vysielame v pondelok 1. jána 2020 o 17.00.

Na Oravskej priehrade postavili tri umelé ostrovy pre vtákov

Umelovytvorený vtáčí ostrov je vyrobený z betónu a váži asi desať ton.

Vtáci na priehrade dostali ostrovy.

Takmer sedemdesiat percent dediny je zelenej. Čo z toho vyplýva?

Bytovky dostali kompostéry, obec uvažuje aj nad malým obecným kompostoviskom.

Kompostéry medzi bytovkami.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Roje včiel v centre Trnavy. Letia tam za teplom

Hliadky hlásia čoraz viac prípadov zablúdených rojov.

Talent mu chýbal, všetko si vydrel. Cesta dedinského chlapca až na vrchol

Na sklonku kariéry sa Lukáš Tesák dostal dokonca do reprezentácie.

Podpísala sa pod tragickú nehodu autobusu nerovnosť na ceste?

Znalecký posudok má vyšetrovateľ dostať už v týchto dňoch. Zatiaľ nie je nikto obvinený.

Cyklistka v bezvedomí, do Malých Karpát letel vrtuľník

Žena utrpela pádom rozsiahlu tržnú ranu na hlave.

Už ste čítali?