očnej Veľkej noci, či sa mu náhodou niečo neprihodilo.
Sused, poriadny človek, stupil náhodou na hrdzavý klinec. Ošetrili ho, zafačovali nohu, injekcia ho neminula, očkovanie proti tetanu tiež nie.
Iný sused náhodou vypustil čistokrvného psíka keď debatoval s politikom miestneho formátu o politike svetového formátu. Sučka, potvora, sa dostala na potulky. Túlala sa dlho, až stretla nadržaného psieho mládenca, ktorý ju nehanebne zviedol. vrhla štyroch bastardov.
Témy tohoročných maturitných písomiek sa náhodou dostali aj na internet. Vopred. Neboli to témy podobné, boli to témy tie isté! V tipovaní Tiposu (alebo Športky, Lota, Binga) platí teória veľkých čísel. Môžete každý týždeň tipovať dvakrát iba svoje čísla a ani len náhodou neplatí zákonitosť, že by ste sa dočkali veľkej výhry. Náhoda vám môže prihrať druhú cenu, ale tá stará pani v USA, ktorá podávala 60 rokov tie isté čísla a vyhrala jackpot (60 miliónov dolárov) bola za svoju vytrvalosť odmenená. Takže: tipujte. Lenže – ako to bolo s tými istými maturitnými témami sa nedopátra ani náhradný, ani trvalý minister školstva.
Irena F. hovorila (na námestí, nákupná taška v ruke): „Môj starý – Jozef odišiel raz do krčmy a náhodou sa ocitol v Pohostinstve v Dlhej, potom ho videli ešte v bufete v Kraľovanoch. Od tých čias bol tri roky nezvestný. Vyhlásili po ňom pátranie. V januári tohto roku sa náhodou vrátil; nevie si spomenúť kde bol, z čoho žil, u koho žil, ani s kým žil. Len náhodou som včera prišla z roboty domov skôr a vybrala som poštu. Zo Šurian prišla karta. Na druhej strane bolo písané krásnym písmom: Vráť sa, prosím ťa, Jožino, lebo bez Teba zomriem. Tvoja večne Ťa milujúca Irča. No povedzte, čo mám s tým mojím chmuľom urobiť?“
Topil sa sneh. Šiel som po chodníku vpravo. Vľavo, na ceste, boli na asfalte krásne vytlčené jamy. Jedna väčšia, druhá menšia. Zdola šlo auto. Vravím si: „O štyri metre ďalej je ešte väčšia jama. Zostanem stáť tu, pri tejto malej, lebo ten autiak pôjde akurát vtedy, keď prejde kolesom cez veľkú jamu, plnú vody.“ Šofér však trafil náhodou do tej istej jamy, pri ktorej som stál. Tiež bola plná vody. Ošpliechal ma celého od kolien až po riedko zarastenú šedivú hlavu. Ošpliechal parádne aj stenu, pri ktorej som stál.
Náhody sú súčasťou zákonitostí. Tvrdili to klasici marxizmu. Západní filozofi tvrdia to isté, aj keď trochu inak. Ani jeden však nenapísal, ako sa náhodám vyhnúť.