Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

V klube sa nehovorí o ničom inom, ako o postupe

Dobrú východiskovú pozíciu pred možným postupom do III. ligy si v jesennej časti vybojoval celok z metropoly Bielej Oravy - MŠK Námestovo.

Doma prišiel o všetky body jedine proti rezerve prvoligovej Žiliny, z hosťujúcich ihrísk odchádzal porazený trikrát. Priebežne sa nachádza na siedmom nepostupovom mieste, no len s bodovou stratou na štvrté, zaručujúce presun do vyššej súťaže. Ako to v tomto ambicióznom kolektíve vyzeralo počas zimnej prestávky sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Príprava
Prvé zapojenie hráčov do tréningového procesu pred dôležitými jarnými duelmi prišlo v polovici januára. Tento mesiac bol skôr stabilizačný. „Počas neho chodilo mužstvo dvakrát týždenne hrávať futbal do telocvične ZŠ na ulici Komenského. Dávali sme sa dokopy. Ako hráčsky - počtom v kádri, tak aj organizačne a vzťahovo. Taktiež sa pracovalo na vhodnom doplnení hráčskeho kádra. Do niektorej z mestských halových futbalových líg na Orave sa Námestovčania ako celok nezapojili, ale jednotlivci áno,” informuje na úvod tréner mužov Ignác Hrkeľ. Menovite, P. Machunka, J. Pucheľ, L. Repka, A. Stašiniak a V. Pánik hrali turnaj v Trstenej. Ľ. Jašica, M. Kormaňák, L. Polťák a M. Polťák zase v Zákamennom.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku februára sa prešlo na tréningy trikrát do týždňa. „Náš tréningový harmonogram bol: utorok - telocvičňa (futbal), štvrtok - posilňovňa gymnázia A. Bernoláka (cvičenia zamerané na výbušnú silu), piatok - štadión (získavanie kondície). Náročné vytrvalostné behy absolvovali hráči na starej ceste smerom od závodu ZŤS do Klina a tiež aj po trase k Ranču u Edyho,” prezrádza náplň februárovej prípravy I. Hrkeľ. Od polovice druhého mesiaca v roku sa presunuli aj utorkové tréningy do terénu. Na ňom chceli futbalisti „naháňať” kondíciu aj s loptou, no kvôli veľkej vrstve snehu na hracej ploche to nebolo možné. „Tento hendikep sme nahrádzali cieleným usmerňovaním hrania prípravných zápasov na umelej tráve v Ružomberku, Banskej Bystrici a vo Zvolene. Po finančnej stránke to však nie je lacná záležitosť,” zdôrazňuje lodivod Námestova.
Počas celého marca trénovali Námestovčania rovnako trikrát týždenne, no už len vonku. Na rad sa dostali behy na kratšie úseky s cieľom pretaviť nabehané kilometre hráčov do rýchlosti a výbušnosti. „V tomto období sa stala našou záchranou malá umelá plocha pri ZŠ na ulici Komenského. Tam sa trénovalo hlavne s loptou. Po stabilizácii kádra bola aj účasť hráčov na tréningoch o niečo väčšia,” zakončil rozprávanie o závere prípravy I. Hrkeľ.

Skryť Vypnúť reklamu

A ako ju hodnotí celkovo? „Som rád, že mám pri sebe odborníka na pohybovú a kondičnú prípravu, ktorým je bývalý atlét a súčasný učiteľ telesnej výchovy PhDr. Ivan Doroš. On bol autorom a realizátorom náplní tréningových jednotiek. O regeneráciu a zdravie hráčov sa so zanietením stará Mgr. Pavol Miklušičák. Vedúcim družstva je dlhoročná duša seniorského futbal František Košťál. Nemôžem zabudnúť ani na organizačného pracovníka Albína Vorčáka.”
Je však pripravenosť hráčov dostatočná vzhľadom k stanovenému cieľu? „Mám vnútorný pocit, že sme trénovali menej ako v predchádzajúcich rokoch. Našou filozofiou však bolo radšej trénovať menej vo väčšom počte ako viackrát s minimom hráčov,” priznáva kormidelník Hornooravcov.

Prípravné zápasy
Pri nich bola hlavným nedostatkom kvalita zo strany súperov. Hlavne tesne pred samotným začiatkom súťaže sa žiadal lepší sparringpartner, ktorý by dôkladne preveril tohto štvrtoligistu a odhalil viac jeho slabiny. Zo strany výboru FO je chvályhodné, že tento kolektív mohol odohrať stretnutia na výborných ihriskách, a takými umelé hracie plochy sú. Treba dúfať, že hráčom dopomohli k dostatočnému rozohratiu. „Podstatné bude, aby hráčsky káder, ktorý má svoju nespornú kvalitu, stotožnil s náročným cieľom a bol ochotný obetovať pre dosiahnutie postupu maximum. Verím, že sa tak stane,” prehlásil ambiciózny tréner I. Hrkeľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledky
Závažná Poruba – Námestovo 3:0 (0:0), Dúbrava – Námestovo 0:2 (0:0) góly hostí: D. Gerek, Peter Kurčinka, Námestovo – Bešeňová 5:2 (2:2) góly domácich: Z. Graňák, V. Pánik, Š. Macko, J. Kovalíček ml., M. Polťák, Liptovská Štiavnica – Námestovo 1:1 (0:0) gól hostí: Peter Brčák, Hrochoť – Námestovo 1:3 (0:0) góly hostí: Š. Macko 3, Černová – Námestovo 1:6 (0:1) góly hostí: J. Siman 2, Š. Macko 2, M. Kucek 2, Trstená – Námestovo 0:1 (0:1) gól hostí: M. Kucek
Na základe jednotlivých výsledkov je zrejmé, že prvé polčasy malo mužstvo slabšie. Šéf námestovskej lavičky k tomu dodáva: „Kým súper vládal, mali sme problém presadiť sa. Stretli sme sa väčšinou s piatoligovými celkami. Je nám jasné, že majstrovské súboje budú na ťažkých terénoch, preto posledné prípravné zápolenia plánujeme odohrať na prírodných ihriskách, aby sme si zvykli na súčasnú realitu.”

Ciele mužstva
Do boja o štyri miestenky do III. ligy bude ašpirovať aspoň osem mužstiev. Aj siedmi Námestovčania sa chcú dostať do zóny znamenajúcej postup. Majú na to reálne predpoklady. Chýbajúci bod na štvrtú priečku je ľahko zmazateľný a s treťou Rudinskou sa stretnú doma. Menšou nevýhodou je sedem stretnutí odohraných na hosťujúcej pôde a len šesť pred vlastným publikom. „Našou prioritou je nahrať toľko bodov, aby to stačilo na umiestnenie v prvej štvorke a pritom ukázať námestovským a hornooravským divákov príťažlivý futbal,” deklaruje jasné jarné predstavy tímu I. Hrkeľ a pokračuje: „My si ani iné ciele nemôžeme dať. Hrať len o stred tabuľky je pre nás a našich fanúšikov nepostačujúce. Už len kvôli tradíciám námestovského futbalu.”
Tabuľka pravdy
7. - 9. . Námestovo - 2
Doma
5. Námestovo 7 4 2 11 6:8 14
Vonku
6. Námestovo 6 1 2 3 7:8 5
Pohyb hráčov obidvoma smermi
Tu prevažujú príchody nad odchodmi. Určite citeľnou stratou bude predný stopér s dobrou rozohrávkou i hrou hlavou V. Adamec. V Námestove sa mu skončilo hosťovanie a presunul sa do konkurenčnej Valče, kde mu údajne ponúkli lepšie podmienky. Hosťovanie v tomto celku má za sebou aj útočník P. Žuffa, ktorý sa pre vysokoškolské povinnosti a menšiu hráčsku využiteľnosť vrátil do susednej Vavrečky. Medzi troma žrďami bude na jar chýbať M. Adamčík. Ten je po operácii postranných väzov v kolene. Na jar sa v drese MŠK neobjavia ani Š. Backa, M. Pisarčík a M. Trnka, ktorí sú pracovne v zahraničí. Do prípravy sa nezapojil A. Vrábeľ a do zápasového kolotoča nemôže ešte naskočiť jeho brat Peter. Doliečuje sa po operácii kolena. M. Červeň i Z. Graňák vracajúci sa z hosťovania v Oravskej Jasenici sú k dispozícii družstvám z okolia.
Zoznam príchodov je pestrejší. Z Nižnej pribudol ľavý záložník P. Kurčinka a útočník V. Pánik patriaci Trstenej. Na stopérsky post prichádza L. Repka, v minulom ročníku kapitán Tvrdošína. Úplne novou tvárou je talentovaný brankár P. Machunka z Hrochote a J. Lacko z Vlčkoviec. Miesto v obrane je pripravený zaujať P. Brčák naposledy hosťujúci vo Vavrečke a z dorastu J. Pucheľ. Vedenie stále lanári do svojich radov aj špilmachra P. Srnčíka pôsobiaceho v posledne menovanom tíme.

Hráčsky káder
Brankári: Peter Machunka, Stanislav Kormaňák
Obrancovia: Peter Brčák, Martin Habiňák, Ľubomír Jašica, Miloš Kormaňák, Jozef Pucheľ, Ladislav Repka, Andrej Stašiniak
Strednopoliari: Michal Habľák, Peter Kurčinka, Štefan Macko, Ladislav Polťák, Matej Polťák, Juraj Siman, Peter Srnčík (?)
Útočníci: Daniel Gerek, Ján Kovalíček ml., Miloš Kucek, Ján Lacko, Vladimír Pánik
Ďalej sú v kádri, no nebudú k dispozícii pre jarnú časť: Michal Adamčík (b), Štefan Backa, Miroslav Červeň, Zdenko Graňák, Miroslav Pisarčík, Miroslav Trnka, Augustín Vrábeľ, Peter Vrábeľ
Odchody: Vladimír Adamec (Podbiel, ukončenie hosťovania, odtiaľ Valča), Jozef Klokočík (Nižná nad Oravou, hosťovanie), Andrej Kolenčík (Oravské Veselé, hosťovanie), Adrián Kubáni (Dolný Kubín, hosťovanie), Juraj Michaliga (Žiar nad Hronom, hosťovanie), Anton Palider (Tvrdošín), Michal Ratulovský (Oravské Veselé, predtým Lokca, hosťovanie), Jozef
Tropek, Miroslav Zboňák (obaja Rabča), Peter Žuffa (Vavrečka, ukončenie hosťovania)
Príchody: Peter Brčák (Vavrečka, ukončenie hosťovania), Ján Kovalíček ml. (Nižná nad Oravou, hosťovanie), Peter Kurčinka (Nižná nad Oravou, hosťovanie), Ján Lacko (Vlčkovce, hosťovanie), Peter Machunka (Hrochoť, hosťovanie), Vladimír Pánik (Trstená, hosťovanie, naposledy Nižná nad Oravou), Jozef Pucheľ (dorast), Ladislav Repka (Tvrdošín), Peter Srnčík (Vavrečka)
Strelci Námestova v jesennej časti
9 – Siman, 3 – Adamec (3 z 11 m), Kucek, 1 – Miroslav Pisarčík (1 z 11 m), Backa, J. Kovalíček ml., L. Polťák, Habľák, Macko, A. Stašiniak, vlastný Líška (Valča)

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 2. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 360
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 648
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 467
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 939
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 4 008
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 395
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 151
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 002
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 929
 10. Crème de la crème po slovensky 2 606
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Lucia Vlčáková nechala ženskú konkurenciu za sebou.

Najlepší Oravčan Pavol Bakoš finišoval štvrtý.


3 h
Počet zaočkovaných ľudí proti COVID-19 pribúda.

Podnik patrí do kritickej infraštruktúry štátu, jeho zamestnanci si to uvedomujú.


5 h
Szilárd Németh v relácii MY športujeme.

Pozrite si exkluzívny rozhovor v relácii MY športujeme.


5 h
Za týmito dverami napadol syn nožom svoju matku aj brata.

Miroslav zaútočil na svoju rodinu nožom, zraneným išlo o život.


23. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda uzatvorila rýchlostnú cestu. Policajti pripomínajú, čo robiť, ak vás na diaľnici sklame auto.


a 1 ďalší 22. jún

Zástupcovia ministerstva aj poľovníkov tvrdia, že pomôcť môže radikálne zníženie stavov diviačej zveri.


18 h

Situácia v obci je napätá. Vzťahy sa vyhrotili, niektorí ľudia sa búria.


20 h

Chata Ostré roky chátrala. Dostala však novú nádej.


19 h

Už ste čítali?