Mnoho dezinformácií sa budúci rodičia dozvedajú napríklad z rozličnej literatúry či internetových stránok. So zámerom predísť nepravdivým fámam o tehotenstve a pôrode a odbúrať strach budúcich rodičiek sa Združené gynekologické ambulancie v dolnokubínskej nemocnici rozhodli naplno rozbehnúť psychofyzickú prípravu na pôrod. Ženy sa počas nej naučia, ako správne dýchať v jednotlivých pôrodných dobách, ako relaxovať, pripravia sa na dojčenie, ale i na to, akú polohu kedy zaujať.
Počas prípravy majú budúce mamičky možnosť cvičiť na fitloptách, čo im pomáha udržať si v priebehu tehotenstva kondíciu. Najlepšou správou však pre ne je, že za návštevy tohto kurzu nemusia zaplatiť ani korunu. Nemocnici ho totiž preplácajú zdravotné poisťovne. Na predpôrodnej príprave sú vítané aj ženy, ktoré nie sú pacientkami nemocnice a plánujú porodiť úplne inde. „Psychofyzická príprava na pôrod nie je žiadna novinka, fungovala už pred rokom 1989, potom na chvíľu upadla do zabudnutia. V tých časoch ale panovala mylná predstava, že po predpôrodnom kurze ženu nebude pôrod bolieť. Nie je to celkom tak. Pôrodných bolestí sa pacientka prípravou nezbaví, pomôže jej ich však lepšie zvládnuť,“ informovala nás ženská sestra Ľubica Mlynarčíková, ktorá kurz psychofyzickej prípravy vedie.
Kurz ponúka aj prípravu otca k pôrodu. Sestrička mu vysvetlí pravidlá správneho dýchania i to, čo sa od neho pri pôrode očakáva. Predovšetkým má byť pre rodičku podporou. Nastávajúci rodičia tiež dostanú na príprave odpovede na všetky otázky a nejasnosti týkajúce sa tehotenstva a pôrodu. „Pacientky sa najviac obávajú bolesti, ktorá pôrod sprevádza, či to všetko dokážu zvládnuť. Prvorodičky navyše nevedia, do čoho idú, preto majú obavy z neznámeho. Po psychofyzickej príprave, ktorej súčasťou je aj návšteva pôrodných sál, však už približne vedia, čo ich čaká a tým je to pre ne jednoduchšie,“ povedala na záver Ľ. Mlynarčíková.
Autor: aš