Jednou z mála plavární, ktoré sa darí stále držať pri živote, je i krytá plaváreň v Dolnom Kubíne. Po dvadsiatich siedmich rokoch prevádzky si však aj ona pýta zrekonštruovať. Nutne, kompetentní už v tomto prípade totiž hovoria o havarijnom stave.
Súčasný stav
Nie je ani trocha ideálny. Okamžitú opravu by potrebovala predovšetkým strecha, ktorá zateká a uniká cez ňu teplo. Nutné je aj zateplenie obvodového plášťa budovy. Ako lístie zo stromov v jeseni opadáva vonkajší obklad, čo spôsobuje, že do vnútra plavárne preniká studený vzduch. Tam sa stretáva s teplým vzduchom a preto sa značne orosujú steny interiéru plavárne. Vznikajú tým plesne, ktoré nielenže absolútne nevyhovujú potrebným hygienickým požiadavkám a predpisom, ale nepôsobia ani príliš esteticky. Vlhkosť sa navyše dostáva až k vypínačom a elektrickým zariadeniam, čím je ohrozená bezpečnosť návštevníkov a zamestnancov. Tohtoročná zima tento problém len definitívne utvrdila.
Najvýraznejšie sa prejavuje na stenách pri schodisku v plavárni. „Zatiaľ robíme bežné prevádzkové opatrenia. Namontovali sme ventilátory a odsávanie vlhkého vzduchu. Avšak takéto riešenie je len dočasné a určite nepostačujúce,“ hovorí riaditeľ mestských športovísk Štefan Belvončík. „Budova plavárne je za 27 rokov svojej prevádzky značne opotrebovaná. Za celé tie roky sa do jej opravy a údržby neinvestovali takmer žiadne finančné prostriedky. Až v roku 2002, keď plaváreň začala prevádzkovať organizácia Mestské športové zariadenia Dolný Kubín, sme urobili niekoľko nutných opráv. Zrekonštruoval sa obvodový plášť bazénovej haly, ktorý sa rozpadával a ohrozoval bezpečnosť návštevníkov. Minulý rok bola daná do prevádzky komplexná odovzdávacia stanica, ktorá zabezpečuje reguláciu tepla. Spravili sme tiež čiastočné rekonštrukcie sauny, sociálnych zariadení, spŕch a strechy.“ Podľa slov riaditeľa si však plaváreň vyžaduje komplexnú rekonštrukciu vrátane technologickej vybavenosti i zmien v bazénovej časti plavárne. Dochádza tu totiž k zdúvaniu obkladov na stenách, nefunguje stropné kúrenie a podlahové len sčasti. V dezolátnom stave je vzduchotechnika. Štvormetrová hĺbka bazéna sa už v dnešnej dobe tiež nejaví ako ekonomicky výhodná. Vyžaduje si vyššiu spotrebu a aj vyhrievanie väčšieho množstva kubíkov vody. „Najväčším problémom je zlé technické riešenie budovy plavárne. V období, keď sa začala stavať, boli materiály a stavebné možnosti úplne iné ako dnes,“ tvrdí Š. Belvončík.
Svitne na lepšie časy?
Komplexná rekonštrukcia krytej plavárne by sa podľa predpokladov Štefana Belvončíka vyšplahala na zhruba 45 miliónov korún. Momentálne ju zo svojho rozpočtu financuje organizácia, ktorá ju prevádzkuje, určitou čiastkou prispieva na fungovanie plavárne aj mesto Dolný Kubín. Minuloročné náklady na prevádzku predstavovali takmer štyri milóny korún, pričom tržby dosiahli len necelé dva milióny. Odkiaľ teda vziať čiastku, ktorá sa v tomto prípade javí ako astronomická? Možným východiskom by mohla byť pripravovaná výstavba vodného sveta so zatiaľ pracovným názvom Aquarelax. Keďže aquapark má podľa predpokladov mesta vyrásť na mieste bývalých „školičiek“ v blízkosti plavárne, mohla by sa jej rekonštrukcia „zviesť“ zároveň s budovaním Aquarelaxu. Potom by sa stala súčasťou areálu aquaparku. „Tak, ako sa nám podarilo získať prostriedky na zrekonštruovanie ľadovej plochy na zimnom štadióne, chceme čo najrýchlejšie vyriešiť aj problém s havarijným stavom dolnokubínskej plavárne. Jednou z priorít mesta pre tento rok je spracovanie projektu na jej prestavbu a možné využitie v budúcnosti. Projekt bude zahŕňať návrhy na vonkajšiu i vnútornú rekonštrukciu budovy. Samozrejmosťou by mali byť bezbariérový prístup, turnikety pri vstupe, možnosť prístupu návštevníkov k soláriu, sprchám, bufety pri bazéne a podobne. Ak pôjde všetko hladko, k realizácii by mohlo dojsť v budúcom roku,“ informoval nás vedúci Oddelenia športu, kultúry a sociálnych vecí Mestského úradu v Dolnom Kubíne Jozef Gruchalák.