Medzinárodná škola dobrých mravov sa osvedčila

Keď budete náhodou s deťmi na dovolenke v Poľsku a niektoré z nich bude náhodou oslavovať narodeniny, nezľaknite sa, ak mu začnú poľskí kamaráti hádzať o hlavu vajíčka.

Aj to je totiž jedna z ich tradičných obyčají. A práve pre cudzincov nezvyčajné obyčaje a zvyky spojili na prelome februára a marca mládež zo šiestich krajín Európy - Poliakov, Slovákov, Francúzov, Maďarov, Portugalcov a Španielov. Od 21. februára do 2. marca trávili v Pewli Slemenskej spolu všetok čas mladí ľudia vo veku od 15 do 25 rokov, ktorí okrem veku nemali zdanlivo nič spoločné. Boli medzi nimi študenti, ale aj pracujúca mládež, medzi Portugalcami dokonca jeden vojak z povolania. No napokon všetci zistili, že ich spája neuveriteľne veľa - nielen spoločná Európa a chuť presadiť sa v nej, ale hlavne chuť žiť zmysluplný a pestrý život, hrdosť na svoje národné korene, vôľa spolunažívať v dobrých vzťahoch a rozumieť si aj napriek odlišným materinským jazykom. Najdlhšiu cestu do dedinky neďaleko slovensko-poľskej hranice mali Portugalci, ktorí sem z Azorských ostrovov merali letecky viac ako 3000 kilometrov, najkratšiu - s výnimkou domácich Poliakov - Slováci. Tí prišli do Poľska z Oravy a náladu zlepšovalo aj to, že všetci sa navzájom poznali. Osem slovenských mladých ľudí prišlo z Obchodnej a Hotelovej akadémie na Slanickej Osade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iný kraj, iný mrav
Projekt medzinárodnej školy dobrých mravov vypracoval Mieczyslaw Krzak zo strediska kultúry gminy Świnna, združujúcej šesť okolitých obcí. Partnerom gminy na slovenskej strane je obec Oravská Polhora. Európsky Fond rozvoja systému vzdelávania z programu Mládež podporil projekt sumou 20 000 eur.
„Myšlienka urobiť niečo podobné vo mne skrsla pred časom v Maďarsku, na stretnutí s našimi tamojšími priateľmi, ktorí mali zas družbu s Portugalcami. Zoznámili sme sa tam s nimi, oni mali ďalšie družobné styky - a myšlienka bola na svete. Stačilo už len správne vypracovať projekt,“ hovorí skromne Mieczyslaw Krzak. Na stredisku kultúry pracuje spolu s manželkou a obaja venujú svojej práci takmer všetok svoj čas. Spolu s Ivanom Matisom, zástupcom Oravskej Polhory v projekte nás obaja sprevádzali aj medzi mladými účastníkmi stretnutia. „Každý deň sa zoznamujú s našou krajinou, po večeroch si navzájom pripravujú program tak, aby všetci spoznali zvyky a obyčaje v zúčastnených krajinách. Tak už nikoho neprekvapí, že napríklad Portugalec nenechá ženu nikdy ísť po chodníku v susedstve cesty, tam je miesto len pre muža, žena má byť bezpečnejšia ďalej od cesty, a mladí sa smejú, že hlavne bližšie k výkladom obchodov... Ale zaujímavé sú aj pravidlá, týkajúce sa poludňajšej či popoludňajšej siesty a mnohé iné.“

SkryťVypnúť reklamu

Bola aj „bitka“ remeňom
Anna Stolariková a Jolana Turácová nám rady porozprávali, ktoré zvyky nových priateľov ich najviac prekvapili. Ako sme už spomínali, Poliaci deťom na narodeniny rozbijú toľko vajec, koľko majú rokov. No keď dievča dovŕši 18 rokov, s rozbíjaním vajec je koniec - najprv dostane remeňom 18 rán na zadok a potom ju mládenci nosia na stoličke na pleciach, to aby si vraj uvedomila, že život vie byť tvrdý, ale aj plný eufórie a šťastia. Ľakať sa v Poľsku nemáme ani vtedy, keď nás chce niekto silou-mocou bozkávať - to, že muž bozká žene ruku pri zoznamovaní, tanci či rozlúčke patrí k ich základným pravidlám slušnosti rovnako ako to, že pri gratulácii či rozlúčke vás bozkajú trikrát na líce. Ďalší nám porozprávali o radosti Portugalcov a Španielov zo snehu, ktorého si tu užili toľko ako nikdy v živote. Tešili sa z neho viac ako malé deti, keď padal, skúmali, ako vyzerá snehová vločka... „Úžasný bol výlet do soľnej bane,“ povedal nám Šimon Chládek, študent hotelovej akadémie. „Nedá sa to ani popísať. Sprievodcu nám tam robil niekdajší robotník, a ten veru vedel rozprávať zážitky! Prešli sme tromi poschodiami až do hĺbky 210 m, no boli sme len v tej časti, kde sa už soľ neťaží. V druhej časti ešte stále prebiehala obmedzená ťažba.“

SkryťVypnúť reklamu

Vytiahli sa buchtami
Účastníci stretnutia navštívili aj Krakov, Zakopané, Wadovice a veľa iných zaujímavých miest. Jeden z večerov patril národným špecialitám, počas neho sa naši „vytiahli“ kysnutými lekvárovými buchtami. Španieli prispeli rybami, Portugalci syrmi, atď. My sme mladých ľudí zastihli pri tvorbe piktogramov pre webovú stránku. Tie majú charakterizovať našu krajinu tak, aby im porozumel každý, kto ich uvidí. Jolana Turácová namaľovala krásny Oravský hrad, ostatní prispeli symbolmi lásky Slovákov k rodine, k hokeju či najkrajších slovenských dievčat. Pod vedením učiteľky Márie Lofajovej pracovali okrem troch spomínaných študentov aj Andrej Vons, Veronika Káziková, Andrea Gereková, Tomáš Kolčák a Antónia Diková. Výsledkom stretnutia nebude však len webová stránka, kde nájdeme charakteristiku národov zúčastnených krajín, ale aj šesťjazyčná brožúra slušného správania sa a zvykov v každej z nich.

Sme nedôverčiví
Zaujímalo nás však, ako si Ivan Matis „užíva“ organizačnú prácu spojenú s projektom na slovenskej strane: „Podobné projekty a stretnutia sú pre mladých ľudí neoceniteľné, získajú pri nich rozhľad a skúsenosti, rozvíjajú svoje komunikačné schopnosti. Preto ma vie vždy znovu sklamať, že sa k európskym projektom staviame s veľkou nedôverou,“ hovorí Ivan Matis. „Ani riaditelia stredných škôl nie sú vo svojom postoji k projektom financovaným EÚ vždy otvorení. Preto ma veľmi teší dobrá spolupráca s SOU SZSD, OAY a HA Slanická Osada. Táto škola dáva žiakom možnosti nielen v takýchto cezhraničných projektoch, ale spolupracuje aj s partnermi v Taliansku, Švajčiarsku, na Cypre či v Amerike. Pripravenosť absolventov tejto školy pre uplatnenie sa v európskom meradle je potom neporovnateľná, čo vidieť aj v komunikácii s rovesníkmi z rôznych krajín počas tohoto projektu. Poliaci financovaniu EÚ viac dôverujú než my, a to sa v konečnom dôsledku prejavuje aj na tom, že dokážu čerpať zo štrukturálnych fondov neporovnateľne viac peňazí než my na Slovensku.“ Ako nám však povedali mladí účastníci projektu v Świnnej - Pewli Slemenskej, oni sami by sa pustili do prípravy podobného projektu, pretože „je to super“ a zapojiť sa do podobných aktivít odporúčajú každému.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 771
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 532
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 385
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 088
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 377
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 349
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 141
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 426
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Obe oravské nemocnice skončili v prvej dvadsiatke.

Do hodnotenia sa zapojilo raz toľko pacientov ako vlani.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Samuel Slovík.

V Žiline sa dva víkendy po sebe konali veľké preteky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 771
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 532
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 385
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 088
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 377
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 349
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 141
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 426
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu