Počas transformácie mohli obce využiť možnosť a za istých podmienok sa oddeliť od vznikajúcich akciových spoločností v jednotlivých krajoch Slovenska. Túto možnosť využila samospráva obce Rabča a vypovedala SEVAK-u nájomnú zmluvu na vodovod, ktorý bol v štátnom podniku v bezplatnom prenájme viac ako 10 rokov. Samotní Rabčania stavali tento vodovod na sklonku totalitného režimu v rámci tzv. „akcie Z“, teda zadarmo, preto pokladali za spravodlivé, že sa vrátil do ich správy. No po roku niektorí z nich zisťujú, že hoci oddreli desiatky či stovky hodín pri stavbe, platia za kubík vody takmer o 7 korún viac ako neďalekí susedia. Ako je to možné?
Administratívne je to jednoduché - v obci sú dva vodovody - jeden obecný, druhý v majetku Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s., Žilina, prevádzka Dolný Kubín. Vodárne pýtajú za vodné v celom regióne jednotnú cenu: 27,37 Sk/m3 s DPH , no obci schválil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví cenu vodného na 20,70 Sk/m3. Ako nám potvrdil riaditeľ obecných služieb Rabčan Jaroslav Jagnešák, občania s tým nie sú spokojní, no momentálne sa nedá robiť vôbec nič.
Cez obe potrubia preteká jedna voda, no jej cena zatiaľ zostane rozdielna. Vodovodné potrubie v správe SVS je síce dlhé iba približne 4 km, no je naň napojená takmer štvrtina obce, pretože ide cez husto zastavanú časť obce a centrum v Gaceli. Obecný vodovod meria zhruba 20 km, pretože siaha až po pramene na úpätí Babej hory. „Mali sme snahu cenu vody zjednotiť, staré potrubie prvého vodovodu v Rabči odkúpiť alebo prenajať, no zatiaľ sme neuspeli,“ hovorí J. Jagnešák. „V rámci vodovodnej siete však plánujeme do budúcnosti rozsiahle rekonštrukcie, takže postupne by sme mohli na obecný vodovod napájať aj súčasným stavom znevýhodnené domácnosti. No časový horizont nedokážem odhadnúť, pretože položenie 1 km vodovodného potrubia stojí približne 2 milióny.“