Štvrtok, 28. máj, 2020 | Meniny má ViliamKrížovkyKrížovky

Primát najlepšieho športovca mesta patrí Adriánovi Kubánimi

K zväčšujúcej sa skupine oravských miest a obcí, ktoré sa rozhodli odmeniť svojich športových reprezentantov za dosiahnuté výsledky v roku 2005, sa ako zatiaľ posledné pridalo aj Námestovo.

V poradí tretí ročník tejto milej udalosti mal rovnaké dejisko ako obidve predchádzajúce. V nedeľu 19. februára sa tak vo veľkej zasadačke mestského úradu zišli okrem pozvaných hostí a predstaviteľov mesta všetci tí, ktorí si na športoviskách počínali viac ako úspešne.
V úvode zhodnotil uplynulých dvanásť mesiacov z pohľadu vyznávačov aktívneho pohybu v v metropole Bielej Oravy predseda športovej komisie pri mestskom zastupiteľstve Ignác Hrkeľ.
Najlepší športovci
1. miesto – Adrián Kubáni (futbal)
Ofenzívny hráč treťoligového MFK Dolný Kubín je po jeseni najlepším strelcom svojho mužstva, nachádzajúceho sa na výbornom 5. mieste v tabuľke. Na konto si pripísal v tejto sezóne už osem presných zásahov. Pokračuje tak v dobrých výkonoch i slušnej gólovej efektivite zo sezóny 2004/2005, v ktorej presne mieril dvanásťkrát.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu

2. miesto – Tomáš Závodný (basketbal)
Tento mladý, ešte len 18-ročný pivot si počas predchádzajúceho roka vyskúšal juniorskú ligu v dvoch tímoch. Najprv pôsobil v Žiline, odtiaľ sa presunul do momentálne vedúceho tímu Banskej Bystrice. Častokrát reprezentuje aj svoju školu a to nielen v tejto podkošovej hre, ale i vo volejbale.
3. miesto – Mirko Potaš (športové potápanie)
Je členom námestovského spoločenstva potápačov združeného pod názvom Aquamarín. V roku 2005 sa zúčastnil prieskumnej expedície v severnej Litve, kde spolu s výpravou zostúpil do hlbín jazera Ladoholnio. V zatopenej priepasti Sugologone na Sardínii dosiahol hĺbku 58 m na vzdialenosť 340 m. Jeho najpozoruhodnejším výkonom v hodnotenom období bolo vytvorenie slovenského rekordu v potápaní pod ľadom na dosiahnutú vzdialenosť 1700 m. Predviedol ho 2. apríla 2005 v zamrznutom Šútovskom jazere za pomoci zabezpečovacieho tímu.
4. miesto – Jakub Hollý (plávanie)
Študent Gymnázia A. Bernoláka v Námestove začínal s týmto vodným športom v Nižnej, z ktorej putoval do kvalitatívne lepšieho oddielu v Dolnom Kubíne. Aj keď má len 16 rokov, na pretekoch si už vybojoval niekoľko medailových umiestnení.

Skryť Vypnúť reklamu

bez určenia poradia
Miroslav Trnka (futbal)
Skúsený konštruktívny strednopoliar pôsobí vo futbalovom družstve dospelých s menšou prestávkou od roku 1992. Za toto obdobie vsietil 55 gólov.
Matúš Závodný (basketbal)
Reprezentuje v rovnakom kolektívnom športe ako jeho brat Tomáš. Po účinkovaní v BK Dolný Kubín viedli jeho kroky do BKP Banská Bystrica, kde má v náročnejších podmienkach zaručený ďalší športový rast.
Barbora Hollá (plávanie)
Takisto ako jej brat Jakub, aj ona sa zdokonaľuje v tomto zdravom športe v dolnokubínskom plaveckom oddieli.
Gabriel Kurtulík (stolný tenis a futbal)
Dvom športom naraz sa venuje tento 11-ročný žiak základnej cirkevnej školy. Za TJ Oravan spoza zeleného stola úspešne odvracia malú celuloidovú loptičku a do lopty koženej kope v drese MŠK Námestovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najúspešnejšie športové kolektívy
bez určenia poradia
Futbalové družstvo najmladších žiakov - prípravka MŠK Námestovo
Po ôsmich odohraných turnajoch skončilo prvé vo svojej skupine. Dominovalo aj v tom rozhodujúcom v Dlhej nad Oravou a získalo titul Majstra Oravy. Kapitánom tohto úspešného celku je Jakub Luchava, vedúcim družstva Jozef Jagnešák a trénerom Juraj Kurtulík.
Stolnotenisový oddiel starších žiakov TJ Oravan Námestovo
Kolektív zložený z bratov Daniela, Gabriela a Samuela Kurtulíkovcov, Róberta a Richarda Kolenčíka, Jozefa Meleka, Mateja Majchráka a Andreja Janidžára sa v minulom roku umiestnil na prvom mieste v druhej divízii. Zabezpečil si tak postup do najvyššej mládežníckej súťaže na Slovensku.
Športová hliadka mladších žiačok námestovského klubu slovenských turistov
Tvoria ju Mária Hrkľová, Ivana Takáčová, Patrícia Kramarčíková, Katarína Bolibruchová, Monika Zboňáková a Denisa Grígľová, ktoré sa v turistických pretekoch zdatnosti postupne prebojovali až na majstrovstvá Slovenska. Tie sa uskutočnili v lete minulého roka v Slovenskom raji, v obci Hrabušice. Naše nádejné mladí turistky sa presadili v dvojčlenných družstvách (M. Hrkľová, I. Takáčová) i vo vedomostno-zdatnostnej súťaži jednotlivcov. O ich turistický rast, kondičnú a vedomostnú zdatnosť a formovanie pozitívneho vzťahu k prírode a turistike sa stará inštruktorka Jana Ivanová.
Telovýchovný atletický krúžok pri Špeciálnej základnej škole internátnej v Námestove
Jeho členmi sú aj Tomáš Bobek, Ján Kotrlec a Vladimír Lacko, ktorí sa v októbri zúčastnili v športovej hale na Pasienkoch v Bratislave na národných atletických pretekoch špeciálnych olympiád. Medzi jednotlivcami získali mladí Námestovčania výborné športové výsledky. T. Bobek skončil v kategórii 15-ročných v skoku do výšky druhý. J. Kotrlec v kategórii 14-ročných v behu na 100 m obsadil rovnako 2. miesto a v skoku do diaľky mu patrila 4. priečka. V. Lacko v tej istej vekovej kategórii vystúpil po behu na 60 m na bronzový stupienok. Spomedzi 45 špeciálnych základných škôl internátnych sa námestovská umiestnila na peknom 5. mieste.

Najúspešnejší tréneri
bez určenia poradia
Karol Polťák st. (futbal)
Koženú loptu začal naháňať v roku 1971 v rodnom Zákamennom. Dorastenecké obdobie i vstup medzi dospelých zažil v Tesle Nižná, odkiaľ putoval do Námestova. Hráčsku kariéru ukončil v roku 1984 a t nej zakrátko vhupol do trénerskej. Pod drobnohľadom mal všetky vekové skupiny od mladších žiakov až po mužov. V súčasnosti má „v merku” starších dorastencov.
Anton Kolenčík (stolný tenis)
Už piaty rok dohliada na prípravu a rast stolnotenisových družstiev v Námestove. Popritom však stále aj aktívne hráva. Pod jeho vedením postúpil A aj B tím dospelých z okresnej do vyššej liptovsko-oravskej ligy. Najmladší žiaci sa v prvej divízii umiestnili na povzbudivej 5. priečke. Starší žiaci postúpili z druhej divízie do najvyššej mládežníckej súťaže.
Václav Nečas (volejbal)
Napriek pribúdajúcemu veku sa naďalej pohybuje pod vysokou sieťou. Okrem toho trénuje a je tiež funkcionárom. Na základe jeho iniciatívy bola v r. 1973 obnovená činnosť mužského volejbalu v meste. V 80. a 90. rokoch minulého storočia nemali námestovskí volejbalisti pod jeho taktovkou na Orave konkurenciu. Spolu s ďalšími členmi oddielu sa mu v r. 2005 podarilo dokončiť výstavbu plážového volejbalového ihriska na Nábreží Oravskej priehrady.

Zásluhy za rozvoj a propagáciu športu
bez určenia poradia
Jozef Škvarenina
Má veľkú zásluhu na rozvoji športu, výstavbe a zveľaďovaní športovísk v meste. Bol predsedom futbalového oddielu, stál aj na čele Mestského športového klubu. I vďaka nemu vyrástol na brehu Oravskej priehrady Areál vodných športov. Vrelý vzťah k športu mu zostal až dodnes.
Ľudmila Luchavová
Je zakladajúcou členkou odboru Rekreačnej telesnej výchovy a športu, ktorý vznikol v roku 1979. Od samého začiatku bola aktívna vo funkcionárskej a cvičiteľskej činnosti. Podieľala sa na príprave dnes neprávom zavrhovaných spartakiádnych cvičení a na pódiových skladbách pre ženy. V rokoch 2000-2002 viedla oddiel žiačok - mažoretiek.
Štefan Uhliarik st.
V mladosti bol všestranným športovcom a láska k aktívnemu pohybu mu vydržala skoro až do dôchodku. Stolnému tenisu sa venoval plných 22 rokov. Je trojnásobným najlepším hráčom Námestova v tomto športe. Malú raketu zavesil na klinec ako 57-ročný. Verejnosť si ho pamätá aj ako dobrého futbalistu. V období rokov 1955-61 nastupoval vďaka svojej pohyblivosti a rýchlosti na poste ľavého krídla.
Predchádzajúce riadky nám prezradili, že väčšina ocenených má vzťah prevažne k loptovým hrám. Je potešiteľné, že sa čoraz viac presadzuje mladšia generácia, čo je určite optimistický prísľub do budúcnosti. Príjemným konštatovaním je aj skutočnosť, že do pozornosti širšej verejnosti sa dostávajú napr. talentovaní plavci, atléti či turistky. No a práve prebiehajúca zimná olympiáda či ďalšie najbližšie vrcholné podujatia môžu byť dobrou inšpiráciou k dosahovaniu ešte lepších výsledkov aj v menej populárnych športoch.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyberte si tú správnu dezinfekciu šetrnú k pokožke
 2. Sunar s ešte lepšou receptúrou a v novom šate
 3. Benzín alebo akumulátor? Mýty a fakty
 4. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 6. Need an insight into the topic of investment and trust funds?
 7. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 8. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 9. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 10. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 1. Ako vyberať AKU techniku?
 2. Sunar s ešte lepšou receptúrou a v novom šate
 3. Night Vision: Jak dobre vidí vaša autokamera v noci?
 4. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 5. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 6. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 7. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 8. Minerálna vlna má vysokú pevnosť aj vo väčších hrúbkach
 9. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 10. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 1. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 18 009
 2. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 14 101
 3. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 13 524
 4. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 11 264
 5. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 10 319
 6. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 10 230
 7. Ako vytriediť Mekáč doma? 9 691
 8. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 9 614
 9. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 9 557
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 541
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Oravské motívy sa objavujú na cestách a diaľniciach po celom svete

Starekovci priniesli umenie na kolesá. Pomaľovali kamióny.

Kamióny z Oravy vozia aj umenie.

Hasiči pomohli aj sami sebe, už im padala aj omietka

Majú vynovenú hasičskú zbrojnicu aj nové zásahové vozidlo.

Hasičská zbrojnica v Dolnom Kubíne - Záskalí.

V dedine zmerajú autám rýchlosť až trikrát

Samospráva pokračuje v zlepšovaní bezpečnosti cestnej premávky.

Priechod pre chodcov je už osvetlený.

Zamerali sme sa na zlepšenie kondície a správne držanie tela

Kým otvoria fitnesscentrá, zacvičte si s nami doma. Týždenníky MY pokračujú v seriáli cvičení, ktorými sa môžete dopracovať k pevnej a pružnej postave. Pripravujú ho v spolupráci s EfectFit.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Liptove našli vzácny meč

Ide o meč liptovského typu.

Nezvestná sa po 19 rokoch údajne ozvala svojej matke

Silvia Záhradníková mala 16, keď v roku 2001 odišla bez dokladov z domu.

Hanbu Žiliny vynovia. Železničný podchod konečne zrekonštruujú

Stavebno-technický stav mosta označili po diagnostike ako „V“, čo zodpovedá zlému technickému stavu.

Cez víkend budú opravovať veľký kruháč pri Kauflande

Vodiči, pozor na dopravné obmedzenia.

Už ste čítali?