Nedeľa, 15. september, 2019 | Meniny má Jolana

Primát najlepšieho športovca mesta patrí Adriánovi Kubánimi

K zväčšujúcej sa skupine oravských miest a obcí, ktoré sa rozhodli odmeniť svojich športových reprezentantov za dosiahnuté výsledky v roku 2005, sa ako zatiaľ posledné pridalo aj Námestovo.

V poradí tretí ročník tejto milej udalosti mal rovnaké dejisko ako obidve predchádzajúce. V nedeľu 19. februára sa tak vo veľkej zasadačke mestského úradu zišli okrem pozvaných hostí a predstaviteľov mesta všetci tí, ktorí si na športoviskách počínali viac ako úspešne.
V úvode zhodnotil uplynulých dvanásť mesiacov z pohľadu vyznávačov aktívneho pohybu v v metropole Bielej Oravy predseda športovej komisie pri mestskom zastupiteľstve Ignác Hrkeľ.
Najlepší športovci
1. miesto – Adrián Kubáni (futbal)
Ofenzívny hráč treťoligového MFK Dolný Kubín je po jeseni najlepším strelcom svojho mužstva, nachádzajúceho sa na výbornom 5. mieste v tabuľke. Na konto si pripísal v tejto sezóne už osem presných zásahov. Pokračuje tak v dobrých výkonoch i slušnej gólovej efektivite zo sezóny 2004/2005, v ktorej presne mieril dvanásťkrát.

Článok pokračuje pod video reklamou

2. miesto – Tomáš Závodný (basketbal)
Tento mladý, ešte len 18-ročný pivot si počas predchádzajúceho roka vyskúšal juniorskú ligu v dvoch tímoch. Najprv pôsobil v Žiline, odtiaľ sa presunul do momentálne vedúceho tímu Banskej Bystrice. Častokrát reprezentuje aj svoju školu a to nielen v tejto podkošovej hre, ale i vo volejbale.
3. miesto – Mirko Potaš (športové potápanie)
Je členom námestovského spoločenstva potápačov združeného pod názvom Aquamarín. V roku 2005 sa zúčastnil prieskumnej expedície v severnej Litve, kde spolu s výpravou zostúpil do hlbín jazera Ladoholnio. V zatopenej priepasti Sugologone na Sardínii dosiahol hĺbku 58 m na vzdialenosť 340 m. Jeho najpozoruhodnejším výkonom v hodnotenom období bolo vytvorenie slovenského rekordu v potápaní pod ľadom na dosiahnutú vzdialenosť 1700 m. Predviedol ho 2. apríla 2005 v zamrznutom Šútovskom jazere za pomoci zabezpečovacieho tímu.
4. miesto – Jakub Hollý (plávanie)
Študent Gymnázia A. Bernoláka v Námestove začínal s týmto vodným športom v Nižnej, z ktorej putoval do kvalitatívne lepšieho oddielu v Dolnom Kubíne. Aj keď má len 16 rokov, na pretekoch si už vybojoval niekoľko medailových umiestnení.

bez určenia poradia
Miroslav Trnka (futbal)
Skúsený konštruktívny strednopoliar pôsobí vo futbalovom družstve dospelých s menšou prestávkou od roku 1992. Za toto obdobie vsietil 55 gólov.
Matúš Závodný (basketbal)
Reprezentuje v rovnakom kolektívnom športe ako jeho brat Tomáš. Po účinkovaní v BK Dolný Kubín viedli jeho kroky do BKP Banská Bystrica, kde má v náročnejších podmienkach zaručený ďalší športový rast.
Barbora Hollá (plávanie)
Takisto ako jej brat Jakub, aj ona sa zdokonaľuje v tomto zdravom športe v dolnokubínskom plaveckom oddieli.
Gabriel Kurtulík (stolný tenis a futbal)
Dvom športom naraz sa venuje tento 11-ročný žiak základnej cirkevnej školy. Za TJ Oravan spoza zeleného stola úspešne odvracia malú celuloidovú loptičku a do lopty koženej kope v drese MŠK Námestovo.

Najúspešnejšie športové kolektívy
bez určenia poradia
Futbalové družstvo najmladších žiakov - prípravka MŠK Námestovo
Po ôsmich odohraných turnajoch skončilo prvé vo svojej skupine. Dominovalo aj v tom rozhodujúcom v Dlhej nad Oravou a získalo titul Majstra Oravy. Kapitánom tohto úspešného celku je Jakub Luchava, vedúcim družstva Jozef Jagnešák a trénerom Juraj Kurtulík.
Stolnotenisový oddiel starších žiakov TJ Oravan Námestovo
Kolektív zložený z bratov Daniela, Gabriela a Samuela Kurtulíkovcov, Róberta a Richarda Kolenčíka, Jozefa Meleka, Mateja Majchráka a Andreja Janidžára sa v minulom roku umiestnil na prvom mieste v druhej divízii. Zabezpečil si tak postup do najvyššej mládežníckej súťaže na Slovensku.
Športová hliadka mladších žiačok námestovského klubu slovenských turistov
Tvoria ju Mária Hrkľová, Ivana Takáčová, Patrícia Kramarčíková, Katarína Bolibruchová, Monika Zboňáková a Denisa Grígľová, ktoré sa v turistických pretekoch zdatnosti postupne prebojovali až na majstrovstvá Slovenska. Tie sa uskutočnili v lete minulého roka v Slovenskom raji, v obci Hrabušice. Naše nádejné mladí turistky sa presadili v dvojčlenných družstvách (M. Hrkľová, I. Takáčová) i vo vedomostno-zdatnostnej súťaži jednotlivcov. O ich turistický rast, kondičnú a vedomostnú zdatnosť a formovanie pozitívneho vzťahu k prírode a turistike sa stará inštruktorka Jana Ivanová.
Telovýchovný atletický krúžok pri Špeciálnej základnej škole internátnej v Námestove
Jeho členmi sú aj Tomáš Bobek, Ján Kotrlec a Vladimír Lacko, ktorí sa v októbri zúčastnili v športovej hale na Pasienkoch v Bratislave na národných atletických pretekoch špeciálnych olympiád. Medzi jednotlivcami získali mladí Námestovčania výborné športové výsledky. T. Bobek skončil v kategórii 15-ročných v skoku do výšky druhý. J. Kotrlec v kategórii 14-ročných v behu na 100 m obsadil rovnako 2. miesto a v skoku do diaľky mu patrila 4. priečka. V. Lacko v tej istej vekovej kategórii vystúpil po behu na 60 m na bronzový stupienok. Spomedzi 45 špeciálnych základných škôl internátnych sa námestovská umiestnila na peknom 5. mieste.

Najúspešnejší tréneri
bez určenia poradia
Karol Polťák st. (futbal)
Koženú loptu začal naháňať v roku 1971 v rodnom Zákamennom. Dorastenecké obdobie i vstup medzi dospelých zažil v Tesle Nižná, odkiaľ putoval do Námestova. Hráčsku kariéru ukončil v roku 1984 a t nej zakrátko vhupol do trénerskej. Pod drobnohľadom mal všetky vekové skupiny od mladších žiakov až po mužov. V súčasnosti má „v merku” starších dorastencov.
Anton Kolenčík (stolný tenis)
Už piaty rok dohliada na prípravu a rast stolnotenisových družstiev v Námestove. Popritom však stále aj aktívne hráva. Pod jeho vedením postúpil A aj B tím dospelých z okresnej do vyššej liptovsko-oravskej ligy. Najmladší žiaci sa v prvej divízii umiestnili na povzbudivej 5. priečke. Starší žiaci postúpili z druhej divízie do najvyššej mládežníckej súťaže.
Václav Nečas (volejbal)
Napriek pribúdajúcemu veku sa naďalej pohybuje pod vysokou sieťou. Okrem toho trénuje a je tiež funkcionárom. Na základe jeho iniciatívy bola v r. 1973 obnovená činnosť mužského volejbalu v meste. V 80. a 90. rokoch minulého storočia nemali námestovskí volejbalisti pod jeho taktovkou na Orave konkurenciu. Spolu s ďalšími členmi oddielu sa mu v r. 2005 podarilo dokončiť výstavbu plážového volejbalového ihriska na Nábreží Oravskej priehrady.

Zásluhy za rozvoj a propagáciu športu
bez určenia poradia
Jozef Škvarenina
Má veľkú zásluhu na rozvoji športu, výstavbe a zveľaďovaní športovísk v meste. Bol predsedom futbalového oddielu, stál aj na čele Mestského športového klubu. I vďaka nemu vyrástol na brehu Oravskej priehrady Areál vodných športov. Vrelý vzťah k športu mu zostal až dodnes.
Ľudmila Luchavová
Je zakladajúcou členkou odboru Rekreačnej telesnej výchovy a športu, ktorý vznikol v roku 1979. Od samého začiatku bola aktívna vo funkcionárskej a cvičiteľskej činnosti. Podieľala sa na príprave dnes neprávom zavrhovaných spartakiádnych cvičení a na pódiových skladbách pre ženy. V rokoch 2000-2002 viedla oddiel žiačok - mažoretiek.
Štefan Uhliarik st.
V mladosti bol všestranným športovcom a láska k aktívnemu pohybu mu vydržala skoro až do dôchodku. Stolnému tenisu sa venoval plných 22 rokov. Je trojnásobným najlepším hráčom Námestova v tomto športe. Malú raketu zavesil na klinec ako 57-ročný. Verejnosť si ho pamätá aj ako dobrého futbalistu. V období rokov 1955-61 nastupoval vďaka svojej pohyblivosti a rýchlosti na poste ľavého krídla.
Predchádzajúce riadky nám prezradili, že väčšina ocenených má vzťah prevažne k loptovým hrám. Je potešiteľné, že sa čoraz viac presadzuje mladšia generácia, čo je určite optimistický prísľub do budúcnosti. Príjemným konštatovaním je aj skutočnosť, že do pozornosti širšej verejnosti sa dostávajú napr. talentovaní plavci, atléti či turistky. No a práve prebiehajúca zimná olympiáda či ďalšie najbližšie vrcholné podujatia môžu byť dobrou inšpiráciou k dosahovaniu ešte lepších výsledkov aj v menej populárnych športoch.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 2. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 3. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 4. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 5. Predaj firmy jednoducho a bezpečne
 6. Zázemie vo finančnom sektore je dôležité. Aj pre bývalého vojaka
 7. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 8. Vynovený VW Passat: Stovky drobností
 9. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia
 10. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov?
 1. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 2. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 3. Koliba Expo pripravuje pripravuje novú ponuku špecialít
 4. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 5. Návod na renováciu starých rodinných domov
 6. Spoločnosť HORNBACH otvorila svoju štvrtú predajňu na Slovensku
 7. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu
 8. Pozrite sa, kde všade je vhodná fúkaná izolácia
 9. „SPRAVBYT“ Ospravedlňujeme za nepríjemnosti
 10. Aké to je, byť riaditeľom pobočky banky?
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 288
 2. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia 10 145
 3. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov? 8 627
 4. Vyhrajte cestu okolo sveta 6 862
 5. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 6 733
 6. Najlepší slovenský výčapník má 22 rokov. Čapovať ho učila žena 4 726
 7. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 4 711
 8. Vynovený VW Passat: Stovky drobností 4 622
 9. Ako fungujú platby mobilom? Bezpečnosť majú na prvom mieste 4 569
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 4 265

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Urobia Dom dedičstva a cyklochodníkom spoja dediny

Stará hasičská zbrojnica, alebo skôr garáž pre jedno vozidlo a časť výbavy, už dosluhuje.

Oporný múr, pri ktorom obec postaví dom dedičstva.

Toto všetko urobili v dedine, najmä pre pohyb školákov

Opravená telocvičňa pri základnej škole už nepostačovala množstvu detí.

Pri pristavenej telocvični je aj multifunkčné ihrisko a nástroje na cvičenie.

Drevorubači a držkári? Aha, ako ich dali dokopy.

Prví vyšli z kuchýň pod šíre nebo, aby ukázali, ako dokážu spracovať držky, druhí zišli z lesov ukázať, aké umenie je narábať s motorovou pílou.

Na akciu k Františkovej hute prišlo množstvo ľudí.
AKTUALIZOVANÉ 14. septembra 11:58

Na bankovku Hviezdoslava čaká v Kubíne množstvo ľudí, v meste stanujú

Záujemcovia o suvenírovú 0 eurovú bankovku s podobizňou Pavla Országha Hviezdoslava čakajú na ňu pred múzeom niekoľko dní.

Ďalší vzácny zberateľský kúsok začnú predávať zajtra o desiatej ráno v Dolnom Kubíne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 14.40 o vyjadrenie nemocnice

Pacient vyskočil z okna na jiske, značka mu amputovala nohu

Muža sa pokúšal personál zachytiť. Prípad vyšetruje polícia.

Križovatka s R1 je nebezpečná, ministerstvo analyzuje objazd

Župa aj mesto upozorňujú na problém už roky.

Dôchodcovia budú mať valorizovanú penziu v januári

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať s valorizáciou dôchodkov. V tom istom mesiaci sa zvýšené penzie začnú aj vyplácať. Aj o tom, ako a komu sa bude pridávať, je obsah aktuálnej prílohy v týždenníkoch MY Zmeny pre dôchodcov.

Vybrali SME

Už ste čítali?