Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Štyri roky pobytu v penzióne v Trstenej

Profesor Jozef A. Mikuš sa vrátil na Slovensko po päťdesiatich rokoch v roku 1996 z Francúzska po smrti manželky. Americký diplomat, známy svojím národnostným cítením, prišiel dožiť svoj život na rodnú Oravu.


Od roku 1999 býval v penzióne v opatere jedného Trstenčana, známeho tiež národnou hrdosťou. 23. januára 2003 ho z Trstenej, na vyslovenú žiadosť dcéry Isabelle, narýchlo presťahovali do Krivej manželia Habovštiakovci. Čo sa vlastne stalo?
Dôvodom bola nespokojnosť diplomatovej dcéry, žijúcej vo Francúzsku, s nadmerným čerpaním peňazí z bankového účtu profesora Mikuša za posledné dva roky pobytu v opatere spomínaného národovca, mimochodom tiež predsedu MO Matice slovenskej v Trstenej. Za štyri roky sa na potreby vtedy takmer 94-ročného muža z účtu v banke vybralo 5 miliónov Sk!

Skryť Vypnúť reklamu

Milión vrátiť!
„V telefóne mi povedala, že ak do 21. h nebude s otcom telefonicky rozprávať a nebude z Trstenej presťahovaný, vyvodí voči Slovákom dôsledky,“ povedal na súdnom pojednávaní na Okresnom súde v Dolnom Kubíne v utorok minulý týždeň zástupca žalobkyne, profesorovej dcéry Isabelle, Jozef Habovštiak. Isabelle Mikuš Klemm podala trestné oznámenie na Ľ. L., dobrovoľne nezamestnaného z Trstenej a jeho, v súčasnosti už bývalú, manželku po tom, čo zistila opakovaný vysoký výber prostriedkov z účtu v banke v USA. „Keď prostriedky chýbali, „domáci“ vytočil telefónne číslo banky, telefón podal profesorovi, ktorý požiadal banku vystaviť šek na 30 tisíc amerických dolárov a následne prostriedky presunúť z devízového účtu na bankový účet na Slovensku v korunách,“ hovorí Jozef Habovštiak. Na finančné operácie na korunovom účte dal totiž profesor disponibilné právo kvôli vysokému veku a slabnúcemu zraku svojmu „domácemu“. Tak sa vlastne zistilo, že s nakladaním s prostriedkami profesora Jozefa A. Mikuša nie je niečo v poriadku. Aj som na to po dcérinom telefonáte z Francúzska žalovaného upozornil. Ten sa mi však len vysmial do očí s reakciou a gestom, ktoré sa medzi slušnými ľuďmi nepatrí pomenovať,“ povedal nám Jozef Habovštiak. Bývalú manželku žalovaného v úvode súdneho pojednávania súd, na žiadosť zástupcu žalobkyne, zbavil obvinenia. Od Trstenčana žiada vrátiť neoprávnene použité a nezdokladované prostriedky v objeme 1 250 000 Sk + 6 % úrok z omeškania z dlžnej sumy ročne.
Ako sa mohlo stať, že veľmi „šetrný“ profesor, ako ho nazval Jozef Habovštiak, potreboval na osobnú spotrebu na sklonku svojho 96-ročného života približne 5 miliónov? Žalovaný to zdôvodňoval nadštandardnou starostlivosťou o profesora non-stop a informoval súd, že 250 000, ktoré dostal od dcéry diplomata ako náhradu za nevyčerpanú dovolenku a svadobné dary pre svoje deti, už vrátil. Vraj nechce odmeny od ľudí, ktorí na neho „brýzgajú“. Prostriedky profesor čerpal okrem iného tiež na vydávanie kníh na Slovensku a rôzne dary známym i inštitúciám, na ktoré, ako nám povedal Ľ. L. krátko pred pojednávaním, predsa nemohol žiadať vystaviť potvrdenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Bývanie za 35 tisíc...
Nájomná zmluva medzi profesorom a jeho „domácim“ bola vystavená na sumu 1 500 Sk za mesiac, po zvýšení energií v roku 2002 sa zvýšila na 3000 Sk. Bola však spracovaná údajne iba kvôli úradom, pretože profesor ako americký štátny občan podľa slov majiteľa penziónu takýto doklad potreboval predložiť cudzineckej polícii, ktorej bolo treba dokladovať, že má kde bývať. V skutočnosti však nájomná zmluva krátko po nasťahovaní sa do Trstenej v roku 1999 bola medzi profesorom a majiteľom penziónu dohodnutá na 15 tisíc Sk. Neskôr sa zvýšila na 18 000, potom na 20 000, ešte neskôr na 25 000. Text oficiálnej zmluvy zahŕňal aj energie či stravu, nájomca však súdu tvrdil, že čiastka mala pokrývať iba nájomné. Posledná suma z účtu čerpaných prostriedkov na nájomné, ktorá „padla“ v súdnej sieni, sa vyšplhala na 35 000 Sk mesačne.
To ste boli veľmi drahý podnik! Za 35 000 Sk sa starať o človeka...,“ komentoval výšku sumy sudca.
Obžalovaný pokýval hlavou...
Kto evidoval, koľko sa minulo?
„To sa evidovalo na výpise z banky, ktorý prichádzal raz týždenne. Škoda, že ho súd nemá. Napísalo sa to ceruzkou pod položku rôzne.“
Keď prišli návštevy za pánom profesorom, zaznamenávali ste spotrebu jedla a nápojov ako čašník?
„Nie, nie. Keď sa kupovala strava pre neho, z hotovosti profesora sa stravovala aj návšteva.“
A ako sa to evidovalo? Vysvetlite mi to. Nerozumiem tomu.
„Pán profesor mal vždycky nejakú hotovosť, ktorú mal nachystanú a keď sa tá minula, išla sa zobrať ďalšia.“
Profesor platil za stravu denne?
„Neplatil. To sa vyberalo. On mal peniaze a keď som mu povedal, že idem na nákup, on mi peniaze dal. A z nich sa nakupovalo.“
Nerozumiem – ešte raz. Ako ste to evidovali? Alebo to išlo od buka do buka?
„Nie od buka do buka. To sa nedalo ani evidovať.“
Pred chvíľou ste hovorili, že sa to evidovalo.
„Spotrebu som zaznačil raz za týždeň vo výpisoch, ktoré mal pán profesor a ktoré zobrali spolu s ním do Krivej. Nikto, ani profesor mi nepovedal, že to treba robiť ináč. Keď som ukázal účty pánu Habovštiakovi, nechcel sa na to ani pozrieť. Mohol sa pozrieť a povedať mi, že evidencia je zlá.“
Takže ešte raz. Ako sa to všetko evidovalo?
„To sa neevidovalo. To sa len míňalo. A napísalo sa, že sa míňalo ako rôzne. To ako doma, keď dostanem výplatu. Ako to evidujem? Nijako. Naraz zistím, že som minul a idem si vybrať.

Skryť Vypnúť reklamu

Trpel inteligenčnou
slepotou
K ubytovaniu a stravovaniu si „domáci“ profesora Mikuša účtoval aj cesty autom, ktorým ho vozil na rôzne návštevy.
Jozef Habovštiak: „Návšteva rodnej Krivej stála profesora z Trstenej 2000 Sk, návšteva Oravskej priehrady 8 000 Sk. Cestu do Bratislavy vlastným autom vyúčtoval na 17 000, Martin na 5 000, Žilinu na 8 000 Sk... Dokonca vyúčtované boli aj náklady na stretnutia, na ktoré profesora zobrali a aj ich hradili, jeho priatelia. V poznámkach na výpise z účtu banky boli aj posedenia či večere pre 100 ľudí. Za telefonát s bankou v USA si napr. podľa dokladov zaúčtoval 4000 Sk. Profesor svojmu „domácemu“ bezhranične veril a vôbec nemal predstavu o nákladoch na život, pretože o chod domácnosti sa starala výlučne jeho manželka. Trpel inteligenčnou slepotou. Nevedel si totiž predstaviť, žeby niekto chcel zobrať niečo, čo mu nepatrí, a tak sa vlastne odovzdal do rúk ľudí vo svojom okolí, ktorým úplne dôveroval. Keď sme mu po príchode do Krivej ukázali, ako sa hospodárilo s jeho peniazmi, bol šokovaný. Vtedy prvýkrát som ho počul zdvihnúť hlas a buchnúť rukou po stole. Nikdy v živote nechcem vidieť toho človeka, ani jeho rodinu a jeho meno už predo mnou nikdy nespomínajte, povedal rozhorčený a sklamaný profesor Jozef A. Mikuš.“
Výška nájomného za trojizbový byt u nájomcu v Trstenej v sume 35 000 Sk, ktorá odznela v súdnej sieni, podľa zástupcu žalobkyne Jozefa Habovštiaka ešte nebola konečná. Jozef Habovštiak sa obžalovaného spýtal, ako sa v dokladoch objavil výber 50 000 Sk, dokonca v posledný mesiac pobytu v januári 2003 vraj suma 80 000 Sk, plus 5000 Sk týždenne ako rôzne...
Posledných dva a pol roka života teda prežil významný slovenský diplomat Jozef A. Mikuš u manželov Habovštiakovcov v Krivej. Do marca 2004, keď ho postihla mŕtvica, bol samostatný, veľa čítal a zaujímal sa o slovenskú súčasnosť.

Odišiel s poctami
„Poznal som ho ešte ako chlapec, za Slovenského štátu. Veľmi si ho vážim. Najviac jeho vysokú inteligenciu a hlbokú vieru,“ povedal nám Jozef Habovštiak. „Odišiel do večnosti 19. mája 2005 ako 96-ročný, tíško vydýchnuc na rukách mojej manželky, ktorá mu práve podávala pravidelný desiatový čaj. Pochovali sme ho v rodnej Krivej so všetkými poctami, ktoré mu svet udeľoval po celý jeho život a Slovensko v ostatných rokoch. Je smutné, že za všetko, čo pre Slovensko v zahraničí v minulosti urobil, na sklonku života musel prežiť trpkú skúsenosť sklamania z niektorých ľudí, ktorých považoval za svojich najbližších.
Kto takto okradne starého, zrakovo postihnutého človeka, sám si nezaslúži meno človek,“ povedal pre Našu Oravu Jozef Habovštiak.
Súd o prípade ešte nerozhodol. Na májovom zasadnutí vypočuje dvoch svedkov, ktorí urobili kontrolu dokladov. Žalovaný požiadal predložiť do Krivej odnesené výpisy z účtov, z ktorých bude podľa neho evidentné, ktoré položky výberov použil na úhradu nájomného a ktoré boli použité na iné účely. „Za dobrotu na žobrotu“ povedal nám po skončení utorňajšieho pojednávania. O konečnom verdikte súdu vás budeme informovať.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 8. Vážení poslanci, to naozaj?
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. Koniec čakania na kuriéra
 4. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 5. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 8. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 9. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 10. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 11 608
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 640
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 954
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 831
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 5 301
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 709
 7. Crème de la crème po slovensky 3 259
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 964
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 828
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 600
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Za týmito dverami napadol syn nožom svoju matku aj brata.

Miroslav zaútočil na svoju rodinu nožom, zraneným išlo o život.


13 h
Katarína Marettová (vľavo) potvrdila dobrú formu v Košiciach.

Adrián Pauer sa zaskvel dvomi najdlhšími hodmi.


10 h
Kovové srdce stojí pred kultúrnym domom.

Kovové srdce malo u detí veľký úspech.


17 h
Istebné (v ružovom) sa vďaka víťazstvu 6:0 dostali do čela tabuľky.

Dovtedy prvý Tvrdošín nedokázal využiť početnú výhodu.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda uzatvorila rýchlostnú cestu. Policajti pripomínajú, čo robiť, ak vás na diaľnici sklame auto.


a 1 ďalší 22. jún

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


21. jún

Situácia v obci je napätá. Vzťahy sa vyhrotili, niektorí ľudia sa búria.


7 h

Zástupcovia ministerstva aj poľovníkov tvrdia, že pomôcť môže radikálne zníženie stavov diviačej zveri.


5 h

Už ste čítali?