Štyri roky pobytu v penzióne v Trstenej

Profesor Jozef A. Mikuš sa vrátil na Slovensko po päťdesiatich rokoch v roku 1996 z Francúzska po smrti manželky. Americký diplomat, známy svojím národnostným cítením, prišiel dožiť svoj život na rodnú Oravu.


Od roku 1999 býval v penzióne v opatere jedného Trstenčana, známeho tiež národnou hrdosťou. 23. januára 2003 ho z Trstenej, na vyslovenú žiadosť dcéry Isabelle, narýchlo presťahovali do Krivej manželia Habovštiakovci. Čo sa vlastne stalo?
Dôvodom bola nespokojnosť diplomatovej dcéry, žijúcej vo Francúzsku, s nadmerným čerpaním peňazí z bankového účtu profesora Mikuša za posledné dva roky pobytu v opatere spomínaného národovca, mimochodom tiež predsedu MO Matice slovenskej v Trstenej. Za štyri roky sa na potreby vtedy takmer 94-ročného muža z účtu v banke vybralo 5 miliónov Sk!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Milión vrátiť!
„V telefóne mi povedala, že ak do 21. h nebude s otcom telefonicky rozprávať a nebude z Trstenej presťahovaný, vyvodí voči Slovákom dôsledky,“ povedal na súdnom pojednávaní na Okresnom súde v Dolnom Kubíne v utorok minulý týždeň zástupca žalobkyne, profesorovej dcéry Isabelle, Jozef Habovštiak. Isabelle Mikuš Klemm podala trestné oznámenie na Ľ. L., dobrovoľne nezamestnaného z Trstenej a jeho, v súčasnosti už bývalú, manželku po tom, čo zistila opakovaný vysoký výber prostriedkov z účtu v banke v USA. „Keď prostriedky chýbali, „domáci“ vytočil telefónne číslo banky, telefón podal profesorovi, ktorý požiadal banku vystaviť šek na 30 tisíc amerických dolárov a následne prostriedky presunúť z devízového účtu na bankový účet na Slovensku v korunách,“ hovorí Jozef Habovštiak. Na finančné operácie na korunovom účte dal totiž profesor disponibilné právo kvôli vysokému veku a slabnúcemu zraku svojmu „domácemu“. Tak sa vlastne zistilo, že s nakladaním s prostriedkami profesora Jozefa A. Mikuša nie je niečo v poriadku. Aj som na to po dcérinom telefonáte z Francúzska žalovaného upozornil. Ten sa mi však len vysmial do očí s reakciou a gestom, ktoré sa medzi slušnými ľuďmi nepatrí pomenovať,“ povedal nám Jozef Habovštiak. Bývalú manželku žalovaného v úvode súdneho pojednávania súd, na žiadosť zástupcu žalobkyne, zbavil obvinenia. Od Trstenčana žiada vrátiť neoprávnene použité a nezdokladované prostriedky v objeme 1 250 000 Sk + 6 % úrok z omeškania z dlžnej sumy ročne.
Ako sa mohlo stať, že veľmi „šetrný“ profesor, ako ho nazval Jozef Habovštiak, potreboval na osobnú spotrebu na sklonku svojho 96-ročného života približne 5 miliónov? Žalovaný to zdôvodňoval nadštandardnou starostlivosťou o profesora non-stop a informoval súd, že 250 000, ktoré dostal od dcéry diplomata ako náhradu za nevyčerpanú dovolenku a svadobné dary pre svoje deti, už vrátil. Vraj nechce odmeny od ľudí, ktorí na neho „brýzgajú“. Prostriedky profesor čerpal okrem iného tiež na vydávanie kníh na Slovensku a rôzne dary známym i inštitúciám, na ktoré, ako nám povedal Ľ. L. krátko pred pojednávaním, predsa nemohol žiadať vystaviť potvrdenie.

SkryťVypnúť reklamu

Bývanie za 35 tisíc...
Nájomná zmluva medzi profesorom a jeho „domácim“ bola vystavená na sumu 1 500 Sk za mesiac, po zvýšení energií v roku 2002 sa zvýšila na 3000 Sk. Bola však spracovaná údajne iba kvôli úradom, pretože profesor ako americký štátny občan podľa slov majiteľa penziónu takýto doklad potreboval predložiť cudzineckej polícii, ktorej bolo treba dokladovať, že má kde bývať. V skutočnosti však nájomná zmluva krátko po nasťahovaní sa do Trstenej v roku 1999 bola medzi profesorom a majiteľom penziónu dohodnutá na 15 tisíc Sk. Neskôr sa zvýšila na 18 000, potom na 20 000, ešte neskôr na 25 000. Text oficiálnej zmluvy zahŕňal aj energie či stravu, nájomca však súdu tvrdil, že čiastka mala pokrývať iba nájomné. Posledná suma z účtu čerpaných prostriedkov na nájomné, ktorá „padla“ v súdnej sieni, sa vyšplhala na 35 000 Sk mesačne.
To ste boli veľmi drahý podnik! Za 35 000 Sk sa starať o človeka...,“ komentoval výšku sumy sudca.
Obžalovaný pokýval hlavou...
Kto evidoval, koľko sa minulo?
„To sa evidovalo na výpise z banky, ktorý prichádzal raz týždenne. Škoda, že ho súd nemá. Napísalo sa to ceruzkou pod položku rôzne.“
Keď prišli návštevy za pánom profesorom, zaznamenávali ste spotrebu jedla a nápojov ako čašník?
„Nie, nie. Keď sa kupovala strava pre neho, z hotovosti profesora sa stravovala aj návšteva.“
A ako sa to evidovalo? Vysvetlite mi to. Nerozumiem tomu.
„Pán profesor mal vždycky nejakú hotovosť, ktorú mal nachystanú a keď sa tá minula, išla sa zobrať ďalšia.“
Profesor platil za stravu denne?
„Neplatil. To sa vyberalo. On mal peniaze a keď som mu povedal, že idem na nákup, on mi peniaze dal. A z nich sa nakupovalo.“
Nerozumiem – ešte raz. Ako ste to evidovali? Alebo to išlo od buka do buka?
„Nie od buka do buka. To sa nedalo ani evidovať.“
Pred chvíľou ste hovorili, že sa to evidovalo.
„Spotrebu som zaznačil raz za týždeň vo výpisoch, ktoré mal pán profesor a ktoré zobrali spolu s ním do Krivej. Nikto, ani profesor mi nepovedal, že to treba robiť ináč. Keď som ukázal účty pánu Habovštiakovi, nechcel sa na to ani pozrieť. Mohol sa pozrieť a povedať mi, že evidencia je zlá.“
Takže ešte raz. Ako sa to všetko evidovalo?
„To sa neevidovalo. To sa len míňalo. A napísalo sa, že sa míňalo ako rôzne. To ako doma, keď dostanem výplatu. Ako to evidujem? Nijako. Naraz zistím, že som minul a idem si vybrať.

SkryťVypnúť reklamu

Trpel inteligenčnou
slepotou
K ubytovaniu a stravovaniu si „domáci“ profesora Mikuša účtoval aj cesty autom, ktorým ho vozil na rôzne návštevy.
Jozef Habovštiak: „Návšteva rodnej Krivej stála profesora z Trstenej 2000 Sk, návšteva Oravskej priehrady 8 000 Sk. Cestu do Bratislavy vlastným autom vyúčtoval na 17 000, Martin na 5 000, Žilinu na 8 000 Sk... Dokonca vyúčtované boli aj náklady na stretnutia, na ktoré profesora zobrali a aj ich hradili, jeho priatelia. V poznámkach na výpise z účtu banky boli aj posedenia či večere pre 100 ľudí. Za telefonát s bankou v USA si napr. podľa dokladov zaúčtoval 4000 Sk. Profesor svojmu „domácemu“ bezhranične veril a vôbec nemal predstavu o nákladoch na život, pretože o chod domácnosti sa starala výlučne jeho manželka. Trpel inteligenčnou slepotou. Nevedel si totiž predstaviť, žeby niekto chcel zobrať niečo, čo mu nepatrí, a tak sa vlastne odovzdal do rúk ľudí vo svojom okolí, ktorým úplne dôveroval. Keď sme mu po príchode do Krivej ukázali, ako sa hospodárilo s jeho peniazmi, bol šokovaný. Vtedy prvýkrát som ho počul zdvihnúť hlas a buchnúť rukou po stole. Nikdy v živote nechcem vidieť toho človeka, ani jeho rodinu a jeho meno už predo mnou nikdy nespomínajte, povedal rozhorčený a sklamaný profesor Jozef A. Mikuš.“
Výška nájomného za trojizbový byt u nájomcu v Trstenej v sume 35 000 Sk, ktorá odznela v súdnej sieni, podľa zástupcu žalobkyne Jozefa Habovštiaka ešte nebola konečná. Jozef Habovštiak sa obžalovaného spýtal, ako sa v dokladoch objavil výber 50 000 Sk, dokonca v posledný mesiac pobytu v januári 2003 vraj suma 80 000 Sk, plus 5000 Sk týždenne ako rôzne...
Posledných dva a pol roka života teda prežil významný slovenský diplomat Jozef A. Mikuš u manželov Habovštiakovcov v Krivej. Do marca 2004, keď ho postihla mŕtvica, bol samostatný, veľa čítal a zaujímal sa o slovenskú súčasnosť.

Odišiel s poctami
„Poznal som ho ešte ako chlapec, za Slovenského štátu. Veľmi si ho vážim. Najviac jeho vysokú inteligenciu a hlbokú vieru,“ povedal nám Jozef Habovštiak. „Odišiel do večnosti 19. mája 2005 ako 96-ročný, tíško vydýchnuc na rukách mojej manželky, ktorá mu práve podávala pravidelný desiatový čaj. Pochovali sme ho v rodnej Krivej so všetkými poctami, ktoré mu svet udeľoval po celý jeho život a Slovensko v ostatných rokoch. Je smutné, že za všetko, čo pre Slovensko v zahraničí v minulosti urobil, na sklonku života musel prežiť trpkú skúsenosť sklamania z niektorých ľudí, ktorých považoval za svojich najbližších.
Kto takto okradne starého, zrakovo postihnutého človeka, sám si nezaslúži meno človek,“ povedal pre Našu Oravu Jozef Habovštiak.
Súd o prípade ešte nerozhodol. Na májovom zasadnutí vypočuje dvoch svedkov, ktorí urobili kontrolu dokladov. Žalovaný požiadal predložiť do Krivej odnesené výpisy z účtov, z ktorých bude podľa neho evidentné, ktoré položky výberov použil na úhradu nájomného a ktoré boli použité na iné účely. „Za dobrotu na žobrotu“ povedal nám po skončení utorňajšieho pojednávania. O konečnom verdikte súdu vás budeme informovať.

Autor: Anna Lajmonová

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 708
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 997
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 844
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 089
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 020
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 725
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 052
  1. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  2. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  3. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  4. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  5. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  6. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  7. Juraj Kumičák: Kolaborant
  8. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 869
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 581
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 402
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 465
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 409
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 184
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Obe oravské nemocnice skončili v prvej dvadsiatke.

Do hodnotenia sa zapojilo raz toľko pacientov ako vlani.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Samuel Slovík.

V Žiline sa dva víkendy po sebe konali veľké preteky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  2. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  3. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  4. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  5. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  6. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  7. Juraj Kumičák: Kolaborant
  8. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 869
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 581
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 402
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 465
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 409
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 184
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu