Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Ochraňovať práva a dôstojnosť človeka

O názor na súčasnú politickú scénu i na to, či dnešná politická situácia môže mať dopad na regionálnu politiku, sme sa opýtali poslanca Európskeho parlamentu Miroslava Mikolášika (KDH).


Europoslanec M. Mikolášik nám tiež ozrejmil, aká je podstata a pozadie dojednania zmluvy o výhrade svedomia z pohľadu KDH i to, či je pre občanov takáto zmluva potrebná.

Najprv mi dovoľte konštatovať, že Slovensko získalo za posledných 8 rokov úplne nové hodnotenie v Európe a vo svete, stali sme sa členmi EÚ a NATO, reformy, ktoré sme dokázali presadiť v koalícii, si získali úctu medzinárodného spoločenstva. Na začiatku vlády štvorkoalície si každá strana stanovila, ktoré priority hodlá presadiť do praxe. Aj KDH aj SDKÚ, aj ANO aj SMK. Pre nás, kresťanských demokratov, bolo dohodnuté a podpísané, že bude schválená zmluva o výhrade svedomia. Kresťansko-demokratické hnutie vždy hlasovalo vo vláde a následne v parlamente za návrhy koaličných partnerov, preto prešli priority SDKÚ, ANO atď, len koaliční partneri už opakovane nepodporili dohodnuté priority KDH. Ministrovi Vladimírovi Palkovi neprešiel zákon, ministrovi Martinovi Froncovi vysokoškolská reforma a naposledy SDKÚ zablokovalo schválenie dávno dohodnutej zmluvy, ktorá zabezpečuje právo rozhodovať sa v súlade so svedomím (doteraz, aj za komunizmu, existoval vždy len jeden „platný“ názor). Toto je pre nás v KDH dôležitá priorita. Čiže, keď vám priateľ sľúbi a podpíše, že urobí, na čom sme sa dohodli, a potom to odmietne urobiť, to je vierolomnosť, o to viac to bolí, keď to urobí opakovane.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz nastala normálna situácia, ak vládna koalícia stratila väčšinu v parlamente a sú vypísané predčasné voľby. Nakoniec voľby budú len o tri mesiace skôr, takže to nijako nenaruší chod krajiny. Ekonomicky nevzniknú dopady, a ani náš región Oravy, či trebárs žilinský región by tým nemali nejako utrpieť.
KDH si vytýčilo ochraňovať ľudskú dôstojnosť a ľudské práva. Pýtam sa, čo je na tom zlé dostať do nášho práva takú istú možnosť, akú má hociktorý občan, čo odmietne považovať samopal za smrtiacu zbraň a mať možnosť nevyškoliť sa za vojaka, ale ísť na civilnú vojenskú službu? Takisto lekár, ak považuje skalpel za smrtiaci nástroj, keď ide o živého nenarodeného človeka, tak má mať právo si vybrať, že takýto zákrok v súlade so svojím poznaním a svedomím nevykoná. A toto, žiaľ, náš najbližší koaličný partner znemožnil. Celý rok naťahoval predloženie už ukončeného materiálu do vlády ministrom Eduardom Kukanom, aby potom vierolomne vyhlásil, že teraz je už primoc blízko do volieb a že toto teraz neriešme. To je naozaj veľké sklamanie aj pre kresťanov, ktorí sú vo väčšine v tejto krásnej krajine, kde by sa patrilo takúto možnosť mať práve v záujme slobody pre všetkých. Aj pre lekárov a sestričky, ktorí sú často nútení svojimi nadriadenými robiť interrupcie, veľakrát pod hrozbou straty miesta. Pre tých, ktorí požadujú mať možnosť vykonať potrat, by sa tým táto ich možnosť v našom štáte nijako nenarušila.

Juraj Bernaťák,
primátor mesta Trstená (SDKÚ)
Nemôžem uveriť, že zástupcovia koalície, dve príbuzné politické strany sa sporia na verejnosti o to, čo mohli, a mali na to dostatok času, prediskutovať a uzavrieť na Koaličnej rade. Neviem, prečo tým zaťažujú občanov a ešte viac obnažujú to, čo si o nich ľudia už aj tak myslia: že si totiž do čela zvolili zástupcov, ktorí medzi občanov nevnášajú dôveru a pokoj, pretože nevedú našu spoločnosť priamočiaro k pozitívnemu vývoju, ale naopak, prešľapujú na mieste a hádkami verejnosť zneistňujú. Vyzerá to tak, akoby tri roky medzi sebou nekomunikovali, keď až teraz, pred koncom volebného obdobia, doťahujú do záverečnej fázy medzištátnu zmluvu, ktorá je dôležitou súčasťou Koaličnej zmluvy.
Nemám preštudovaný text zmluvy, ale nemám tiež dôvod neveriť premiérovi, ktorý tvrdí, že zmluvu treba do konca volebného obdobia dopracovať, nie podpísať. Nemohol sa proces prípravy urobiť doma, v politickej kuchyni, a potom informovať občanov? Myslím si, že argumentácia SDKÚ je racionálna. Veď ak napr. obchody nebudú pracovať cez víkendy, ako môžu byť so službami v našom meste spokojní turisti, ktorí tadiaľ prechádzajú? A kto v predajniach bude pracovať, ak si všetci zamestnanci uplatnia výhradu vo svedomí? Ak takúto zmluvu ratifikovali niektoré ďalšie štáty, prečo sa od nich nepoučiť a neuplatniť ich skúsenosti po prijatí zmluvy o výhrade svedomia medzi Slovenskom a Svätou stolicou. Problémy sú na to, aby sa riešili, a ja verím, že riešiteľné sú. V tomto prípade však, podľa mňa išlo v spore o niečo celkom iné.
A či sa spor z vysokej politiky prenesie do regiónov, na samosprávy a nájde tu svoj odraz? Podľa mňa určite nie. Pretože poslanci, v našom mestskom zastupiteľstve to tak určite je, sa venujú problémom, ktoré trápia občanov mesta. U nás sa nehráme na politikov a politické tričká a tak je to, myslím si, vo väčšine, možno vo všetkých samosprávach v našom regióne.

Ivan Šaško,
primátor mesta Tvrdošín, poslanec ŽSK (SNS)
Prijatím Zmluvy s Vatikánom o výhrade svedomia by sme sa vzdialili od európskych krajín. Bilaterálna zmluva by bola nadradená nad naše zákony. Najskôr by mali byť zakotvené niektoré body v domácej legislatíve, čo je vec odborníkov a keďže sa týka všetkých občanov, malo by to prejsť širokou diskusiou. Politici by mali vysvetľovať a bližšie občanov zoznámiť so zmluvou. Právo vyjadriť sa, právo na slobodnú vôľu by malo byť rešpektované a garantované všetkým, nielen na základe náboženstva, alebo filozofickej, politickej či inej príslušnosti.
K rozkolu vo vláde, ktorý nastal kvôli tejto zmluve, je ťažko vysloviť jednoznačný názor, prečo vlastne vznikol, lebo aj názory, ktoré odzneli v médiách aj od samotných predstaviteľov politických strán sa líšia, každý tvrdí niečo iné. Neviem, ako sa má v tom občan vyznať, keď samotní tvorcovia tejto zmluvy a politiky hovoria čosi iné. Javí sa mi to ako istá politická hra, ktorá má nahrať niektorým politickým stranám body pred voľbami.
Súhlasím s predčasnými voľbami a myslím si, že aj väčšina obyvateľov nášho štátu.
Možno túto situáciu využila SDKÚ, ktorá potrebovala z krízy vycúvať a ponúkla občanom možnosť predčasných volieb pred opozíciou a možno dokázať, že sa vedia dohodnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Pavelka, Dolný Kubín, poslanec NR SR (ĽS-HZDS)
V situácii, ktorá nastala v slovenskej politike minulý týždne sa podľa mňa nemohlo stať nič lepšie, ako sa stalo. Je neúnosné, aby sa po parlamente „potulovalo“ z jednej strany na druhú 24 nezávislých poslancov. Naša strana ešte na jeseň iniciovala vyhlásenie predčasných parlamentných volieb, takže so súčasným stavom môžeme byť len a len spokojní. Riešenie, ktoré sme minulý týždeň v parlamente zvolili, by malo prispieť aj k stabilite v regiónoch. Pretože ak bude fungovať doterajšia vláda s ministrami, ktorí boli dovtedy štátnymi tajomníkmi rezortných ministerstiev, je zaručená istá kontinuita vo vývoji aj pre regióny v tom, čo je už rozbehnuté. Iná situácia by nastala, keby bola odvolaná vláda, to by výrazne zasiahlo aj do života v regiónoch. Taká situácia by mohla nastať, ak by predseda vlády Mikuláš Dzurinda nedodržal sľub nedávať už nič do privatizácie. Vtedy by musela byť na obdobie do volieb zostavená provizórna úradnícka vláda a to by malo určite negatívny dopad aj na kontinuitu rozvoja regiónov. Preto je veľmi dobré, že po politickej linke došlo k dohode, aj keď krehkej. Voľby do vyšších územných celkov prebehli v závere minulého roka normálne, takže aj rozvoj v regiónoch by mal podľa môjho názoru pokračovať plynulo a nerušene.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Miklušičák, Námestovo, poslanec NR SR (KDH)
Minulotýždňová vládna kríza a spôsob jej riešenia dokázali, že každá podobná komplikácia či akokoľvek zložitá situácia sa dajú riešiť kultivovaným spôsobom. Mňa osobne mrzí, že politici na Slovensku sa nerozhodujú podľa toho, čo je správne, ale podľa nálad v krajine. Kalkulujú, aké rozhodnutie je v tom danom momente pre nich najvýhodnejšie. Zmeny, ktoré v súvislosti s minulotýždňovými udalosťami nastali a nastanú, určite budú mať vplyv aj na život v regiónoch - prinajmenšom v tom, že prakticky už odštartovala predvolebná kampaň a politici sa rozpŕchnu po regiónoch získavať priazeň voličov. Na druhej strane sa však môžu skomplikovať už rozbehnuté plány samospráv - mnohé veci, ktoré mali starostovia a primátori predrokované na ministerstvách sa môžu zrazu prerušiť. Celková zmena atmosféry, nálady a vzťahov na ministerstvách má na to veľký vplyv.

Jozef Parec, Trstená, (Smer)
Udalosti minulého týždňa určite budú mať vplyv na život v regióne. Na Orave má KDH neobyčajne silnú voličskú základňu. No predpokladám, že mnohí ľudia začnú prehodnocovať svoje doterajšie postoje, pretože spor o zmluvu so Svätou stolicou je pre nich nepochopiteľný, často ani nevedia, o čo v spornej zmluve ide. Aj podľa môjho názoru išlo len o zámienku. Možno išlo o dohodu medzi Dzurindom a Hrušovským, možno všetko zapríčinili spory o peniaze z privatizácie, ktoré začali dramatickým odchodom Pavla Ruska... O čo išlo v skutočnosti, môžeme zatiaľ len hádať. No myslím si, že sa našlo jediné možné a prijateľné riešenie - predčasné voľby.
František Poleta, Novoť, starosta obce a poslanec VÚC (nezávislý)
Štátny rozpočet je schválený a pokiaľ budú finančné toky plynúť podľa toho, minulotýždňová kríza by nemala mať na regióny citeľný dopad. Keby rozpočet schválený nebol, situácia by bola diametrálne odlišná. čo sa týka rozbehnutých a rozrokovaných projektov samospráv na jednotlivých ministerstvách, predpokladám, že noví ministri budú rešpektovať, aspoň, by mali, rozhodnutia svojich predchodcov. Ak pomenujeme zmeny konkrétne - zmena ministra školstva by nemala ovplyvniť už schválené financovanie škôl, stanovené podľa konkrétneho kľúča. Ministerstvo vnútra - to by na regióny nemalo mať tiež žiaden vplyv, pretože ministerstvo je tak či tak, nech ho vedie ktokoľvek, povinné zabezpečovať poriadok a bezpečnosť občanov v štáte. Ministerstvo spravodlivosti - či tam je jeden alebo druhý minister, prípadne na chvíľu žiadny, súdy musia fungovať aj tak. Na margo príčiny vládnej krízy: pre mňa sú akékoľvek slová najvyššie postavených slovenských politikov o zmluve so Svätou stolicou a výhrade vo svedomí bezpredmetné. Ak nepoznáme presné znenie zmluvy, určite nedokážeme posúdiť, kto hovorí pravdu. Pretože národu naše politické špičky vždy povedia len to, čo sa im momentálne hodí.

ANKETA
Martin Burgár, Dolný Kubín
Som rád, že SDKÚ nepodľahla tlaku KDH prijať nezmyselnú zmluvu. Úbohosťou KDH je, že sa snažili presadiť jej prijatie takýmto spôsobom.

Marcela Barčáková, Dolný Kubín – Je to poriadna hlúposť. Čo sa týka zmluvy a napríklad výhrade vo svedomí v zamestnaní, nemôže sa tu presadzovať nejaká ideológia. Ak si človek vyberie určité povolanie, vie do čoho ide a čo je jeho povinnosťou, musí pomáhať ľuďom, keď treba. Navyše, už nežijeme v dobe, kedy by sa ľudia tými hodnotami až tak riadili. Ultimátum, ktoré KDH dalo ostatným koaličným partnerom, sa mi tiež nepáči. Keď odstúpili, je to ich voľba.

G. P., Tvrdošín – Každý by si mal uvedomiť, čo si môže dovoliť a čo nie, aby sa raz pred svojimi deťmi nemusel hanbiť...

D. O., Nižná – Som proti Zmluve o výhrade svedomia, pretože táto zmluva niektoré skupiny ľudí zvýhodňuje a niektoré názory iných potláča. Každý by sa mal riadiť svojím vlastným svedomím.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 2. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 5. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 311
 2. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 9 325
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 488
 4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 738
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 470
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 3 329
 7. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 090
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 600

Blogy SME

 1. Marián Betík: Veselo o slovenskom futbale
 2. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom?
 3. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 4. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 5. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 6. Jozef Javurek: Kurátor
 7. Anna Miľanová: Nie je myš ako myš...
 8. Štefan Vidlár: O Zhulíčkovi pacholíčkovi
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 552
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 016
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 806
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 986
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 601
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 510
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 464
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 277
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Tipujte bez rizika a vyhrajte.


30m
Martin Rusina vyhral majstrovstvá Slovenska v horskom behu druhý raz po sebe.

Martin Rusina si náladu pred polmaratónom v Košiciach urobil majstrovským titulom.


5 h
Vôňa kávy Andrejovi učarovala už v detstve.

Kofeín v káve nabudí človeka len na chvíľku, čaj pomôže oveľa viac.


8 h

Desaťčlenná skupina chce behom poukázať na aktuálne problémy v spoločnosti.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vodiči musia rátať s obmedzeniami.


7 h

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 28. sep

Trenčianska železničná polícia obvinila 34-ročného muža z okresu Nové Mesto nad Váhom z prečinu výtržníctva.


SITA 28. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Blogy SME

 1. Marián Betík: Veselo o slovenskom futbale
 2. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom?
 3. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 4. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 5. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 6. Jozef Javurek: Kurátor
 7. Anna Miľanová: Nie je myš ako myš...
 8. Štefan Vidlár: O Zhulíčkovi pacholíčkovi
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 552
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 12 016
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 806
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 986
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 601
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 510
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 464
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 277
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu