Poľovníci na celej Orave jeden-dvakrát do týždňa prikrmujú zver vo svojich poľovných revíroch. „Už s príchodom prvého snehu a tuhších mrazov sa vysoká sťahuje do miest v okolí kŕmidiel,“ hovorí Anton Kondela, vedúci Lesnej správy v Zákamennom Lesov SR, š. p. Banská Bystrica, OZ Námestovo. „V prvom rade ide o samice a mláďatá, jelene zostávajú hlbšie v lese a živia sa halúzkami. Až veľký hlad ich prinúti niekedy v polovici zimy zísť nižšie, ku krmelcom. V týchto extrémnych mrazoch sme už zaregistrovali v revíri Poľovného združenia Oravská Lesná jedného jeleňa, celkom nám vybielil krmelec, pretože bol vyhladovaný. Našťastie, už druhý rok prikrmujeme zver špeciálnou zmesou, takže mu nehrozí uhynutie, ako sa to stávalo kedysi. Pamätám si prípad, myslím že to bolo v mutňanskom revíri, keď vyhladovaný jeleň potom, čo dorazil ku krmelcu plnému kukurice, zahynul.
Na zimu sa žalúdok vysokej zveri zmenšuje približne o jednu tretinu, vyhladovaný jeleň ho má ešte menší. Jeho tráviaci trakt potom neznesie extrémnu dávku ťažšieho krmiva, môže uhynúť. Krmivo, ktoré sme si sami v odštepnom závode Námestovo špeciálne vyvinuli, je oveľa ľahšie stráviteľnejšie. Minulý rok sme ho používali len v sypanej forme, toho roku ho dávame spracovávať do prehriatych a zlisovaných peliet. Zver v ňom dostáva vyvážený pomer vlákniny, minerálnych látok ale aj energeticky hodnotných látok, pretože čím silnejšiemu mrazu musí vzdorovať, tým viac energie musí v potrave prijať. V Poľovnom združení Oravská Lesná prikrmujeme zver v siedmich krmelcoch dvakrát do týždňa. Ku krmivu pridávame, samozrejme, aj seno. Zver je zatiaľ vo veľmi dobrej kondícii a vysokým mrazom dobre odoláva, je len trochu rozrušená.
Pri minuloročnej víchrici boli mnohé vrcholce stromov popraskané a teraz pod ťarchou snehu a tuhých mrazov padajú dolu, čo zver plaší. Našťastie, neregistrujeme ani škody na lesných porastoch. To znamená, že súčasná úroveň prikrmovania zveri vyhovuje. Zatiaľ sme nenašli žiaden uhynutý kus a o ničom podobnom som sa ani z iných revírov nedopočul. Svorky vlkov, našťastie, zostávajú na opačnej strane hôr, v Poľsku. Tam majú príjemnejšiu klímu, než u nás. Aj sypký sneh im znemožňuje prílišnú migráciu, pretože sa zabárajú. Pri slabších mrazoch sa dokážu pohybovať po spevnenom povrchu snehu, kým vysoká sa zabára až po brucho a nemôže im uniknúť.“
Krmivo na dokrmovanie lesnej zveri, ktoré vyvinuli oravskí poľovníci - lesníci, si veľmi pochvaľujú v susednom Poľsku. Ako sme sa dozvedeli, spokojní sú s ním aj v poľovných revíroch Lomná, Krušetnica, Mutné, Novoť a Oravská Lesná. No v takomto extrémnom počasí je v prvom rade dôležité, aby vyhovovalo zveri. A to sa, zdá sa, podarilo.