Osemnásť ľudí bez prístrešia eviduje momentálne vo svojej štatistike oddelenie športu, kultúry a sociálnych vecí MsÚ v Dolnom Kubíne. Mesto pre nich už pred časom zriadilo trojstupňový systém krízového bývania, do ktorého patrí útulok Stop a zariadenia Kotva I a Kotva II. V súčasnosti v nich žijú obyvatelia, ktorí o núdzové ubytovanie sami požiadali. Práve v zime majú o bývanie v týchto zariadeniach rastúci záujem aj ľudia bez strechy nad hlavou. „Všetkých evidovaných sme v decembri zapojili do aktivačných prác, aby nemohli povedať, že nemajú peniaze na ubytovanie. Pred Vianocami dostali všetci ponuku ubytovať sa v zariadeniach dočasného bývania, no využili ju len dvaja. Pred niekoľkými dňami však dostali dávku 1700 korún za odpracovanú aktivačnú činnosť ďalší, z nich sa ubytovali ešte traja,“ povedal nám vedúci oddelenia Jozef Gruchalák. V útulku Stop zaplatí jedna osoba na noc 55 korún, v Kotve II, kde sa môžu záujemcovia ubytovať len vo dvojici, 3350 korún. V Kotve II majú navyše ľudia bez prístrešia možnosť využiť spoločnú práčovňu a kuchynku na uvarenie či ohriatie jedla, ale iba za asistencie terénneho sociálneho pracovníka alebo službukonajúceho klienta.
Akonáhle dostane oddelenie športu, kultúry a sociálnych vecí echo o človeku, ktorý nemá kde skloniť hlavu, štartujú jeho terénni sociálni pracovníci za ním a zisťujú, o koho ide a ako sa mu dá pomôcť. Nedávno istého Dolnokubínčana takto našli na železničnej stanici, avšak v inom meste. Pre rozsiahle omrzliny mu museli amputovať nohu a momentálne sa oňho starajú zdravotníci v dolnokubínskej nemocnici. Len na ňom bude záležať, aký život si pre budúcnosť vyberie.
V letných mesiacoch ľudia bez prístrešia na útulky zabúdajú a prespávajú napríklad v chatkách záhradkárskych kolónií, či v pohostinstvách. Niektorí využívajú možnosť prenocovania u istého dôchodcu na sídlisku Banisko, alebo u invalidného dôchodcu v mestskej časti Mokraď. Tým stačí za ponúknutú pomoc iba fľaša alkoholu.
Námestovo - V centre najchladnejšej časti Oravy je už tretí rok v prevádzke útulok pre sociálne neprispôsobivých občanov a bezdomovcov. Minulý týždeň tu malo útočisko päť mužov, pričom zariadenie má k dispozícii sedem lôžok. „Skúsenosť nás poučila a v útulku sme zaviedli letný a zimný režim, to znamená, že v noci tu môžu klienti iba nocovať a cez deň je zariadenie prázdne,“ dozvedáme sa od Márie Vranovej, vedúcej sociálneho odboru MsÚ v Námestove. „V zime, najmä v takých tuhých mrazoch, aké nás postihli tento mesiac, môžu zostávať aj cez deň a majú stanovené hodiny, kedy môžu ísť von nakúpiť si či len tak sa prejsť alebo vybaviť potrebné záležitosti. Inak je útulok zamknutý, aby si jeho obyvatelia nemohli chodiť kupovať alkohol alebo neprijímali návštevy s „trúnkom“. Mali sme aj také prípady, že za peniaze alebo pálenku pustili dnu kamarátov, aby sa mohli zadarmo osprchovať. Aj keď v útulku majú obyvatelia k dispozícii len to najnutnejšie, prevádzka zariadenia je mimoriadne drahá – v roku 2004 stála mesto 280 000 Sk, po obmedzení pobytu sa náklady výrazne znížili, no vzápätí išli hore ceny energií a vody. Za bývanie v útulku si klienti musia zaplatiť symbolických 20 Sk za noc. Posteľnú bielizeň nám často darujú obyvatelia mesta či podnikatelia, ak treba, dokupujeme ho v secondhandoch. Zásada pre obyvateľov útulku je však jedna: žiaden alkohol. Ak prídu opití, musia sa „prevetrať“, inak ich nemôžeme pustiť medzi ostatných. Ide totiž zväčša o ľudí, ktorí sú pod vplyvom alkoholu agresívni a mohli by si navzájom ublížiť.“ Ako sme sa dozvedeli, v námestovskom útulku nikto z klientov nie je ozajstným bezdomovcom, až na jednu výnimku. Ide zväčša o obyvateľov mesta, ktorí majú síce príbuzných, no tí o nich už nechcú ani počuť. Príčina je vždy rovnaká: alkohol a prílišná agresivita.
Tvrdošín - V Tvrdošíne zatiaľ mesto neeviduje ani jedného bezdomovca. Podľa slov zástupkyne primátora mesta Vlasty Jančekovej majú situáciu pod kontrolou, v meste nie sú ľudia, ktorí by potrebovali konkrétnu pomoc. Ak by sa takého prípady vyskytli, mesto sa vie o nich postarať. V kritickej situácii sa však ocitli ľudia, ktorí nezvládzu platiť náklady na bývanie, následne sú deložovaní a ich byty sú predané v dražbe. V Tvrdošíne sa uskutočnili zatiaľ dve dražby. Podľa slov Vlasty Jančekovej tu, ako v ďalších menších mestách, môžeme hovoriť ešte o rodinných putách, či symbióze rodiny, ktorej členovia si navzájom pomáhajú. „V rámci aktivačných činností sa snažíme zamestnávať hlavne týchto ľudí, aby sme im dali šancu stále sa začleňovať do spoločnosti, aby mohli byť stále aktívni, prekonať ťažkú životnú situáciu. Uľahčiť život sa im snažíme aj znižovaním mestských poplatkov.“
Trstená - O situácii a pripravenosti mesta Trstená na pomoc bezdomovcom nás informovala sociálna pracovníčka Mariana Reháková. „S takouto situáciou sme sa zatiaľ nestretli, ani nevedieme takúto databázu. V súčasnosti sa pripravujeme aj na takúto možnosť, v prípade krajnej potreby vieme týchto ľudí ubytovať a pomôcť im.“