Mladí hvezdári robia svoje pozorovania v astronomickej pozorovateľni na Bobrovej rali. Tentoraz však zaúradovali aj na diplomatickom poli. V Podbieli sa stretli programátor Gabriel Szász z Masarykovej univerzity v Brne a technik Vlado Kollár z Astronomického ústavu SAV. Od 17. do 19. decembra spoločne rozoberali možnosti modernizácie slovenských hvezdární. Dohodli sa na koncepcii automatizácie slovenských ďalekohľadov. Bude sa to týkať nielen observatórií Astronomického ústavu na Skalnatom plese a v Starej Lesnej, ale aj ďalších slovenských hvezdární – v Hlohovci a v Humennom. V najbližších rokoch tak slovenskí vedci budú mať k dispozícii techniku, ktorá umožní lepšie držať krok s búrlivo sa rozvíjajúcimi technológiami vo svete.
Pre Podbiel je dôležité, že základom automatizácie bude programové vybavenie, vyvíjané „na mieru“ pre podbielanskú pozorovateľňu. Modernizácia pozorovateľne by mala byť ukončená už o niekoľko týždňov. Pôvodný 30-centimetrový ďalekohľad bude polohovaný pomocou novej azimutálnej montáže, ktorú pozorovateľni v Podbieli darovala katedra jadrového inžinierstva Českého vysokého učení technického v Prahe. Zariadenie budú poháňať krokové motory ovládané pripravovaným počítačovým softvérom. Súčasťou ďalekohľadu bude aj CCD kamera, nahrádzajúca oko pozorovateľa pri určovaní jasnosti pozorovanej hviezdy. Okrem toho tu pribudne ešte jeden 30 cm ďalekohľad, určený pre verejnosť. Návštevníci podbielanskej pozorovateľne tak budú mať unikátnu možnosť pozrieť si vesmírne objekty vlastným okom a súčasne zobrazené elektronikou CCD kamery. Celá akcia je financovaná z rôznych zdrojov: z podpory Konta Orange a Ministerstva školstva SR prostredníctvom programu infovek.
Podbielanské stretnutie Szasz - Kollár tak splnilo dva ciele. Urýchlilo dokončenie modernizácie pozorovateľne v Podbieli a súčasne sa počas neho vyriešili mnohé otázky automatizácie ostatných veľkých slovenských ďalekohľadov.
Autor: Pavol A. Dubovský